Jak informowaliśmy w poniedziałek, 3 lutego, na terenach przemysłowych przy ul. Inwestorów w Mielcu ponownie interweniowały służby - m.in. straż pożarna, policja, straż miejska, ale i urzędnicy odpowiedzialni za bezpieczeństwo i ochronę środowiska.
Alarm został wszczęty po zgłoszeniu, które dotyczyło ponownego zanieczyszczenia cieku wodnego, znajdującego się za firmami przemysłowymi, które prowadzą swoją działalność na terenie Mieleckiego Parku Przemysłowego.
Jak ustalili mieleccy policjanci, na miejscu miało dojść do rozszczelnienia i wypłukania się doraźnych zapór pozostawionych przez Państwową Straż Pożarną i Ochotniczą Straż Pożarną w dniu 26 stycznia, kiedy to doszło do pierwszego wycieku substancji do kanału.
Podczas poniedziałkowej interwencji, strażacy PSP ponownie zabezpieczyli ciek wodny ustawiając zapory w celu uniemożliwienia dalszego przemieszczania się zanieczyszczeń.
Co ciekawe, już kilkanaście godzin później - we wtorek, wczesnym popołudniem, na miejsce ponownie wezwane zostały służby - w związku ze zgłoszeniem, że na terenie, gdzie znajdowało się zanieczyszczenie, pracuje koparka. Swoje czynności na miejscu prowadzili mieleccy policjanci. Jak się okazuje, trwa postępowanie mające na celu wyjaśnienie, na czyje zlecenie pracował na miejscu operator koparki.
Jak ustalił portal hej.mielec.pl, wiadomo też, że sprawą zanieczyszczenia cieku wodnego przy ul. Inwestorów - z dnia 26 stycznia - zajmuje się już prokuratura. - Policjanci prowadzą czynności na zlecenie prokuratury. Postępowanie prowadzone jest pod kątem ochrony środowiska - potwierdza te informacje podkom. Bernadetta Krawczyk z Komendy Powiatowej Policji w Mielcu.
O działania w związku z zanieczyszczeniem cieku wodnego przy ul. Inwestorów zapytaliśmy Urząd Miejski w Mielcu. Jak się dowiadujemy, „w związku z zanieczyszczeniem rowu melioracyjnego w Mielcu w rejonie ul. Inwestorów, odprowadzającego nadmiar wód z rozlewiska do Rowu Trześń Główna oraz ścieki i wody opadowe z przyległych do niego zakładów przemysłowych aktywnie działają instytucje i inspekcje, które w ramach swoich kompetencji podjęły działania kontrolne, ukierunkowane także na sprawdzenie postępowania firm z obszaru przemysłowego na os. Wojsław”
- Zablokowany skutecznie został odpływ zanieczyszczeń z tego rowu do głównego cieku, odprowadzającego wody do rzeki Wisłoki. Usunięto także niedrożności na Rowie Trześń Główna, aby uległ obniżeniu poziom wód na powstałym rozlewisku - czytamy w komunikacie mieleckiego magistratu.
Urzędnicy podkreślają, że „nadal prowadzone są działania mające wskazać odpowiedzialnych za powstałe zanieczyszczenie oraz pewną identyfikację rodzaju i skład zanieczyszczeń, które przedostały się do cieku wodnego”.
- Pozostajemy w ciągłym kontakcie z KPP w Mielcu oraz WIOŚ Tarnobrzeg, które to prowadzą postępowanie w tej sprawie, mieleckim Sanepidem, Wodami Polskimi oraz KP PSP w Mielcu. Celem monitorowania działań skierowane zostały dodatkowe patrole Straży Miejskiej - przekazuje Urząd Miejski w Mielcu.
Przypomnijmy, że do wycieku substancji chemicznej doszło 26 stycznia. Jak informowaliśmy już w portalu hej.mielec.pl, badania potwierdziły, że środkiem chemicznym, który pojawił się w cieku wodnym był poliamid - materiał wykorzystywany w celach produkcyjnych. Trwa postępowanie wyjaśniające, w jaki sposób materiał znalazł się na drodze i w okolicznym cieku wodnym.
- Sprawa zanieczyszczenia potoku Trześń przy ulicy Inwestorów znajdzie swój ciąg dalszy, zapewniam. Ostatnie informacje mówią o stwierdzeniu poliakrylonitrylu w wodzie. Mam nadzieję, że w tym tygodniu pojawią się wyniki kolejnych badań. Ten incydent pokazuje po raz kolejny, że ochrona wód powierzchniowych w Polsce pozostawia wiele do życzenia - przekazał dzisiaj w swoich mediach społecznościowych Mikołaj Skrzypiec.
Poliamid stosowany jest w przeróżnych sektorach przemysłu. Jest to jedno z podstawowych tworzyw konstrukcyjnych wykorzystywanych w produkcji.
Z tego materiału możliwe jest wykonanie takich elementów jak: koła zębate i łożyska, śruby i nakrętki, kształtowniki i wsporniki, pompy, elementy prowadzące, prowadnice, obudowy i uchwyty elektronarzędzi oraz elementy technik zamocowań, wentylatory, dmuchawy i kratki wentylacyjne, akcesoria meblowe, elementy krzeseł i okien, sprzęgła, krzywki, rozdzielacze i wały napędzające, nowoczesny sprzęt sportowy, odzież.