Górnik Zabrze – PGE FKS Stal Mielec. WIELKA STAL! [FOTO, WIDEO]

12:24, 13.08.2022 PC Aktualizacja: 00:46, 15.08.2022
Skomentuj Fot. Tomasz Kudala / Press Focus Fot. Tomasz Kudala / Press Focus

W piątej kolejce Biało-Niebiescy zameldowali się na stadionie, na którym nie wygrali od lat 70-tych! Po popisach Saida Hamulica i Macieja Domańskiego mielczanie oszukali przeznaczenie i pokonali Górnika! Doskoczyli do ścisłej czołówki ekstraklasy!

[FOTORELACJA]9466[/FOTORELACJA]

GÓRNIK: 32. Kevin Broll – 3. Richard Jensen, 26. Rafał Janicki, 4. Aleksander Paluszek, 64. Erik Janża, 8. Alesana Manneh (69' 6. Krzysztof Kubica), 25. Jonatan Kotzke (69' 22. Dariusz Stalmach), 16. Paweł Olkowski (82' 96. Robert Dadok), 7. Dani Pacheco (56' 11. Mateusz Cholewiak), 10. Lukas Podolski, 20. Szymon Włodarczyk (56' 21. Piotr Krawczyk)
Rezerwowi: 1. Daniel Bielica – 77. Jakub Szymański, 23. Jean Jules Mvondo
Trener: Bartosch Gaul

STAL: 41. Bartosz Mrozek – 23. Krystian Getinger ©, 22. Dominykas Barauskas, 21. Mateusz Matras, 26. Arkadiusz Kasperkiewicz (79' 74. Kamil Kruk), 24. Maciej Wolski, 18. Piotr Wlazło, 32. Fryderyk Gerbowski, 99. Said Hamulic (79' 17. Fabian Hiszpański), 11. Mikołaj Lebedyński (66' 10. Mateusz Mak), 7. Maciej Domański (87' 16. Paweł Żyra)
Rezerwowi: 1. Mateusz Kochalski – 6. Leandro, 25. Przemysław Maj, 88. Adrian Soboń
Trener: Adam Majewski

Żółte kartki: Włodarczyk, Janicki (Górnik) - Mrozek (Stal)
Czerwona kartka: Kevin Broll - 85 min (Górnik, za faul taktyczny na Maku)

Sędzia: Bartosz Frankowski (asystenci: Marcin Boniek, Paulina Baranowska; techniczny: Sylwester Rasmus; VAR: Jacek Małyszek, Marcin Borkowski).

Widzów: 13043

Transmisja na Canal + Sport.

PRZEBIEG MECZU

ATAK GOSPODARZY   ATAK GOŚCI

Nad Śląskiem przechodzą dzisiaj ulewne deszcze, a to sprawiło, że boisko w Zabrzu było grząskie bądź śliskie. Lepiej w tych warunkach odnaleźli się gospodarze, którzy potrafili zaskoczyć Stal dwoma składnymi akcjami. W 11. minucie nie zdołali oddać strzału, ale chwilę później Podolski dograł na centymetry w pole bramkowe Stali, a tam wbiegł Olkowski i wpakował piłkę do siatki

WIDEO - GOL NA 1:0

Kolejne minuty to napór Górnika, w świetnej sytuacji znalazł się Podolski. Był sam na sam Mrozkiem, ale nim oddał strzał dogonił go jeden z mielczan i piłkę wybił. Po 20. minutach zagrożenie stworzyli mielczanie – nieprzyjemny strzał Domańskiego z dystansu miejscowy bramkarz odbił z trudem.

Po 30. minutach mecz ostygł, Stal grała statycznie, swoją grę zwolnił też Górnik. Wszystkich obudził Hamulic. Dostał prostopadłą piłkę od Lebedyńskiego, pobiegł sam na dwóch obrońców z Zabrza, ograł ich i spokojnie wpakował piłkę do siatki. 1:1 w 42. minucie.

WIDEO - GOL NA 1:1

Pokaz siły Hamulicia trwał do końca pierwszej połowy. W 45. minucie szarżował znów na bramkę Górnika i wydawało się, że był nieprzepisowo zatrzymywany. Stalowcy domagali się konsekwencji, czerwonej kartki dla piłkarza Górnika, ale tylko zaliczyli żółtą dla kierownika drużyny z Mielca.

Kolejna próba rajdu Hamulicia przyniosła Stali rzut wolny z 17. metrów od bramki Górnika. Piłkę ustawił Domański, dostrzegł złe ustawienie golkipera z Zabrza i świetnie trafił do siatki na 1:2. Na przerwie mielczanie wygrywali!

Druga połowa zaczęła się od kosmicznej akcji Stali! Dobre, penetrujące podanie znów dotarło w pole karne do Hamulicia, ten odegrał piętą za siebie do nadbiegającego Domańskiego, który nie dał żadnych szans bramkarzowi z Zabrza! 1:3 w 47. minucie!

WIDEO - GOL NA 1:3

Po godzinie gry to Stal była bliższa podwyższenia. Górnik zagroził tylko strzałem z dystansu Podolskiego, ale Biało-Niebiescy mieli trzy takie próby, a przy jednej z nich bardzo blisko dobitki był Lebedyński.

W 66. minucie Mrozek odbił świetny strzał z bardzo bliska i uratował Stal przed stratą gola. Górnicy wówczas zrozumieli, że muszą przyspieszyć i odzyskać inicjatywę, a goście z Mielca mocno się cofnęli. Ślązacy zaczęli szukać strzałów, ale te mijały bramkę lub były zbyt słabe.

Górnik atakował, Stal szukała kontr i w 85. minucie sam na bramkę ruszył Mak. Był faulowany daleko od pola karnego przez bramkarza Górnika i ten opuścił boisko z czerwoną kartką. Dodatkowo Górnik miał już wykorzystany limit zmian, więc na bramce stanął zawodnik z pola Krzysztof Kubica. Błysnął odbijając strzał z rzutu wolnego Piotra Wlazło.

Sytuacja z czerwoną kartką zabiła mecz. Stal spokojnie kontrolowała poczynania rywala i wygrała w Zabrzu pierwszy raz od 1974 roku!