Zamknij
REKLAMA

Nowa wystawa w skansenie "A chłopska dusza niech w muzeum odpocznie"

11:26, 29.05.2020 | M.B
Skomentuj
REKLAMA

Wracając do Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej po przerwie, należy zacząć zwiedzanie od nowej wystawy. Ma ona ułatwiać wyobrażenie sobie realiów życia ludzi, którzy używali kiedyś znajdujących się w nim budynków.

Wystawa „A chłopska dusza niech w muzeum odpocznie” ma pomagać muzealnym gościom w poznaniu lasowiackiej i rzeszowskiej wsi z przełomu XIX i XX w. Prezentuje ona 29 plansz informacyjnych, na których znalazły się krótkie teksty o Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, eksponowanych w nim budynkach i, przede wszystkim, ich mieszkańcach i użytkownikach. Można się z nich dowiedzieć m.in., jak uchronić dziecko od złego uroku, co wolno było pannom, a co kawalerom, jak płaciło się muzykantom na weselu, jak to ze lnem bywało, jak należało się wystroić na niedzielę…

Całość została zilustrowana kilkudziesięcioma zdjęciami z archiwów Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, a także fotografiami udostępnionymi przez Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie, Muzeum Ziemi Leżajskiej, Muzeum Regionalne w Mielcu, Archiwum Mikrohistorii Gminy Padew Narodowa i Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy. Całość została uzupełniona przez grafiki autorstwa Marii Kozłowej, mapy i wykresy.

Ważną częścią wystawy są eksponaty – blisko 40 przedmiotów związanych z różnorodnymi dziedzinami życia  – od zabawek (m.in. takich jak piłka z krowiej sierści) przez przykłady kowalskiego rzemiosła po dzieła sztuki ludowej.

We wstępie do wystawy można przeczytać: „Mamy nadzieję, że ta wystawa pomoże Ci ciekawie spędzić czas w naszym parku etnograficznym. Spróbuj wyobrazić sobie gospodynie i gospodarzy w odświętnych ubraniach w kościele, pary tańczące w rytm wściekłej polki w karczmie, matkę w izbie odczyniającą uroki nad kolebką, dzieci pędzące drogą przez wieś krowy na wieczorny udój… Wsłuchaj się w historie opowiadane przez nasze zabytki”.

Muzeum zaprasza do podróży w rejony znajdujące się na pograniczu teraźniejszości, historii i wyobraźni. Wystawę można zwiedzać w chałupie z Żołyni Dolnej od 21 maja w godzinach otwarcia skansenu: w dni powszednie od godz. 9.00 do 16.00 oraz w soboty, niedziele i święta od 10.00 do 17.00.

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

JanekJanek

0 1

To mój pradziad dzisiaj to jakby chelikopter miał prywatny jeszcze wideł nie widac 07:37, 31.05.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MazMaz

1 0

chelikopter przez "ch" to na pewno był Twój pradziadek. 20:27, 31.05.2020


LimboLimbo

0 1

Takim sprzentem pod burdel zajechać było by fajnie 19:46, 31.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

O Boże O Boże

1 0

Pewnie przodkowie w grobie się przewracają widząc obecną głupotę. 20:16, 02.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LimboLimbo

0 0

Panie by oszalały jak by takim karawanem pod burdel zajechal 17:28, 03.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA