Zamknij
REKLAMA

"Muzyczny ogród" ma już 20 lat! Artyści spotkali się po latach i zachwycili wspólnym występem [FOTO]

22:52, 06.10.2018 | K.S.
REKLAMA
Skomentuj

Jubileuszowy koncert z okazji 20-lecia istnienia Zespołu Muzyki Dawnej Hortus Musicus zgromadził członków tej formacji, którzy grali w niej w na przestrzeni lat. Tomasz Nowakowski – twórca zespołu – opowiadał o jego początkach, wspominał największe sukcesy.

Zespół Muzyki Dawnej Hortus Musicus od 20 lat działa przy Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu. Zespół założył i prowadzi Tomasz Nowakowski.

- Kiedy 35 lat temu przyszedłem do Szkoły Podstawowej nr 7 zobaczyłem piękną pracę pana Ryszarda Krupy. Okazało się, że taki zespół już prowadził, a nawet występował na „Schola Cantorum”, gdy festiwal ten zyskiwał ogólnopolską renomę. Pan Krupa wybierał się już na emeryturę, a ja postanowiłem założyć taki zespół – powiedział Tomasz Nowakowski.

Zespół pierwotnie funkcjonował pod nazwą „Muzyczna Gromada”. Dopiero po przejściu do Domu Kultury zmieniono nazwę na tę funkcjonującą do dzisiaj – Hortus Musicus, czyli "muzyczny ogród". – Przejście zespołu do Domu Kultury dało możliwość kontynuowania jego działalności. Zespół nie musiał się rozpadać w ósmej klasie, ale działał jeszcze przez kilka kolejnych lat – dodawał Tomasz Nowakowski podczas jubileuszowego koncertu, który odbył się 6 października.

Przez kolejne lata skład zespołu kilkukrotnie się zmieniał. Formacja wzbogacała się o instrumenty, stroje, wielokrotnie prezentowała się chociażby w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Mielcu, reprezentowała też Podkarpacie na Expo 2000.

- Z wielką przyjemnością zobaczyłam zdjęcia sprzed prawie 20 lat. Dla mnie była to fajna odskocznia od codziennych zajęć, ale na pewno spajało nas też to, że robiliśmy coś wyjątkowego – wspominała Magdalena Tejchma, członkini pierwszego składu Hortus Musicus.

- Zespół muzyki dawnej to nie było często spotykane hobby. Czuliśmy się przez to naprawdę wyjątkowi – przyznała Magdalena Tejchma. – To wszystko nakręcało nas do działania. Mogliśmy jeździć na różne ciekawe wyjazdy, spotykać się z ciekawymi artystami, oglądać inne zespoły i doskonalić swój poziom – dodała.

Inna członkini Hortus Musicus przyznała z kolei, że okres muzykowania z zespołem był jednym z najlepszych okresów w jej życiu.

Jubileuszowy koncert był okazją do zaprezentowania wielu utworów – w tym tych osób, które pozwalały osiągać największe sukcesy – przede wszystkim brązowe, srebrne, a także złotą Harfę Eola. Właśnie artystki ze składu zespołu, który wygrał Ogólnopolski Festiwal Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w 2013 roku wystąpiły ponownie przed mielecką publicznością – po raz pierwszy od pięciu lat.

Okrągły jubileusz to także szansa do podziękowania wszystkim sponsorom zespołu, który przez lata niezmiennie wspierali działalność formacji umożliwiając mu tym samym ciągły rozwój i osiąganie sukcesów.

(K.S.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© hej.mielec.pl | Prawa zastrzeżone