Zamknij

Święto mieleckiej Strefy i ARP! Uroczyste spotkanie na zamku [FOTO]

13:29, 11.06.2021 K.S Aktualizacja: 10:50, 13.06.2021

Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Mielec funkcjonuje już 25 lat. Agencja Rozwoju Przemysłu, właściciel Strefy, świętuje 30 lat swojego istnienia. Te jubileusze stały się okazją do uroczystego spotkania i konferencji „Euro-Park Mielec - od tradycji po przemysł 4.0”. Przedstawiciele instytucji państwowych, samorządowcy i przedsiębiorcy rozmawiają o doświadczeniach minionego ćwierćwiecza i przyszłości mieleckiej Strefy.

hej.mielec.pl

Tylko u nas!

- Historia mieleckiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sięga początku lat 90-tych, kiedy ten region przeżywał trudne chwile w wyniku transformacji. Wtedy w Mielcu podjęto decyzję o wprowadzeniu pionierskiego instrumentu, który pozwoliłby na pobudzenie rozwoju gospodarczego. Mielecka Strefa jako najstarsza, pierwsza w Polsce, bardzo dobrze zdała egzamin z tego zadania, które zostało jej powierzone - powiedział Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu, który otworzył kameralne spotkanie na Zamku Baranów Sandomierski.

- Strefy zmieniają obraz regionu, a ta zmiana jest możliwa dzięki ścisłej współpracy Stref z samorządami. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu zainwestowano środki o wartości 12 miliardów złotych, zatrudnienie sięgnęło blisko 36 tysięcy pracowników. To nasze wspólne osiągnięcie - wyliczał Kolczyński.

TYLKO U NAS FOTOREPORTAŻ Z WYDARZENIA: [FOTORELACJA]8646[/FOTORELACJA]

Czytaj dalej pod reklamą ↓[ZT]63317[/ZT]

Wiceprezes ARP podkreślił, że strefy przechodzą właśnie dużą metamorfozę. -  Obecnie duży nacisk kładziemy na jakość inwestycji. Najważniejsze są: innowacyjność, przemysł 4.0, robotyzacja, kształcenie kadr. Bardzo chętnie widzimy w strefach małe i średnie przedsiębiorstwa, które często prowadzą innowacyjne projekty - wylicza Kolczyński. 

Zmieni się także rola samych Stref. - Specjalna Strefa Ekonomiczna to nie tylko decyzje o wsparciu, to całym system narzędzi, które mają umożliwić również rozwój tych, którzy już zainwestowali. Obok decyzji o wsparciu oferujemy całe spektrum narzędzi finansowych, jesteśmy gotowi by inwestować wspólnie z przedsiębiorcami, zainteresowani współpracą z lokalnymi środowiskami naukowymi - dodawał podczas konferencji w Baranowie.

List do uczestników konferencji skierował premier Mateusz Morawiecki. - Powstanie mieleckiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, pierwszej w Polsce, było pionierskim projektem, którego sukces zapisał się w najnowszej historii gospodarczej naszego kraju - napisał. - Strefy są potwierdzeniem celności obranego kierunku - dodawał.

- W Agencji czujemy odpowiedzialność, która cechuje właściciela Strefy. Ta odpowiedzialność ukierunkowana jest na dalszy rozwój Specjalnej Strefy i wszystkich podmiotów gospodarczych, które mamy w portfelu - przekazał Cezariusz Lesisz, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

- W Strefie udało się nie tylko ograniczyć bezrobocie, ale przede wszystkim stworzyć perspektywy rozwoju na kolejne lata. Dziś celem jest kontynuacja tej misji i dalsze tworzenie pozytywnych perspektyw: dla przemysłu, dla pracowników, ale także dla inwestorów - zapewnia Lesisz.

- Historia Specjalnej Strefy Ekonomicznej ma swoje statystyki, z których bardzo się cieszymy. Wielka zgoda wszystkich sił pozwalała zmierzać jednemu celowi, specjalnemu instrumentowi, który nazywa się strefa ekonomiczna. Nie brakowało przeciwników, ale zwyciężył rozsądek - wspominał Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego. - Miałem możliwość udziału w tych pracach i wspierania tych działań - wspominał. 

- Strefy ekonomiczne były lekiem na problemy w wielu częściach kraju, jednak trzeba pamiętać, że to właśnie mielecka Strefa była pionierskim przedsięwzięciem. Dziś, po ponad 25 latach trzeba przekazać wyrazy wdzięczności dla wszystkich, którzy przyczynili się do powstania mieleckiej Strefy - podkreślił Ortyl.

- Zgromadziliśmy się tutaj, by docenić rolę pierwszej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, jaką ważną rolę odgrywała, odgrywa i odgrywać będzie. W 1995 roku, w okresie transformacji, upadł największy zakład w Mielcu. Bezrobocie sięgało ponad 30 procent, co trzeci mieszkaniec regionu był bezrobotny, nie było perspektyw, zagrożony był byt ekonomiczny. Powstanie Strefy było wielką nadzieją, sukces został osiągnięty, chociaż wielu w to nie wierzyło. To zasługa wielu osób, w tym samorządowców z Mielca i regionu mieleckiego. Podziękowania należą się przedsiębiorcom, którzy zaufali, zainwestowali swój kapitał - zaznaczył poseł Fryderyk Kapinos. - Wielki ukłon do prezesa ARP, państwo zdaliście egzamin w czasie kryzysowym, w czasie pandemii, pomagaliście w wielu dziedzinach, nie zdezerterowaliście, tylko trwaliście na posterunku - dodał Kapinos.

- Strefa trwale odmieniła oblicze regionu, stała się kołem zamachowym dla Podkarpacia - napisał w liście do zebranych europoseł Tomasz Poręba.

Obecny dyrektor mieleckiego oddziału ARP, zarządzającego Strefą, Waldemar Barnaś przypomniał, jak poważną transformację przeszedł mielecki przemysł, który obronną ręką wychodzi także z pandemii koronawirusa. - Niektórzy rozszerzyli swoją działalność gospodarczą rozwijając się w innym obszarze - mówił.

Barnaś podkreślił bardzo dobre statystyki dla pierwszych miesięcy 2021 roku. W pierwszym kwartale wydano 11 decyzji o wsparciu dla przedsiębiorców, aż 8 tych decyzji dotyczy nowych inwestycji. Deklarowane nakłady inwestycyjne to pond 365 milionów złotych, powstanie ponad 160 nowych miejsc pracy, 736 stanowisk zostanie utrzymanych.

Podczas konferencji w Baranowie Sandomierskim Władysław Ortyl, marszałek Podkarpacia, odznaczy zmarłego w 2001 roku Stanisława Padykułę Odznaką Honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”. Odznakę odebrała córka Dominika Bielec. - Chciałam bardzo serdecznie podziękować za to uhonorowanie mojego ojca. Jego praca, poświęcenie, zaangażowanie, uczciwość nie poszły na marne. To wszystko co robił, a odbywało się to kosztem zaangażowania w rodzinę, miało wielki sens i piękne zaowocowało - powiedziała Dominika Bielec.

Stanisław Padykuła w latach 1991-1996 był wiceministrem przemysłu, od stycznia 1997 roku wiceprezesem Agencji Rozwoju Przemysłu. Współtworzył mielecką Strefę. Zginął w katastrofie lotniczej w Wenezueli. 

W czasie konferencji wręczone zostały statuetki dla trzynastu wyróżniających się firm. Nagrody otrzymały firmy: Polskie Zakłady Lotnicze, Fibrain, Kirchhoff Polska, Retech, Waldrex, Melex, spółka Bury, ML System, spółka Bispol, Medisept, zakłady Colfarm, Froneri Polska oraz Euro-Eko.

- Dzięki Strefie rozwijamy się i myślę, że będą kolejne narzędzia, by takie firmy jak my dalej inwestowały. W tym roku otrzymaliśmy kolejne zezwolenie na działalność w Strefie - powiedział prezes PZL Mielec Janusz Zakręcki.

- Tę nagrodę przekażę wszystkim, którzy od lat pracowali na swój sukces. My też świętujemy swój jubileusz 20-lecia. Dostarczamy wodę do firm strefowych, odprowadzamy ścieki i przede wszystkim produkujemy paliwa alternatywne - dodał Radosław Swół, prezes spółki Euro-Eko

Przedstawiciel spółki Bispol, producent świec i zniczy działający w ramach Strefy, odebrał w Baranowie też kolejne zezwolenie na swoją działalność. Bispol buduje fabrykę kosmetyków.

Obecna powierzchnia SSE Euro-Park Mielec to ponad 1700 hektarów, Strefa działa na terenie 19. powiatów w województwach: podkarpackim, małopolskim, śląskim i zachodniopomorskim. W sumie mielecki Euro-Park dysponuje 33. podstrefami. 

Nakłady inwestycyjne na koniec marca 2021 roku to 11,6 miliarda złotych, powstało 35 tysięcy 900 miejsc pracy.

Spotkanie w Baranowie Sandomierskim zaplanowano do godzin popołudniowych. Zakończy je debata ekspercka.

[ZT]63176[/ZT]

(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%