Nie jest tajemnicą, że budynek słynnego mieleckiego Domu Kultury SCK wymaga kapitalnej modernizacji. Mówi się o tym od lat, powstawały nawet plany, dokumentacja. Ale fizycznie wydarzyło się niewiele.
Kilka lat temu doszło do zamknięcia dla użytku najniższej, podziemnej części obiektu. Tam króluje wilgoć i pleśń. Jesienią 2021 roku ówcześni mieleccy radni miejscy po raz pierwszy wizytowali Dom kultury SCK, a szczególnie jego podziemia, gdzie mieściła się restauracja, sala baletowa zespołu „Rzeszowiacy” czy sala konferencyjna.
Już wtedy widok tych pomieszczeń był bardzo przykry. Już wtedy głośno mówiło się o potrzebie pilnego remontu – i to kapitalnego – Domu Kultury. Koszt wówczas był szacowany na około 20 milionów złotych.
Minęło trzy i pół roku. Radni miejscu znów zapuścili się w podziemia. – Bardzo przykre jest to, co tu widzimy – ocenił radny Bogusław Kołacz.
[FOTORELACJANOWA]12482[/FOTORELACJANOWA]
W sali, którą wykorzystywało do swojej działalności Towarzystwo Śpiewacze Melodia nie ma nawet tynku na ścianach. W dawnej sali baletowej ZPiT „Rzeszowiacy” króluje pleśń, jest regularnie zalewana przez wodę deszczową.
Kultowa restauracja Odyseja to dzisiaj magazyn, a kuchnia bardziej przypomina opuszczone prosektorium niż „serce” niegdyś tętniącego życiem obiektu gastronomiczno – rozrywkowego.
Sama wizyta radnych już przypominała wyprawę w stylu urbex, czyli w opuszczone, zamknięte miejsce.
Co dalej? Magistrat ma gotowy plan modernizacji całego Domu Kultury. – Jesteśmy zdeterminowani, by te roboty wykonać, niezależnie jak będziemy je finansować – zapewnia wiceprezydent Tomasz Leyko.
Urzędnicy złożyli wnioski o duże dotacje do dwóch funduszy i czekają już tylko na ich ocenę i rozstrzygnięcie. Pozytywna decyzja pozwoliłaby dosyć szybko uruchamiać prace budowlane. Jeden z tych funduszy ma ogłosić decyzję o dotacjach jeszcze w tym tygodniu.
W Samorządowym Centrum Kultury rozpoczęło się nawet pewne planowanie funkcjonowania Domu Kultury w czasie remontu – jeśli ten realizowany byłby etapami, kondygnacja po kondygnacji zapewne udałoby się uniknąć zamknięcia całego obiektu dla działalności kulturalnej.
Koszty jednak będą znacznie wyższe niż prognozowane w 2021 roku 20 milionów. Wniosek mieleckiego urzędu złożony do głoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu i nazwie FENX.07.01 - infrastruktura kultury i turystyki kulturowej – opiewa na kwotę 32 milionów złotych.