Zamknij

Mróz w Mielcu sięgnął -22 stopni. Jest alert przed zanieczyszczonym powietrzem!

11:06, 09.01.2024 Aktualizacja: 18:37, 11.01.2024

Za nami wyjątkowo zimna noc. Temperatura w Mielcu i regionie mogła osiągnąć nawet minus 22 stopnie Celsjusza. Tymczasem pojawiły się ostrzeżenia dla regionu przed zanieczyszczeniem powietrza.

[POGODA]1704794714097[/POGODA]

- Za nami najzimniejsza noc w tym tygodniu, podczas której temperatura powietrza spadła do wartości -21,2°C w Zamościu i Rzeszowie a spośród wszystkich stacji meteorologicznych to Ratułów w woj. małopolskim był najbardziej mroźny -24,7°C. Temperatura tuż przy gruncie spadła do nawet -27°C w Zamościu i poinformował w mediach społecznościowych Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Odczyty dla regionu mieleckiego wskazują minus 21-22 stopnie Celsjusza.


Jak ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w nocy 09/10.01 temperatura minimalna od -17°C do -13°C, lokalnie obniżeniach do -20°C. Temperatura maksymalna w dzień od -11°C do -7°C. Wiatr o średniej prędkości od 5 km/h do 15 km/h.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego alarmuje o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu w dniu 9 stycznia 2024 roku.

Przyczyną są warunki atmosferyczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego, czyli z zabudowy mieszkaniowej. Możemy więc mieć do czynienia z intensywnym zjawiskiem smogu.

Ostrzeżenie obejmuje powiaty: miasto Rzeszów, powiat rzeszowski, jarosławski, mielecki, dębicki. Ludność narażona na ryzyko to ponad 600 tysięcy osób.

Pył zawieszony PM10 to frakcja pyłów zawieszonych w powietrzu o średnicy cząstek do 10 mikrometrów. Te cząstki są drobne i zawieszone w atmosferze, co umożliwia ich łatwe wdychanie przez ludzi.

PM10 to mieszanka pyłów stałych i ciekłych, które są małe i lekkie, co umożliwia im unoszenie się w powietrzu przez dłuższy czas. Zaliczają się do nich różnorodne zanieczyszczenia, takie jak pyłki roślin, drobne cząstki sadzy, pyły mineralne czy inne związki chemiczne, które mogą powstawać w wyniku procesów spalania, emisji z przemysłu, transportu.

PM10 mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, ponieważ drobne cząstki te mogą przenikać przez drogi oddechowe, docierając do płuc i osadzając się w ich strukturze. W efekcie mogą powodować problemy zdrowotne, szczególnie u osób o wrażliwym układzie oddechowym, takie jak zapalenie oskrzeli, pogorszenie astmy, a nawet problemy sercowo-naczyniowe.

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać dzisiaj pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie.

Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy.

Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych.

Zalecane środki ostrożności dla wszystkich:
– rozważ ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz, jeśli odczuwasz pieczenie w oczach, kaszel lub ból gardła,
– ogranicz wietrzenie pomieszczeń,
– unikaj działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. palenia w kominku.

Zalecane środki ostrożności dla osób wrażliwych:
– ogranicz intensywny wysiłek fizyczny na zewnątrz,
– nie zapominaj o normalnie przyjmowanych lekach,
– osoby z astmą mogą częściej odczuwać objawy (duszność, kaszel, świsty) i potrzebować swoich leków częściej niż normalnie,
– ogranicz wietrzenie pomieszczeń,
– unikaj działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. palenia w kominku.
W przypadku nasilenia objawów chorobowych zalecana jest konsultacja z lekarzem.

Zaleca się również:
– zwiększenie nadzoru nad osobami przewlekle chorymi, w tym niepełnosprawnymi,
– prowadzenie szerokiej edukacji adresowanej przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych, średnich oraz ich prawnych opiekunów, dotyczącej problemu zanieczyszczonego powietrza oraz możliwych zachowań i czynności zmniejszających ryzyko narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń w tym pyłu zawieszonego.

[ALERT]1704794774576[/ALERT]


 

(PC)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%