Zamknij

Finał projektu JARTE o pamięci i domowych zbiorach [FOTO]

22:29, 29.11.2019 K.S Aktualizacja: 23:10, 29.11.2019
Skomentuj

W Galerii JARTE w Mielcu zaprezentowane zostały prace fotograficzne, dźwiękowe i tekstowe, odnoszące się do tożsamości i lokalności w kontekstach: historycznym, badawczym oraz emocjonalnym - związanym ze sferą poczucia rodzinnej przynależności, w tym pamięci o przodkach. Wystawa jest finałem projektu „Opowiem ci, co działo się nim przyszliśmy” realizowanego właśnie przez Stowarzyszenie Kulturalne JARTE.

Przez kilka ostatnich miesięcy mielczanie zorganizowani wokół Stowarzyszenia Kulturalnego JARTE pracowali nad projektem „Opowiem ci, co działo się nim przyszliśmy”. W jego ramach odbyło się kilka spotkań i warsztatów, których celem było przywracanie pamięci dawnych lat Mielca, ale także dzielenie się osobistymi spostrzeżeniami wynikającymi z przemian, jakie zachodziły w społeczności miasta przez ostatnie dziesięciolecia.

- Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierają, przychodzą na nasze wydarzenia. Mamy nadzieję, że ta wystawa pokaże tym wszystkim, którzy jeszcze tego nie zrobili, a mają jeszcze kogo pytać – kto jest na tych zdjęciach, żeby to zrobili, bo… czasu nie wiadomo, ile jeszcze zostało – powiedziała wyraźnie wzruszona Kinga Bielec ze Stowarzyszenia Kulturalnego JARTE.

- Ta wystawa zamyka projekt, który trwał od kwietnia. Nosi tytuł „Pamięć kilku osób” i prace, które pojawiają się w przestrzeni galeryjnej odwołują się do tematu rodzinnych archiwów, pamięci o przodkach, ale też nawiązują do współczesności i odkrywania naszej tożsamości w obecnych realiach – wyjaśniała podczas otwarcia wystawy Dorota Serafin z JARTE.

Przypomniała też, że Mielec we wrześniu gościł parę artystów – Agatę Babulę i Iwo Styrnę, którzy przyjechali z Krakowa i przez kilka dni „spróbowali odkrywać miasto i realizacją artystyczną odpowiedzieć na obecne problemy i stan tego, co dzieje się w Mielcu”. Efektem ich pobytu i obserwacji jest powstanie „Pana Kronosa” – dzieła artystycznego nawiązującego do działalności mieleckiego producenta płyt wiórowych. Jak napisali artyści, Pan Kronos „wielkim był władcą, nie miał równych sobie, potęgę i siłę łączyć w jednej osobie”. 

Osoby, których prace i zbiory znalazły się na wystawie to: Agata Babula, Kinga Bielec, Szymon Burek, Roman Gancarz, Artur Gładosz, Krzysztof Gładysek, Alek Gładysz, Michał Krawiec, Patryk Stypa, Iwo Styrna, Dorota Serafin, Stanisław Wanatowicz, Paweł Wolanin, Józef Załucki.

Wernisaż wystawy prac uczestników warsztatów i spotkań oficjalnie podsumował proces cyklicznie realizowanych wydarzeń mających na celu aktywizację, społeczną integrację i twórczy rozwój mieszkańców Mielca. Projekt mógł odbyć się dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Podkarpackiego, Goethe Institut w Krakowie, Gminy Miejskiej Mielec  oraz Stowarzyszenia Kulturalnego JARTE.

Portal hej.mielec.pl był patronem medialnym projektu.

(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

QQ

2 1

Fajne foty. Dzięki Kacper :) 10:19, 30.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

AbtAbt

2 1

Przyznaje piękne zdjęcia 19:18, 02.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%