Zamknij

Show, jakiego w Mielcu nie było! W PSM piszą nowy rozdział [ZDJĘCIA]

23:59, 21.02.2023 Aktualizacja: 21:59, 22.02.2023
Ryszard Kusek i Orkiestra Symfoniczna II stopnia PSM w Mielcu. Fot. Kacper Strykowski / hej.mielec.pl Ryszard Kusek i Orkiestra Symfoniczna II stopnia PSM w Mielcu. Fot. Kacper Strykowski / hej.mielec.pl

Muzyczna podróż po historycznych epokach, wybitnych kompozytorach, a później absolutnie zaskakujące show, jakiego nikt inny by nie wymyślił. Koncertu „Muzyka poważna i… niepoważna” Orkiestry Symfonicznej II stopnia Państwowej Szkoły Muzycznej w Mielcu nie da się opisać jednym słowem. Gdyby jednak ktoś się upierał - to był majstersztyk.

[FOTORELACJA]9867[/FOTORELACJA]

Wtorkowy koncert „Muzyka poważna i… niepoważna” w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Mielcu - można by już rzec - tradycyjnie wypełnił Salę Królewską po brzegi. Wyjątkiem niech będzie poprzedni koncert - niespodzianka z udziałem Marka Bałaty, co jednak fantastycznie przełożyło się na nastrój, czy wręcz elitaryzm tamtego wydarzenia.

Tym razem wydarzenie było jednak spodziewane, zapowiadane i wyczekiwane.

Koncert Orkiestry Symfonicznej II stopnia, pod zaskakującym tytułem zwiastował równie zaskakujące zwroty akcji. Jak się później okazało, nie tylko muzyczne. - Zapraszamy państwa na koncert, którego pierwsza część jest typowo słuchowa. Druga natomiast jest już słuchowo-wzrokowa - zapowiedział tajemniczo Ryszard Kusek, dyrektor PSM w Mielcu, pod którego dyrekcją wystąpiła orkiestra.

Ten wieczór był… wypełniony

Tego wieczoru słuchacze mogli nie tylko wysłuchać znanych utworów Haendela, Bacha, Mozarta, Griega, Brahmsa, Straussa, Liptona, Meyera czy Arlena, ale także zobaczyć zaskakujące „wtargnięcia” na scenę, negocjacje z dyrygentem, czy finalnie muzyczny „współudział” lokalnego „kowala”, który zresztą postanowił… zamienić się na role z samym dyrektorem Ryszardem Kuskiem, w konsekwencji czego ten ostatni musiał „zagrać” na… kowadle.

Wypełniony artystycznym kunsztem utalentowanych, młodych, mieleckich muzyków, ale także niekończącą się dozą humoru wieczór został przyjęty naprawdę ciepło. Dowodem na to była mierząca kilkanaście metrów kolejka słuchaczy do dyrektora Ryszarda Kuska. Każda z obecnych tam osób chciała osobiście pogratulować i podziękować dyrektorowi za ten niecodzienny, muzyczny spektakl.

Młodzi robią furorę nie tylko w Mielcu 

Przy tej okazji warto wspomnieć, że Orkiestra Symfoniczna Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Mielcu przed dwoma miesiącami zagrała trzy spektakularne koncerty nawiązujące swoją treścią do podkarpackiego rodaka - Ignacego Łukasiewicza.

W praktycznie tym samym składzie, co we wtorek w Sali Królewskiej, choć wraz z chórami podkarpackich szkół muzycznych, wystąpili w Teatrze Polskim w Warszawie, na otwarciu Podkarpackiego Centrum Nauki Łukasiewicz w Jasionce oraz w Sali Koncertowej Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

- Wpłynęło do nas wiele opinii zwrotnych, że ci młodzi ludzie, godnie i efektownie reprezentują w całej Polsce mielecką ziemię oraz całe Podkarpacie - powiedział Ireneusz Szela, wicedyrektor szkoły. - Dziś jednak koncert nieco inny. Specjalny koncert pt. „Muzyka poważna i… niepoważna”. Ale czy taki podział można uznać za prawidłowy? Czy można dzielić muzykę na poważną i niepoważną? To już państwo sami muszą ocenić - dodał.

Powołali stowarzyszenie. To nowe możliwości 

Wtorkowy koncert w Sali Królewskiej był także okazją do podziękowania społecznikom, którzy zdecydowali się wesprzeć środowisko Państwowej Szkoły Muzycznej w Mielcu w jej dalszym rozwoju poprzez wsparcie nowo powołanego Stowarzyszenia Aktywności Kulturalno-Artystycznej Sakart.

- Stowarzyszenie powstało by działać na rzecz uczniów PSM w Mielcu - mówi Joanna Stachowicz, wiceprezes stowarzyszenia.

- Nasza szkoła dysponuje znakomitą kadrą nauczycielską, nowoczesną bazą dydaktyczną - i co warto podkreślić - nowymi instrumentami muzycznymi wysokiej klasy. Wciąż zamierzamy się rozwijać, a dzięki pozyskaniu nowego budynku będziemy mieli ku temu doskonałe warunki - podkreśliła.

- Działalność stowarzyszenia otwiera przed nami nowe możliwości. Pozyskiwanie środków zewnętrznych umożliwi nam realizację licznych projektów muzycznych, a także finansowanie wyjazdów warsztatowych, które pozytywnie wpływają na integrację uczniów. Są też nagrodą za zaangażowanie i pracę w ciągu roku szkolnego - dodawał Piotr Rysiewicz, prezes stowarzyszenia. Jak przyznał, w planie jest też powstanie funduszu stypendialnego dla najzdolniejszych uczniów.

Podziękowania i wyróżniania otrzymali: Tomasz Tłusty, prezes Zarządu Energia Euro Park, Marek Bąbała, prezes MPGK, przedsiębiorca Jan Tarapata, Sylwia Chorązka, właścicielka firmy Xserolux oraz państwo Agnieszka i Andrzej Kozak z biura ratunkowego IDEAL w Mielcu. Dodatkowe podziękowanie otrzymał także poseł Fryderyk Kapinos za pomoc przy uzyskaniu funduszy na zakup nowego budynku - tuż obok siedziby PSM w Mielcu.

[WIDEO]3051[/WIDEO]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%