Zamknij
REKLAMA

Noc Muzeów w Jadernówce. Jakie atrakcje zaplanowano?

11:58, 08.05.2019 | M.B
Skomentuj
REKLAMA

Już za kilkanaście dni kolejna edycja Europejskiej Nocy Muzeów. Jakie atrakcje przygotowało Muzeum Historii Fotografii Jadernówka?

- Co tym razem przygotowaliśmy dla naszych gości? Rozciągając nieco tę noc w czasie, zaczynamy w samo południe, aby umożliwić udział jak największej liczbie uczestników we wszystkich kategoriach wiekowych. Jako, że w tym roku obchodzimy 180-lecie fotografii, a w tej dziedzinie specjalizujemy się od lat, stąd nasz program dotyczy tematyki branżowej - informuje Janusz Halisz, kustosz Jadernówki. - Dla najmłodszych przygotowaliśmy warsztaty iluzji ruchu, podczas których uczestnicy będą samodzielnie wykonywać zabawki optyczne rodem z XIX stulecia -  camera obscura, zoetrop i taumatrop. Brzmi tajemniczo, ale zabawa będzie przednia.  

Jednocześnie o godzinie 12 ruszy studio portretowe w saloniku mieszczańskim, gdzie można będzie zapozować do zdjęcia i w ciągu kilku minut otrzymać gotowy portret na pamiątkę. Natomiast w altanie Augusta Jadernego prezentowana będzie XIX-wieczna technika fotograficzna zwana kallitypią. To proces fotograficzny pozytywowo-negatywowy z użyciem szklanego negatywu i papieru albuminowego lub solnego - ciekawostka warta zobaczenia. 

Od godziny 12 do 17 będzie można oglądać wystawę "Za sztreką" w technice anaglifowej - to taka pierwotna forma techniki 3D, stosowana jeszcze w XIX stuleciu.  Natomiast dla wszystkich miłośników pamiątkowych zdjęć przygotowaliśmy nowe wzory monideł, z których można będzie skorzystać dopóki światło dzienne na to pozwoli.

Niewątpliwie główną atrakcją tego dnia będzie otwarcie wystawy Wojciecha Plewińskiego, znakomitego fotografika, jednego z najbardziej zasłużonych dla powojennej historii polskiej fotografii. - Przygotowaliśmy wystawę "Italia'57", która jest wyjątkowym zapisem podróży Wojciecha Plewińskiego do Włoch w 1957 roku. Podczas otwarcia wystawy można będzie porozmawiać z autorem zdjęć o jego twórczości.
Od godziny 20 już bardziej rozrywkowo - najpierw koncert formacji MORIBUNDA, a po koncercie, około godziny 22 projekcja filmu "Sól ziemi", który przybliża postać znakomitego brazylijskiego fotografa Sebastiao Salgado - przekazuje Janusz Halisz.

Koniec imprezy przewidywany jest na godzinę 23.59. - Mamy nadzieję, że dla miłośników fotografii to interesująca oferta. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Historii Fotografii "Jadernówka" w sobotę, 18 maja od godziny 12 w południe do 23.59 - podkreśla Halisz.

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

jusbjusb

0 2

już się boję,
czy wiecie, że Jadernówka leży pomiędzy dwoma cmentarzami 14:26, 11.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA