Zamknij

W 2021 r. rekord internetowych ofert pracy

11:12, 10.01.2022 PAP Aktualizacja: 11:16, 10.01.2022
Skomentuj PAP PAP

W 2021 r. odnotowano niespotykane wzrosty e-ofert na rynku pracy, relatywnie najwięcej w tzw. zawodach biurowych - przekazała w poniedziałek Katedra Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Barometr Ofert Pracy, przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w grudniu przyjął wartość zbliżoną do tej sprzed miesiąca. - W grudniu działo się niewiele, ale cały rok był rekordowy dla rynku wakatów, na którym odnotowaliśmy niespotykane dotąd wzrosty - wskazano w poniedziałkowej informacji WSIiZ i BIEC.

Stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyłączeniu bezrobotnych, biorących udział wyłącznie w pracach sezonowych, w ciągu roku malała. W samym listopadzie spadła o kolejne 0,2 pkt. proc. i wyniosła 5,5 proc., czyli o 0,5 pkt. proc. wyższa od historycznego minimum obserwowanego przed epidemią - zauważyli analitycy.

Jak podano, w całym ubiegłym roku relatywnie najwięcej ofert przybyło w zawodach biurowych, m.in. w call center, administracji biurowej, branży finansów i ekonomii oraz działach dot. zasobów ludzkich. Zwrócono uwagę, że w okresach obostrzeń epidemicznych obserwowano wyraźną redukcję liczby wakatów.

- Pozytywne zakończenie roku notujemy także dla branży nieruchomości - zaznaczono.

Według analityków było to związane z powrotami studentów oraz imigrantów zarobkowych oraz "wyjątkową aktywnością deweloperów". Z kolei redukcje ofert pracy odnotowano w reklamie oraz sprzedaży - przyczynił się do tego wzrost zainteresowania zakupami online i większy popyt na specjalistów z zakresu e-commerce niż tradycyjnych sprzedawców. Na spadek liczby ofert dla zawodów związanych z reklamą wpłynęła "działalność sieci społecznościowych oraz innych serwisów, za pośrednictwem których wyjątkowo łatwo można wypromować własny produkt".

Eksperci odnieśli się też do miejsc pracy przeznaczonych dla absolwentów nauk ścisłych lub inżynieryjnych. - W porównaniu do 2020 r. najwięcej wakatów w skali roku przybyło w badaniach i rozwoju, teleinformatycznej administracji oraz e-commerce - zaznaczono. W tej ostatniej kategorii wzrost liczby ofert spowodowało utrudnienie prowadzenia handlu w formie tradycyjnej oraz częściowe jego przejście w tryb online. Wskazano też na "wyjątkowo dobre" wyniki w budowlance, którą epidemia dotknęła w niewielkim stopniu. - Na wyróżnienie zasługuje także kategoria ofert pracy dla programistów. W przeciwieństwie do teleinformatycznej administracji napływ wakatów nie był w niej jednak tak szybki i regularny - stwierdzono.

Według analityków ubiegły rok okazał się też relatywnie dobry dla większości zawodów usługowych. Największe wzrosty w relacji do 2020 r. odnotowano w branży hotelarsko-gastronomicznej, edukacyjnej oraz logistycznej.

(PAP) autorka: Magdalena Jarco

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

EMIGRUJ NA STAŁE?EMIGRUJ NA STAŁE?

3 0

NP; SZWECJA ZAPRASZA POLAKÓW NA STAŁE ?

W Szwecji aby zostać pielęgniarką należy uzyskać legitymację zawodową.
Kształcenie zawodowe pielęgniarki zaczyna się w liceum trwającym 3 lata (pomocniczy personel medyczny) i uznawane są Polskie certyfikaty, uzyskuje się wówczas tytuł undersköterska (młodszej pielęgniarki, młodszy ratownik).
Następnie można kontynuować naukę w szkole wyższej trwającej 3 lata i wówczas uzyskać tytuł i legitymację pielęgniarską sjuksköterska.

Pensje pielęgniarek w Szwecji zależą od wykształcenia:

młodszy opiekun medyczny / pomocnik ratownika (pomocniczy personel medyczny) zarabia ok. 10 - 15 000 zł
pielęgniarka / ratownik medyczny 13 - 16 000 zł, wraz z doświadczeniem wrasta pensja
pielęgniarka rejonowa/ starszy ratownik (wyższe) ok. 15 - 16 000 zł
naczelna pielęgniarka zarabia (specjalizacje) ok. 25 - 35 000 zł

Mieszkanie

Wynajęcie kawalerki w stolicy to koszt ok. 5 000 SEK (2 000 zł). Mieszkanie może kosztowaćnawet 8 000 SEK (3 300 zł)
Mieszkanie w Szwecji dwupokojowe (ok. 50m2) to koszt ok. 2 500 000 SEK (1 000 000 zł). Żeby dostać kredyt bank życzy sobie ok 10% wpłaty własnej. Spłata raty kredytowej i czynsz za mieszkanie to ok. 8 000 SEK (3 300 zł) miesięcznie.
Wydatki na jedzenie, zabawę itp. 5 000 SEK (2 000 zł) od osoby

Wniosek;
15 000 - 5200 = 9800zł tyle może "zaoszczędzić" dobra pielęgniarka miesięcznie w Szwecji (minus podatek 23%). 12:38, 10.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Lepiej oglądać coś Lepiej oglądać coś

2 0

https://polsatboxgo.pl/wideo/polacy-za-granica/5027360/autoplay 13:00, 10.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%