Już po raz piąty Powiat Mielecki oraz Gminny Ośrodek Kultury w Borowej zorganizowali Jarmark Wielkanocny, na który licznie przybyli miłośnicy wielkanocnej tradycji.
Na dziewięciu, bogato przystrojonych stoiskach, przygotowanych przez przedstawicieli poszczególnych gmin powiatu mieleckiego, prezentowano świąteczne potrawy, ciasta, „rozweselające” nalewki oraz oryginalnie ozdoby. Kiermasz urozmaiciły występy dzieci i młodzieży oraz muzyka kapeli ludowej z Borowej.
Wielkanocne kulinaria
Wszystkie stoiska kusiły niesamowitym wyglądem oraz zapachem świątecznych smakołyków. - Przygotowałyśmy dziś zupę chrzanową robioną na białej kiełbasie i boczku oraz na świeżym chrzanie. Mamy też dwa pasztety, jeden z marchewką, drugi z pieczarkami. Zapraszamy także do skosztowania naszych rozweselających nalewek – zachęcała Jadwiga Pogoda z KGW z Sadkowej Góry.
Równie bogato nakryty stół przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Pława. - U nas znajdzie się pastę tradycyjną, golonkę na kapuście kiszonej, placuszki siekane, skrzydełka na miodzie oraz pasztet w kształcie baranka. Nie zabraknie także swojskiego chleba, mazurka oraz rolady serowej – wyliczała Anna Kuzara.
Iście teatralna sceneria
Jarmark odbył się w minioną niedzielę, która była „Palmową”, dlatego też na licznych stoiskach można było odnaleźć kolorowo przystrojone palemka. - Co roku zbieramy palmę na mokradłach i wiążemy ją z dodatkami. Z bukszpanem, baziami, kwiatami ręcznie wykonanymi z bibuły oraz kolorowymi wstążkami - mówiła Dorota Stachura ze Stowarzyszenia „Wisłoczanie" z Gawłuszowic. - W tym roku wykonałyśmy pięciometrową palmę, którą zostawiłyśmy w kościele. W czasie świąt ozdobi grób Pana Jezusa - dodała Teresa Ciejka.
Oryginalne stoisko, w kolorystyce miedziano - miodowej zaprezentowało Stowarzyszenie „Gracja” z Czermina. - Jestem pod dużym wrażeniem Pań z Czermina, które zadbały o całościową oprawę stołu. Dowiedziałam się, też że prowadzą one swój teatr i myślę, że cząstkę kreacji scenicznej udało się im przenieść dziś na swoje stoisko - komentowała Małgorzata Zając-Waga, plastyk SCK w Mielcu.
Na uwagę zasługiwała prezentacja Koła Gospodyń Wiejskich z Surowej, w której odnaleźć można było żywe, sympatyczne „króliczki”. - Postanowiłyśmy dziś troszeczkę urozmaicić naszą wystawę. Jedna z koleżanek przebrała się za króliczka wielkanocnego. Jarmark to doskonały czas na wymianę kulinarnych oraz artystycznych doświadczeń, ale także wspaniała zabawa - tłumaczyły reprezentantki Surowej.
Nie lada talentem plastycznym popisały się członkinie „Klubu Dobrej Współpracy” z Grochowego, które zaprezentowały nietypowe dekoracje. - Ozdoby świąteczne wykonujemy własnoręcznie w czasie warsztatów. Wykorzystujemy bibułę, styropianowe jajka i inne różne kształty. Robimy dekoracje na szydełku, techniką decoupage oraz z masy solnej - wymieniała Maria Ciemięga. - Korzystamy także z elementów naturalnych, jak bazie, mech, siano z których robimy stroiki – kontynuowała prezentację Barbara Goraj.
Świąteczna rywalizacja
Wszystkie stoiska zostały poddane ocenie pięcioosobowego jury, które wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach: Potrawa Wielkanocna oraz Tradycyjny Stół Wielkanocny. W pierwszej na najwyższym miejscu podium stanęło KGW z Surowej, drugie miejsce przypadło Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi „Inicjatywa” z Sadkowej Góry oraz KGW z Pława, a trzecie miejsce stało się udziałem Stowarzyszenia Kobiet „Wisłoczanie” z Gawłuszowic oraz KGW z Sadkowej Góry. Według jury najciekawszy tradycyjny stół wielkanocny przygotowało Stowarzyszenie Kobiet „Gracja” z Czermina. Drugie miejscem zajęli: Związek Aktywnych Kobiet z Glin Wielkich oraz Klub Dobrej Współpracy z Grochowego I. Trzecie miejsce przypadło Góreckiemu Stowarzyszeniu Kobiet „Victoria”.
Piąta edycja Powiatowego Jarmarku Wielkanocnego w Borowej kolejny raz przyniosła wiele wrażeń i nowych doświadczeń. - Mamy nadzieję, że dzięki takim przedsięwzięciom nasza piękna tradycja i kultura nigdy nie zaginie. Tego sobie i wszystkim uczestnikom kiermaszu życzymy - podsumowała Mariola Wiącek, animator kultury w GOK w Borowej.
MK
0 0
super zdjecia nr 9 27 i 32.