Przez trzy dni Zespół Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy” świętuje jubileusz 70-lecia. Najważniejszym punktem obchodów był sobotni „Koncert pokoleń”. Na scenie zaprezentowała się grupa reprezentatywna wraz z chórem i orkiestrą, grupa starsza i średnia „Małych Rzeszowiaków”, Stowarzyszenie Seniorów ZPiT „Rzeszowiacy”. a także absolwenci zespołu.
[FOTORELACJA]9392[/FOTORELACJA]
Publiczność, która wypełniła salę widowiskową Domu Kultury SCK, zobaczyła m.in. suity tańców żywiecki, spiskich, sądeckich, rzeszowskich czy przeworskich. Nie zabrakło też przyśpiewek.
„Koncert pokoleń” był też okazją do gratulacji i życzeń. - Przede wszystkim chcę podziękować. Dziękujemy za te 70 lat, za cały wkład, przypominanie kultury i wielkiego dziedzictwa pieśni i tańca ludowego - mówił Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego. - Wiele pokoleń, które budowały ten zespół, to wielka historia, którą można napisać w wielu tomach. Wszyscy, którzy w zespole tańczyli i tańczą, są ludźmi, którzy kochają muzykę, śpiew, są pasjonatami, to dla nich drugie życie. Przez to, że mają tak wielką pasję, czynią to dobrze.
- Życzę, by zespół na tej mapie miasta i województwa nigdy nie zakończył swojej działalności, by w dalszym ciągu to piękne dziedzictwo kultywował i o nie dbał - dodawał marszałek Ortyl.
- „Rzeszowiacy” to historia naszego miasta, to nasza teraźniejszość i jestem przekonana, że nasza przyszłość - podkreślała wiceprezydent Mielca Adriana Miłoś. - O przyszłość jestem spokojna, widząc małych „Rzeszowiaków”. Naszym obowiązkiem jest, by dbać o tę naszą perełkę.
Gratulacje składały też zaprzyjaźnione zespoły ludowe. Zespołowi dziękował też jego choreograf Mariusz Bożek. - Chcę podziękować zespołowi za wkład pracy. Na sali lał się pot, czasem nogi nie pomagały, a ręce odmawiały posłuszeństwa, ale zawsze był uśmiech. Mamy folklor w sercu - mówił. - Dziękuję też rodzicom, to połowa sukcesu jeśli wspieracie i dopingujecie swoje dzieci. Róbcie to dalej!
- Składam wyrazy podziękowania i wdzięczności wszystkim obecnym na widowni pokoleniom „Rzeszowiaków”, za to że stworzyliście cudowny, profesjonalny, znany do dzisiaj zespół, który otoczony był renomą i sławą taką, że możemy dzisiaj z podniesionym czołem starać się ten poziom wciąż utrzymywać i tradycję zespołu kontynuować - podkreślała Joanna Kruszyńska, dyrektor SCK. - Tym czterem pokoleniom na scenie dziękuję i chylę czoła za pracę i zaangażowanie, za cały trud, by historia ZPiT „Rzeszowiacy” wciąż się pisała.
Zespół Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy” im. Janusza Mejzy to ambasador polskiego folkloru w kraju i na świecie, a także kulturalna wizytówka Mielca. Zespół powstał w 1952 roku, a od 1955 przyjął nazwę „Rzeszowiaków”. Od początku swojej działalności konsekwentnie budował swoją markę w oparciu o solidną pracę i zdolności wielu pokoleń młodych mielczan.
W repertuarze „Rzeszowiaków” są tańce narodowe i regionalne. Zespół na swoim koncie ma udział i nagrody w wielu festiwalach, przeglądach i konkursach folklorystycznych w Polsce i za granicą.
ZPiT „Rzeszowiacy” został wyróżniony m.in. Krzyżem Oficerskim OOP, Odznaką 1000-lecia Państwa Polskiego, Złotą Odznaką Honorową „Polonii”, Dyplomem Uznania Ministra Spraw Zagranicznych.
[ZT]70391[/ZT]
[CGK]1225[/CGK]
Gratulaje06:18, 03.07.2022
Koncert przepiękny gratulacje dla zespołu i Pana Bożka przepięknie!!!!!!
kp10:35, 03.07.2022
duzo wiecej ludzi chciało zobaczyć na żywo... szkoda, że nie pomyślano o zrobieniu koncertu w innym miejscu... biletów brakło... nie mniej jednak gratulacje dla całej rzeszowiackiej historii!
kaowiec11:09, 03.07.2022
gratulacje dla ciebie za precyzyjne ujęcie sedna sprawy "całej rzeszowiackiej historii!" wymyślonej po 1950 roku na potrzeby polski ludowej pod dominacją sowiecką, a przewodnictwem zjednoczonej partii robotników z satelitami sojuszniczymi 1) zjednoczonym stronnictwem ludowym (zielona 4-listna koniczyna w godle), oraz 2) stronnictwo demokratyczne zrzeszające kler i inteligencję (soc-liberal)
trochę historii nie zaszkodzi, bo warto wiedzieć jakie ziarno zasiano na niby bezpańskiej ziemi, co z tego wyrosło i jak to się ma do trans formacji uwłaszczenia wcześniej znacjonalizowanego,
kozak10:40, 03.07.2022
rzeszowiacy zapraszali na sztajera i dali popis, jak widać chętni z.stępnie nadal ci sami czarni z tęsknotą do wiśniowych patek od kresów po żywiec,
regionalnie rzecz ująć sztajer to austriacki taniec chłopski z szerokim gestem coś pomiędzy walcem, a żywą polką, przy czym należy pamiętać, że polka to skoczny taniec czeski,
co ma wspólnego owa kultura z naszym miastem niektórzy tylko wiedzą, a pisze jeszcze mniej,
uwaga: usuwane są wpisy z nick kozak, ale to moje nazwisko i mam prawo posługiwać się nim jawnie
mielczanin-311:19, 03.07.2022
czy jest opracowana geneza nazwy zespołu ludowego "Rzeszowiacy", bo nikt nie odwołuje się historycznie do początku tego narodu, a z pewnością zaciekawi to wielu mielczan
Rompel13:02, 03.07.2022
Koncert mega! Nic tylko podziwiać i brawo bić, poziom bardzo wysoki. Brawo Mariusz brawo Rzeszowiacy dzięki za Waszą pasję i poświęcony czas! Szkoda tylko że władze, zwłaszcza Wojewódzkie nie doceniają, co mają! Gdzie Pani Wojewoda, Marszałek też porażka, dał by trochu kasy za promowanie Podkarpacia, a nie koszyk czekoladek jak na święconkę wielkanocną! RZESZOWIACY DUMA MIELCA!
wielki huk14:52, 03.07.2022
za wszystkich starcza jedna Ada Miłoś patronka branży "miłosnej" w mieście, a tego nigdy nie wolno zapomnieć,
wielki huk wielka sprawa wielkie wydarzenie ludowe i wyciągnięta łapa po kasę - brzydko ci wyszło jak to po rzeszowsku,
3<15:09, 03.07.2022
potrzebne tu wspomnienie dawnego pomnika pod swojską nazwą 3< (trzy *%#)!& na plantach przy rck obecnie park im. "zespołu pieni i tańca rzeszowiacy"
jak to jest, że nie tak dawno rzeszowiacy maszerowali w pochodach przed 1 sekretarzem partii, a teraz składają kwiaty na ołtarzu matki boskiej w kościele, uniwersalne wartości zapewne,
Mlode pokolenie15:23, 03.07.2022
Mlodzi ludzie tego cudownego zespolu pokazali kawal ciezkiej pracy. Przepiekny koncert przygotowant z pasją i z dbaloscia o szczegoly. Szkoda ze wladze nie potrafia tego docenic. Mam tu na mysli wladze mieleckie jak i wojewodzkie. Zamiast zabiegac zeby zespol sie rozwijal to robia im pod górkę. Trzeba dodac ze mlodzi ciezko godzinami pracuja na ten zespol calkowicie za darmo. Nikt tego nie doceni (mam tu na mysli oczywiscie gratyfikacje finansowe na rozwój jak i na cos w stylu podziekowania w postaci np. imprezy integeacyjnej, ogniska, wycieczki) za to, ze im sie chce.
Zawiodlem sie ze pana Ortyla bylo stac tylko na jakies dwa wina w podziekowaniu. Ciekawe ile Urzad Marszałkowski w tym roku przekazal np na pilke nożna.
Prosze, docencie ta cudowna młodzież. Bo robia cos niesamowitego calkowicie za dormo, a doczekamy sie kolejnych pieknych jubileuszy.
Gratulacje Rzeszowiacy. ❤️
to18:22, 04.07.2022
serce po zawale
Ela 12:19, 04.07.2022
Nie chodzę na koncerty tych co są za aborcja ciekawe czy solistki przypieły sobie błyskawice na plecach tak jak w profilu na fejsie a po drugie taki repertuar mnie nie interesuje
bez kozery 18:35, 04.07.2022
stare dobrze znane ludowe porzekadło głosi "💩 zawsze po wierzchu pływa" tylko że dzisiaj nazywają to wartość uniwersalna
czyli bez żenady panu bogu świeczkę i diabłu ogarek
Leszek-kaczor21:06, 10.07.2022
Ci ludzie na zdjęciach pielęgnują polską kulturę i tradycję, są utalentowani i wszyscy chcą ich oglądać. A ty, wieśniaku, siedzisz w swojej żałosnej norze przed komputerem, klepiesz tłustymi paluszkami w klawiaturę i denerwujesz innych jak mucha przy krowim placku.
1 1
różnica polega na tym, że są bogowie i bożki