W maju przy ulicy Biernackiego, na froncie parku, który bezpośrednio sąsiaduje z hotelem, pojawiła się duża konstrukcja, na której następnie zainstalowano szereg paneli fotowoltaicznych.
Konstrukcja wzbudziła niemałe zainteresowanie wśród mieszkańców miasta. Podnoszono przede wszystkim kwestię estetyki tego miejsca - konstrukcja z panelami praktycznie w całości zasłoniła zielony park i znajdujący się tam pomnik. Teraz zarówno okoliczni mieszkańcy, jak i spacerowicze czy kierowcy zamiast podziwiać zieleń, widzą „ścianę paneli”.
Sprawą zainteresował się radny powiatowy Mikołaj Skrzypiec, w czerwcu br. składając interpelację, w której pytał o legalność instalacji na terenie działki, która - jak napisał - „wydaje się przynależeć do parku miejskiego”. - Według danych z Geoportalu działka ta jest własnością Skarbu Państwa - wskazywał radny.
W dokumencie skierowanym do starosty powiatu mieleckiego radny pytał, kto dokładnie jest właścicielem działki, na której pojawiła się instalacja fotowoltaiczna, a także: czy starostwo jest w posiadaniu umowy dzierżawy / najmu tego terenu? Ponadto dopytywał też, czy instalacja fotowoltaiczna w tym miejscu wymagała jakichś ustaleń, tj. pozwoleń, zgłoszeń itd.
- Obiekcje mieszkańców budzi sam fakt posadowienia tej instalacji na skraju parku oraz z zasłonięciem pomnika, znajdującego się na ww. działce - podkreślał radny Mikołaj Skrzypiec.
Jak czytamy w odpowiedzi starosty Kazimierza Gacka, „nieruchomość ta stanowi własność Skarbu Państwa, gdzie organem reprezentującym w sprawach gospodarowania nieruchomościami jest starosta wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej”. Jednakże od 1990 roku - na mocy decyzji Wojewody Rzeszowskiego - działka jest przedmiotem użytkowania wieczystego, którym dysponuje Hotel Polski sp. z o.o.
Jak czytamy w dalszej części dokumentu, wieczyste użytkowanie tego terenu nie jest obostrzone dodatkowymi umowami, które określałyby sposób korzystania z tego gruntu.
- Sposób korzystania z gruntu nie został określony umownie (bo takiej umowy nie ma i nie ona jest źródłem tego prawa). Sposób korzystania z tego gruntu przez użytkownika wieczystego określają więc w rzeczywistości przepisy bezwzględnie obowiązujących ustaw oraz zasady współżycia społecznego - czytamy dokładnie w odpowiedzi starosty.
W dalszej części starosta odpowiada na pytanie związane bezpośrednio z budową instalacji fotowoltaicznej, wskazując, że obowiązujące prawo „nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, (ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane - red.) wykonywania robót budowlanych polegających na instalowaniu pomp ciepła, wolno stojących kolektorów słonecznych, urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 150 kW”.
Zastrzeżeniem jest fakt, że do urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 6,5 kW stosuje się obowiązek uzgodnienia z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej.
Właśnie w związku z tym - jak czytamy w odpowiedzi starosty - „Wydział Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Mielcu nie prowadzi postępowania administracyjnego w przedmiotowej sprawie”.