W mieleckich zakładach działających na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej nie brakuje pracowników z Ukrainy i sąsiednich krajów Europy Wschodniej. Dla przedsiębiorców są szansą i problemem jednocześnie.
Niskie bezrobocie w powiecie mieleckim sprawia, że duże zakłady przemysłowe mają kłopoty ze znalezieniem pracowników. W efekcie decydują się na zatrudnianie obywateli państw zza wschodniej polskiej granicy. Podobnie jest w innych miastach regionu.
Okazją do rozmowy o zarobkowej migracji z Ukrainy do Polski było zrealizowane w styczniu w Jasionce XII Forum Europa-Ukraina. Jednym z bardzo wielu uczestników tego spotkania był Krzysztof Ślęzak, dyrektor mieleckiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, która zarządza Specjalną Strefą Ekonomiczną Euro-Park Mielec.
W ocenie Ślęzaka już teraz ukraińskie firmy chcą inwestować w Polsce, kapitał ukraiński jest też dzisiaj obecny w Strefie - spółki takie są jednak oficjalnie rejestrowane w Europie Zachodniej.
Ślęzak nie ukrywał również, że wielu przedsiębiorców z mieleckiej strefy zatrudnia pracowników z Ukrainy. - Nie do końca jest tak wesoło - skomentował podczas Forum szef mieleckiego oddziału ARP.
Polskie firmy z ukraińskimi pracownikami mają problemy, gdy ci niekoniecznie rozumieją panujące w kraju zasady dotyczące zatrudnienia. - Chcą pracować bardzo długo, brać nadgodziny, by zarobić więcej, a to burzy system pracy w danej firmie np. system zmianowy - wyjaśniał Ślęzak. Ukraińcy potrafią też znikać z pracy, nagle przestają pracować, porzucają miejsce zatrudnienia.
Dyrektor mieleckiego oddziału ARP mówił również, że wielu polskich przedsiębiorców jednak boi się, że po otwarciu niemieckiego rynku pracy dla Ukraińców wielu z nich wyjedzie do tego kraju.
3 2
Jak Ukraińcy wyjadą do Niemiec to będzie sukces niemieckich czy polskich rządów?
7 1
Myślę że dobrze jak wyjadą na zachód.
Minimalna 3000 na rękę i 70% ludzi wróci do pl zzagranicy
3 1
Zwykłę robactwo i tyle w temacie. BANDEROWCY WON !
0 0
Dobrego macie dyrektora. Potrafi elastyczne się dostosować do pracowitych ludzi. Dzięki błyskotliwym naukom w tym elitarnym towarzystwie i cennym spostrzeżeniom pracownicy zyskują na wartości w oczach zachodnich pracodawców. Nabyli cenne umiejętności na warsztatach przed pracą życia. Dziękujemy Wam za dostarczenie siły roboczej.
0 1
zamiast głąby podnieść stawki i zachecic naszych rodakow do pracy to dajecie zaobic obcym panstwon,pustaki jesteście jak nic
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.mielec.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz