14. „Wyścig o Pietruszkę” za nami! Rowerzyści pokonali 35 km trasę! [FOTO]

15:08, 06.10.2024 jk Aktualizacja: 20:07, 06.10.2024

W niedzielę, tereny Nadleśnictwa Mielec gościły jedną z najbardziej oczekiwanych imprez rowerowych w regionie - 14. edycję „Wyścigu o Pietruszkę”. To wyjątkowe wydarzenie sportowe zgromadziło aż 150 zawodników, którzy podjęli wyzwanie przejechania wymagającej 35-kilometrowej trasy. Punktualnie o godzinie 11:00, kolarze wystartowali z parkingu Głęboki Ług, mając na pokonanie trasy maksymalnie trzy godziny.

[FOTORELACJA]11831[/FOTORELACJA]

Trasa wyścigu, utrzymana w stylu MTB, wiodła przez tereny lasów biesiadczańskich, pełne wymagających odcinków typu single track, stromych podjazdów i szybkich zjazdów, a także terenów wokół dawnej kopalni piasku.

Zawodnicy musieli zmierzyć się z dystansem 35 km, co stanowiło wyzwanie zarówno dla doświadczonych cyklistów, jak i tych startujących w amatorskich kategoriach. Oprócz sportowej rywalizacji, „Wyścig o pietruszkę” to także wparcie dla Domu Dziecka w Skopaniu.

Rywalizacja została podzielona na dwie kategorie wiekowe, co umożliwiło szeroki udział uczestników o różnych poziomach umiejętności. Młodsi uczestnicy, poniżej 16. roku życia, startowali w kategorii Junior i pokonali trasę o długości 16 kilometrów.

„Wyścig o Pietruszkę” to wydarzenie z bogatą tradycją, które od lat przyciąga miłośników kolarstwa z całego regionu. Organizacją imprezy zajmuje się Bartosz Ćwik ze Stowarzyszenia Kolarskiego Stal Mielec, który co roku dba o to, aby trasa była nie tylko ciekawa, ale i odpowiednio wymagająca, by uczestnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności w warunkach zbliżonych do profesjonalnych zawodów MTB.

MTB jest skrótem od słów "Mountain Bike", które w języku angielskim oznaczają "rower górski". To oznacza, że impreza rowerowa o charakterze MTB prowadzona jest leśnymi ścieżkami, których charakter przypominał będzie górskie trasy – pod względem trudności i przewyższeń.

Single track, zwany również często singlem, to wąski szlak rowerowy. Wąski na tyle, że nie da się jechać nim w dwie osoby obok siebie. Zazwyczaj nie da się też wygodnie wyminąć czy wyprzedzić na singlu. W lasach pod Mielcem, szczególnie w rejonie Biesiadki, wytyczone i oznakowane są trasy tego typu, dostępne niemal non stop dla każdego zainteresowanego.

Portal hej.mielec.pl był patronem medialnym imprezy. Tylko w hej.mielec.pl obszerny fotoreportaż z tego wydarzenia!

WYNIKI

Klasyfikację OPEN wygrał Jakub Półchłopek z Jedlicze. Uzyskał świetny czas 1:32:28. Ale nie był osamotnionym liderem.

Mocno o zwycięstwo walczył Adrian Rzeszutko z Trzemeśni, który wpadł na metę na drugiej pozycji z czasem 1:32:35! To strata niemal symboliczna! Warto przypomnieć, że Rzeszutka wygrał wyścig dwa razy z rzędu w poprzednich latach.

Trzecie miejsce zajął Olek Dziurzyński z Krakowa. Jego rezultat to 1:33:23.

Wśród kobiet pierwsze miejsce zajęła ponownie Sara Bodkowska z Krosna (1:51:45). Tutaj nie było wyrównanej walki o pierwsze miejsce.

Druga na mecie Joanna Wasilewska z Biłgoraja pokonała trasę biesiadczańską znacznie wolniej (2:04:14).

Trzecie miejsce wywalczyła Nadia Kuropka z Chyrowa z czasem 2:12:18.