Zamknij
REKLAMA

Jak Mielec zmierzał do niepodległości? Wystawa w Jadernówce już otwarta [FOTO, WIDEO]

22:59, 08.11.2018 | K.S
REKLAMA
Skomentuj

W Oddziale Fotograficznym Muzeum Regionalnego w Mielcu zaprezentowano wystawę w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Wystawa „Ku Niepodległej” prezentuje ok. 120 zdjęć podzielonych na kilka sekwencji. – Powinien ją zobaczyć każdy mielczanin – mówią zgodnie obecni na wernisażu wystawy.

- Ta wystawa była trudna do zrobienia. Mieliśmy wiele koncepcji i pomysłów, a przygotowania rozpoczęliśmy tak naprawdę pod koniec 2016 roku. Okazało się, że materiałów zebraliśmy tyle, że można by było zrobić z tego trzy wystawy na temat niepodległości – przyznaje Janusz Halisz, kustosz Jadernówki.

WIDEO:
 

 

W pierwszej koncepcji muzealnicy chcieli przygotować „sto zdjęć na stulecie”, ale – jak przyznaje Halisz - ostatnio to „sto na sto” jest już tak popularne, że zrezygnowano z tego pomysłu na rzecz wykorzystania na wystawie jeszcze większej liczby zdjęć – finalne jest ich tutaj około 120. Wszystkie fotografie podzielone zostały na kilka sekwencji.

Na początku zobaczyć można zestaw zdjęć, które pokazują miasto Mielec w latach I wojny światowej. Następna sekwencja to pocztówki austriackie – takich, które dotyczą Mielca ukazało się w sumie kilkadziesiąt, na wystawę trafiło kilkanaście. Następnie na wystawie zobaczyć można mielczan, którzy zostali wcieleni do armii austriackiej. Są też zdjęcia legionistów i peowiaków.

Mielecką sekwencję na wystawie zakończono czterema zdjęciami. Na pierwszym widać grupę mielczan zebranych z okazji 10-lecia czynu zbrojnego w 1922 roku, następne zdjęcie z Gimnazjum z 1930 roku kiedy odsłonięto tablicę pamiątkową, która upamiętniała poległych w czasie wojny uczniów i nauczycieli Gimnazjum. Jest też zdjęcie sztandaru związku ochotników armii polskiej, który został ufundowany w 1938 r. Wreszcie jest też zdjęcie Pomnika Wolności w Mielcu.

Wystawę podsumowuje ostatnia sekwencja o tematyce bardziej ogólnej. Są to archiwalne fotografie, które przedstawiają plebiscyt na Warmii i Mazurach, powstanie wielkopolskie, powstania śląskie i wreszcie wojnę polsko-bolszewicką.

Przy okazji wystawy, która potrwa do końca stycznia 2019 roku, Jadernówka przygotowała dla młodzieży szkolnej lekcje muzealne dotyczące procesu odzyskiwania niepodległości i kształtowania się nowego państwa polskiego. - Zapraszamy więc nauczycieli i wychowawców do kontaktu z nami i korzystania z oferty edukacyjnej - dodaje Janusz Halisz.

Na wystawie pokazano zdjęcia ze zbiorów własnych muzeum, z prywatnej kolekcji Stanisława Wanatowicza, za zbiorów Ośrodka KARTA oraz ze zbiorów Agencji Fotografów FORUM w Warszawie.

(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

umiarkowany umiarkowany

2 0

Wspaniała wystawa , nareszcie pokazana prawda historyczna, polecam
do obejrzenia wielu z piszących jej znawców. 13:32, 11.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone