Zamknij

Powstała Konstytucja Finansowa miasta. Co zawiera ten dokument?

14:13, 10.10.2024 Aktualizacja: 21:09, 11.10.2024
Fot. UM Mielec Fot. UM Mielec

- Niskie podatki i opłaty lokalne, pełna transparentność i przewidywalność, roczna waloryzacja i żadnych nowych opłat. To gwarantuje Konstytucja Finansowa, dokument, który radnym zaprezentował Prezydent Miasta Mielca, Radosław Swół - informuje w swoim komunikacie Urząd Miejski w Mielcu.

Na najbliższej sesji rady miejskiej przedstawiona i poddana pod dyskusję zostanie Konstytucja Finansowa. - Takiego dokumentu w Mielcu jeszcze nie było. Radosław Swół, zgodnie ze swoimi przedwyborczymi deklaracjami przedstawił dokument, który z miejskich podatków stworzy opłaty niskie i przewidywalne - przekazuje mielecki magistrat.

-  Żadnych nowych opłat, żadnych nowych podatków - podkreśla Radosław Swół, Prezydent Miasta Mielca. - Podatki i opłaty miejskie będą niskie i przewidywalne. Jedne z najniższych wśród podobnych miast. To będzie nasz argument dla przedsiębiorców i nowych mieszkańców. Warto wybrać Mielec z uwagi na pewność i transparentność co do prowadzonej polityki finansowej.

W ostatnim tygodniu odbyło się pierwsze spotkanie z Radnymi Rady Miejskiej w celu zaprezentowania założeń historycznego dokumentu. Konstytucja Finansowa zwana również Polityką Finansową Miasta Mielca na lata 2024-2029 to ewenement w skali naszego samorządu, a może i w skali kraju.

Prezydent Miasta Mielca zaprosił do współpracy wszystkich radnych Rady Miejskiej celem wypracowania spójnej, transparentnej polityki w zakresie finansów miasta na całą nadchodzącą kadencję. Z zaprezentowanego materiału dowiadujemy się, że analizie poddano 22 miasta o zbliżonej do Mielca wielkości w zakresie liczby mieszkańców.

Uwaga skupiła się na części dotyczącej podatków i opłat w naszym mieście. Dokonano porównania z innymi miastami o podobnej wielkości.

Klucz wyboru był prosty - kolejno 11 miast mniejszych i kolejno 11 miast większych w Polsce. - Spośród przeszło 20 miast o podobnej wielkości Mielec będzie wśród tych, którzy mają najniższe podatki i opłaty – relacjonuje Radosław Swół. - Celujemy w 16, 17,18 miejsce, a to oznacza, że nawet miasta mniejsze od naszego będą mieć wyższe niż my podatki - dodaje.

Do tego zapisany zostaje klucz waloryzacji, którym będzie odniesienie do stawki maksymalnej publikowanej przez Ministerstwo Finansów. - Jest to po to, aby nigdy nikomu nie przyszło do głowy podnieść podatki w naszym mieście o 30 czy 40%. Konstytucja Finansowa na to nie pozwala - zaznacza Radosław Swół.

Co ważne w przypadku obniżenia stawki maksymalnej przez Ministerstwo Finansów, podatki w naszym mieście również zostaną obniżone.

To nie koniec. Dla stawek od środków transportowych przyjęty został prosty mechanizm - im cięższy pojazd czy naczepa, tym wyższy podatek. Do tego wprowadzona zostaną ulgi za dodatkową oś lub pneumatyczne zawieszenie. - Najwięcej zapłacą ci, którzy w domyśle najbardziej rozjeżdżają nasze drogi. Co jednak niezwykle istotne - zakres podatków mieści się w dotychczas funkcjonującym zakresie stawek - nastąpiło jedynie ich uporządkowanie - tłumaczy prezydent.

Obniżona na stałe zostaje również stawka podatku rolnego z uwagi na trudną sytuację w rolnictwie.

Na koniec dowiadujemy się, że nie zostaną wprowadzone żadne nowe opłaty - reklamowa, od psów czy opłaty za parkowanie, choć takowe funkcjonują w porównywanych miejscowościach. - Żadnych nowych opłat, żadnych nowych podatków. Niskie i przewidywalne. Jedne z najniższych wśród podobnych miast. To będzie nasz argument dla przedsiębiorców i nowych mieszkańców. Warto wybrać Mielec z uwagi na pewność i transparentność co do prowadzonej polityki finansowej - kończy Radosław Swół.

(hm/Urząd Miejski w Mielcu)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%