Zamknij
REKLAMA

Ukraińscy pracownicy SSE: jaka jest o nich opinia?

17:29, 18.02.2019 | P.C
Skomentuj
REKLAMA

W mieleckich zakładach działających na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej nie brakuje pracowników z Ukrainy i sąsiednich krajów Europy Wschodniej. Dla przedsiębiorców są szansą i problemem jednocześnie.

Niskie bezrobocie w powiecie mieleckim sprawia, że duże zakłady przemysłowe mają kłopoty ze znalezieniem pracowników. W efekcie decydują się na zatrudnianie obywateli państw zza wschodniej polskiej granicy. Podobnie jest w innych miastach regionu.

Okazją do rozmowy o zarobkowej migracji z Ukrainy do Polski było zrealizowane w styczniu w Jasionce XII Forum Europa-Ukraina. Jednym z bardzo wielu uczestników tego spotkania był Krzysztof Ślęzak, dyrektor mieleckiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, która zarządza Specjalną Strefą Ekonomiczną Euro-Park Mielec.

W ocenie Ślęzaka już teraz ukraińskie firmy chcą inwestować w Polsce, kapitał ukraiński jest też dzisiaj obecny w Strefie - spółki takie są jednak oficjalnie rejestrowane w Europie Zachodniej.

Ślęzak nie ukrywał również, że wielu przedsiębiorców z mieleckiej strefy zatrudnia pracowników z Ukrainy. - Nie do końca jest tak wesoło -  skomentował podczas Forum szef mieleckiego oddziału ARP.

Polskie firmy z ukraińskimi pracownikami mają problemy, gdy ci niekoniecznie rozumieją panujące w kraju zasady dotyczące zatrudnienia. - Chcą pracować bardzo długo, brać nadgodziny, by zarobić więcej, a to burzy system pracy w danej firmie np. system zmianowy - wyjaśniał Ślęzak. Ukraińcy potrafią też znikać z pracy, nagle przestają pracować, porzucają miejsce zatrudnienia.

Dyrektor mieleckiego oddziału ARP mówił również, że wielu polskich przedsiębiorców jednak boi się, że po otwarciu niemieckiego rynku pracy dla Ukraińców wielu z nich wyjedzie do tego kraju.

 

(P.C)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

MyślicieleMyśliciele

3 2

Jak Ukraińcy wyjadą do Niemiec to będzie sukces niemieckich czy polskich rządów? 18:52, 18.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AntysemitaAntysemita

7 1

Myślę że dobrze jak wyjadą na zachód.
Minimalna 3000 na rękę i 70% ludzi wróci do pl zzagranicy 20:03, 19.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ElaEla

3 1

Zwykłę robactwo i tyle w temacie. BANDEROWCY WON ! 06:05, 20.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Szef Szef

0 0

Dobrego macie dyrektora. Potrafi elastyczne się dostosować do pracowitych ludzi. Dzięki błyskotliwym naukom w tym elitarnym towarzystwie i cennym spostrzeżeniom pracownicy zyskują na wartości w oczach zachodnich pracodawców. Nabyli cenne umiejętności na warsztatach przed pracą życia. Dziękujemy Wam za dostarczenie siły roboczej. 02:24, 21.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

badmanbadman

0 1

zamiast głąby podnieść stawki i zachecic naszych rodakow do pracy to dajecie zaobic obcym panstwon,pustaki jesteście jak nic
21:20, 21.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA