Niespodzianki na Mistrzostwach Polski w Mielcu [FOTO, WIDEO]

16:11, 30.01.2023 PC Aktualizacja: 16:17, 30.01.2023

Znamy ostateczne wyniki Mistrzostw Polski Juniorów w Szpadzie, które odbyły się w miniony weekend w Mielcu. Szermierze z naszego miasta zaprezentowali się dobrze, medali jednak nie ma. I to może być pewnym zaskoczeniem.

[FOTORELACJA]9822[/FOTORELACJA]

Polskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokół 1893 z Mielca wraz z Polskim Związkiem Szermierczym i mieleckim magistratem zorganizowało pierwszy raz najważniejsze w sezonie dla juniorów zawody w szpadzie. To dyscyplina, w której mieleccy szermierze liczą się w kraju. Stąd też i oczekiwania wobec nich były niemałe.

W klasyfikacji męskiej mistrzem kraju w szpadzie został Wiktor Wałach z AZS AWF Katowice, na drugiej pozycji uplasował się Łukasz Parafiniuk z Kmicica Częstochowa, brązowe medale przyznano Antoniemu Sosze z PKSzerm Warszawa i Szymonowi Wojciechowskiemu z Kmicica.

Tuż za podium, na piątej lokacie uplasował się Stanisław Dziura z Sokoła Mielec, którego ambicje jednak sięgały medali.

Na miejscu siódmym rywalizację ukończył mielczanin, reprezentujący AZS AWF Kraków Piotr Urban. Kolejny obecny zawodnik AZS-u, a niegdyś Gryfu Mielec to Szymon Tarachanowicz – wywalczył pozycję numer 12. Trzecim mielczaninem w krakowskich barwach był Paweł Urban – sklasyfikowany na 27. miejscu.

Wśród mężczyzn walczyło jeszcze kilku zawodników Sokoła Mielec: Michał Mróz (37. miejsce), Mikołaj Madej (38.), Dominik Kwaśnik (59.), Karol Pyzikiewicz (66.).

W sumie sklasyfikowanych zostało 74. szermierzy. Obecność dwóch zawodników wychowanych w Mielcu w czołowej ósemce to jednak bardzo dobry wynik i powód do dumy dla lokalnego środowiska szermierki.

Mistrzynią Polski w szpadzie została zawodniczka RMKS Rybnik Kinga Zgryźniak, srebro wywalczyła jej klubowa koleżanka Alicja Klasik. Brąz do domu zabrały Aleksandra Szymańska z Toruńskiej Szkoły Szermierki i Oliwia Tercjak z Wratislavii Wrocław.

Najwyżej sklasyfikowaną mielczanką okazał się Hanna Drozdowska (30. miejsce). Swoich sił próbowały jeszcze: Martyna Mróz (55.), Hanna Łabuda (58.), Iwona Misiak (73.) i Anna Martyńska (75.). Wystartowało 81. zawodniczek.

Emocjonujący okazał się niedzielny turniej drużynowy. Tu Sokół 1893 Mielec miał ciche nadzieje na strefę medalową, a jako faworytów wskazywano AZS AWF Kraków z mielczanami w składzie. I tu właśnie sypnęło niespodziankami.

Krakowsko – mielecka drużyna w swojej drugiej walce uległa sensacyjnie 40:45 zespołowi SKS Grass Hopper Kalwaria i ostatecznie ukończyła zawody na piątej lokacie, po pokonaniu 45:43 zespołu Szpady Wrocław.

Sokół 1893 Mielec stoczył wyrównany bój z Kmicicem Częstochowa o wejście do strefy medalowej. Mielczanie prowadzili w połowie meczu 25:24, ale ostatecznie musieli uznać wyższość późniejszych mistrzów kraju.

Finalnie Sokół zajął miejsce siódme, po zwycięstwie 45:35 z RKMS Rybnik.

Złoto pojechało do Częstochowy, do klubu Kmicic. Srebro przypadło Piastowi Gliwice, a brąz wywalczyła drużyna z Kalwarii. Rywalizowało 16 zespołów.

Na 12. pozycji rywalizację ukończyła drużyna kobieca Sokoła Mielec. Mistrzyniami kraju zostały zawodniczki RKMS Rybnik, srebro u kobiet wywalczył Piast Gliwice, brąz AZS WAF Katowice. Rywalizowało 16 zespołów.

[FOTORELACJA]9815[/FOTORELACJA]

NASZA RADIOWA ROZMOWA Z TRENEREM SOKOŁA MIELEC, zarejestrowana w trakcie pierwszego dnia Mistrzostw: