Zamknij
REKLAMA

Ogrodowe ABC, czyli co musi znaleźć się w ogrodzie

05:35, 05.05.2017 |
Skomentuj
REKLAMA

Wbrew pozorom odpowiedź nie jest łatwa, wyposażenie ogrodu uzależnione jest od wielu czynników, przede wszystkim jego przeznaczenia, powierzchni, zagospodarowania oraz finansów, którymi dysponujemy.

Przeznaczenie ogrodu

Sprawą oczywistą jest, że ogród ma służyć wypoczynkowi, ale może być to wypoczynek bierny lub czynny. W tym pierwszym wypadku wystarczy altanka, meble ogrodowe i miejsce na grilla.

Ogród dla aktywnych jest znacznie bardziej rozbudowany. Jeżeli dysponujemy miejscem i finansami to można zbudować w nim basen. Nowe rozwiązania technologiczne pozwalają na jego wybudowanie w krótkim okresie czasu i znacznie taniej niż metodą tradycyjną. W ogrodzie można rozmieści równoważnie i ławeczki do ćwiczeń, liny i drabinki do wspinania, drążki do podciągania. Ścieżki oczywiście można wykorzystać do codzienny porannych biegów.

Dla dzieci lub wnuków warto też zaplanować miejsce do zabawy, wtedy nie będą dewastować grządek. Może to być prosta zamykana piaskownica, domek na podeście, zjeżdżalnia, huśtawka. Wiele propozycji i inspiracji znajdziemy m.in na stronie producenta tego typu akcesoriów - Bdburchex.com.pl.

Powierzchnia ogrodu

W dużym ogrodzie możemy zaplanować sobie wszystko co jest niezbędne do wypoczynku i może cieszyć oko. W ogrodach o ograniczonej powierzchni musimy dokonywać wyborów, ale nigdy w ogrodzie nie może zabraknąć zieleni. Nawet na niewielkiej przestrzeni wygospodarujemy miejsce na trawnik, wystarczy w jego pobliżu umieścić kilka donic z krzewami lub kwiatami, by sprawiał wrażenie większego i stał się przytulnym miejscem.

Pielęgnacja ogrodu

Bez względu na wielkość ogrodu i jego przeznaczenie, niezbędne są narzędzia i urządzenia do jego pielęgnacji. Drobne takie jak motyki, grabki, sekatory można przechowywać w drewnianej skrzynce, te większe jak kosiarka, można przechowywać w domu lub specjalnym domku gospodarczym. Oczywiście to ostanie rozwiązanie jest najbardziej optymalne, ponieważ w jednym miejscu możemy zgromadzić narzędzia, nawozy, ziemię do skrzynek i doniczek, środki ochrony roślin i wiele innych potrzebnych rzeczy.

Mała architektura w ogrodzie

Odpoczynek w ogrodzie jest znacznie przyjemniejszy jeżeli możemy w każdej chwili schronić się w altance przed prażącym słońcem lub niespodziewaną burzą. Odpowiednio duża altanka może służyć także do organizowania spotkań towarzyskich, można w niej wybudować grill, ustawić meble ogrodowe.

Niezbędnym elementem małej architektury w ogrodzie są pergole, trejaże, kratki. Nie tylko pozwalają na wyeksponowanie pięknych roślin, ale konieczne są dla prawidłowego wzrostu pnączy.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA