Zamknij
REKLAMA

93 nowe biogramy mielczan-katyńczyków. Wkrótce w księgarniach

13:42, 07.04.2020 | K.S
Skomentuj
REKLAMA

Nierozstrzelana pamięć. Mielecki słownik katyński - drugie wydanie, poszerzone. Już wkrótce w mieleckich księgarniach.

Już za kilka dni ukaże się II poszerzone wydanie Mieleckiego Słownika Katyńskiego, autorstwa dr Jerzego Skrzypczaka. Nowe wydanie, przygotowane na 80 rocznicę Zbrodni Katyńskiej, zawierać będzie 93 biogramy mielczan-katyńczyków, w tym 8 nowych, odnalezionych w ostatnim czasie. 

Są to: kapitan dyplomowany Piotr Borkowski Dunin, siostrzeniec hrabiny Oborskiej, trzech oficerów z RKU Dębica, którzy m.in. odsługiwali ewidencyjnie powiat mielecki: major Walerian Orłowski, podpułkownik Juliusz Skorupka-Padlewski i kapitan Jan Nowak. 

Ponadto: dwóch policjantów: starszy posterunkowy Jan Karcz i przodownik Hipolit Wanatowicz, obaj pochodzący z regionu mieleckiego, ale służący na Kresach oraz żandarm, starszy wachmistrz Jan Trzpis, a także plutonowy Białobrzeski, dzielny kierowca-adiutant płk. Burczaka, który ukrył swój żołnierski stopień, aby móc w obozie oficerskim towarzyszyć swemu rannemu dowódcy. 

Za swe poświęcenie zapłacił życiem, gdyż zapewne zostałby przez Sowietów, jako niski stopniem żołnierz, zwolniony z obozu do domu lub odesłany do łagrów. Doszliśmy do wniosku, że trzeba upamiętnić tego dzielnego żołnierza, jego poświęcenie i oddanie dla swego dowódcy – płk. dyplomowanego Kazimierza Burczaka.

Obaj zginęli zamordowani przez NKWD w Charkowie i tam leżą pochowani na Polskim Cmentarzu Wojennym. Plutonowy Białobrzeski, podobnie jak pozostali, będzie miał także swoją tabliczkę memoratywną na Mieleckiej Ścianie Katyńskiej.

Książka ma towarzyszyć obchodom 80 rocznicy Zbrodni Katyńskiej, której uroczystości zostały zaplanowane w Mielcu na 17 kwietnia, ale  z oczywistych powodów zostaną przełożone na inny termin.


 

(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA