Zamknij

Retrospekcja Dyktanda Niepodległościowego w Mielcu. To już 15. edycja [FOTO]

10:34, 08.11.2024 ks Aktualizacja: 11:50, 08.11.2024
Dyktando Niepodległościowe w Mielcu. 7 listopada 2024 r. Fot. Kacper Strykowski / hej.mielec.pl Dyktando Niepodległościowe w Mielcu. 7 listopada 2024 r. Fot. Kacper Strykowski / hej.mielec.pl

Wydarzenie kulturalno-patriotyczne, jakim niewątpliwie jest Dyktando Niepodległościowe, obchodzi w Mielcu swój mały jubileusz.

Za nami 15. edycja wydarzenia, które zapoczątkowane zostało w 2008 roku z inicjatywy Magdaleny i Marka Zalotyńskich. Dyktando nie było jednak organizowane w czasie pandemii - w 2020 i 2021 roku.

Impreza od lat organizowana przez II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika cieszy się niesłabnącą popularnością. Każdego roku bierze w niej udział kilkaset osób.

Treść tegorocznego dyktanda - tradycyjnie opracowana przez polonistki: Jolantę Gałkowską i Magdalenę Zalotyńską - była retrospekcją dotychczasowych dyktand. O tym, jak poradzili sobie uczestnicy, dowiemy się jak zawsze - podczas Koncertu Niepodległościowego - 11 listopada.

To będzie próba przejścia przez te 15 lat. Pojawiają się tu słowa, które były dziwne w poprzednich dyktandach, nad którymi uczestnicy zastanawiali się najdłużej. Ja mam natomiast przeświadczenie, że jest to dyktando… łatwe - stwierdziła współautorka, która również odczytała treść dyktanda - Magdalena Zalotyńska.

[FOTORELACJANOWA]11973[/FOTORELACJANOWA]

- To kolejne Dyktando Niepodległościowe, które organizuje nasza szkoła. Za każdym razem cieszę się, że w tym wydarzeniu bierze udział tak wiele osób. Myślę, że to naprawdę fajna forma spędzenia czasu. Ci, którzy już uczestniczyli w naszym dyktandzie wiedzą, że po zmaganiach z ortografią, czeka nas losowanie nagród, a tych jest naprawdę bardzo dużo - powiedział Zbigniew Rzeźnik, dyrektor mieleckiego „Kopernika”.

- Właśnie w ten sposób chcemy uczcić 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten mały jubileusz dyktanda chcemy upamiętnić krótką historią naszego wydarzenia - powiedziała z kolei zaangażowana od lat w organizację dyktanda Małgorzata Ciejka, nauczycielka historii w II LO.

[ZT]90618[/ZT]

Jak przypomniała, „w 2008 roku Magdalena i Marek Zalotyńscy wymyślili wyjątkowy sposób uczczenia Święta Niepodległości i wraz z grupą przyjaciół zorganizowali pierwszą edycję Dyktanda Niepodległościowego”. - Do pomysłu zapaliły się polonistki: Urszula Polak i Jolanta Gałkowska, które wraz z Magdaleną Zalotyńską opracowywały kolejne edycje dyktand i sprawdzały efekty pracy uczestników - mówiła.

Warto podkreślić, że każdego roku uczestnicy dyktanda napotykają na inny motyw tematyczny, ale zawsze jest on związany z patriotyzmem i szeroko pojętą polskością. Na przestrzeni lat uczestnicy zabawy z językiem polskim poznali m.in. artystów czasów zaborów, którzy dodawali otuchy i sławili heroiczne czyny żołnierzy bohaterów, polskie pieśni patriotyczne. 

Piszący zmagali się też z trudnymi słowami związanymi z tradycjami i różnymi świętami obchodzonymi przez Polaków. Uczcili setną rocznicę utworzenia Legionów Piłsudskiego, a w jednej z kolejnych edycji polonistki zabrały uczestników w podróż po twórczości Kochanowskiego, Mickiewicza i Żeromskiego. Nie zabrakło też motywu polskości w obrazach i wspaniałej wycieczki po Polsce.

Warto przypomnieć, że 11. Dyktando Niepodległościowe było największym przedsięwzięciem. Na dużej sali widowiskowej SCK zgromadziły się tłumy mielczan, aby uczcić okrągłą 100. rocznicę niepodległości Polski.

Obostrzenia związane z pandemią sprawiły, że w 2020 i 2021 roku dyktando nie zostało zrealizowane, by po tej dwuletniej przerwie powrócić do kolejnych edycji.

- Od początku przyjęto jednolity scenariusz tego wydarzenia. Pomysłodawcom zależało na tym, aby było to wydarzenie wesołe, zapadło w pamięć, wiązało się z emocjami, a tych dostarcza nie tylko niełatwa polska ortografia, a przede wszystkim losowanie nagród za uczestnictwo w dyktandzie. Tu ukłony dla naszych sponsorów, patronów dyktanda i przyjaciół naszego liceum - mieleckich firm, bo dzięki waszej hojności, możemy obdarować ponad 100 osób różami upominkami - powiedziała Małgorzata Ciejka z II LO.

Po napisaniu dyktanda wszystkie prace są oceniane przez organizatorów. Nagrody główne - trzy wieczne pióra od patronów dyktanda: Marszałka Województwa Podkarpackiego, Starosty Powiatu Mieleckiego i Prezydenta Miasta Mielca - przyznawane są osobom, które najlepiej napisały dyktando i zostaną wręczone w trakcie Koncertu Niepodległościowego - 11 listopada na sali widowiskowej SCK. Ponadto wyłaniany jest zawsze najmłodszy i najstarszy uczestnik dyktanda.

(ks)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%