Zamknij
REKLAMA

Czy nadwaga zagraża zdrowiu?

06:21, 05.05.2017 |
Skomentuj
REKLAMA

Jeszcze kilka lat temu kupno odzieży w rozmiarze XL było problemem, obecnie można już spotkać rozmiary XXXL, istnieją nawet specjalne sklepy dla osób puszystych. To dowód na to, że producenci dostrzegli zmiany zachodzące w sylwetkach konsumentów.

Czym jest nadwaga i otyłość

O tym, że otyłość jest problemem Amerykanów i Niemców wie każdy, ale w ostatnich latach zaczął dotyczyć także Polaków. Wg ostatnich danych już ponad 50% naszych rodaków ma problemy z nadwagą i otyłością.

Dla określenia prawidłowej wagi i ewentualnych odchyleń stosuje się współczynnik BMI, który jest ilorazem wagi do wzrostu podniesionego do potęgi drugiej, każdy może to sobie łatwo wyliczyć.

Interpretacja wyników:

•    BMI ? 18,5 – niedowaga,

•    18,5-24,99 – waga prawidłowa,

•    25-29,99 – nadwaga,

•    30-34,99 – otyłość I stopnia,

•    35-39,99 – otyłość II stopnia (kliniczna),

•    ≥ 40 – otyłość skrajna.

Już nadwaga utrzymująca się przez długi okres czasu powinna skłonić do zmiany sposobu odżywiania i trybu życia.

Przyczyny otyłości

Tylko niewielki procent nadwagi jest efektem chorób o podłożu metabolicznym, ponad 90% to efekt niewłaściwej diety i siedzącego trybu życia.

Przede wszystkim jemy nieregularnie i spożywamy zbyt dużo produktów wysokoprzetworzonych zawierających dużo tłuszczów, węglowodanów i soli. Najbardziej niebezpieczne dla zachowania prawidłowej wagi są dania typu fast food, słodkie napoje gazowane, słodycze jedzone między posiłkami. Do tego dochodzą popularne chipsy, słone przekąski.

Bardzo istotną przyczyną otyłości dorosłych są błędy żywieniowe popełniane przez rodziców. Wpychanie w nich jedzenia powoduje namnażanie komórek tłuszczowy, które nigdy nie znikną. W zależności od diety mogą ulec rozszerzeniu lub zmniejszeniu.

Jakie zagrożenia powoduje nadwaga i otyłość

Oczywiście chwilowe przekroczenie prawidłowej wagi (zima, ciąża) nie powoduje żadnych komplikacji zdrowotnych. Inaczej sprawa wygląda w przypadku trwałej nadwagi i otyłości. Zawsze są przyczyną różnych chorób, które mogą stanowić nawet zagrożenie dla życia.

Wysoki wskaźnik BMI może być przyczyną:

•    cukrzycy typu II,

•    nadciśnienia tętniczego,

•    miażdżycy,

•    chorób serca,

•    żylaków,

•    chorób układu pokarmowego.

Sposobem na nadwagę jest zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń.

Jak pokonać zbędne kilogramy

Nie ma się co oszukiwać, że jest to proste. Większość diet odchudzających przynosi szybkie efekty, ale są one krótkotrwałe, a potem pojawia się efekt jojo, czyli waga jest większa, niż przed rozpoczęciem diety. Chcąc uzyskać trwały efekt przede wszystkim trzeba mieć silną motywację i wyznaczony cel, długofalowy, zrzucenie 5 kg jest bardzo łatwe.

Najlepsze efekty przynosi dieta opracowana przez dietetyka, będzie dostosowana do trybu życia i będzie uwzględniać indywidualny bilans energetyczny. Dodatkowo dostaniemy wykaz produktów wskazanych, zakazanych i gotowe przepisy na dietetyczne posiłki. Zaletą diet opracowanych przez profesjonalnych dietetyków jest również ich cena. Szanujemy to za co zapłacimy, do tego co za darmo podchodzimy lekceważąco.

Zobacz również na sklep.kenayag.com.pl jakie suplementy diety, pozwolą ci w walce z nadwagą.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA