Zamknij
REKLAMA

Prezes ZUS: czternastki trafiły już do ponad 6 mln emerytów

10:46, 20.11.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Tzw. czternastą emeryturę otrzymało już ponad 6 mln emerytów i rencistów, w tym blisko 5 mln w pełnej wysokości, czyli 1250,88 zł brutto. Łączna kwota przeznaczona na wypłatę czternastek wyniosła jak dotąd blisko 7 mld zł - poinformowała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

- Kolejna grupa naszych klientów otrzymała czternaste emerytury. Te dodatkowe świadczenia są wypłacane od końca października i terminowo trafiają do emerytów oraz rencistów - mówi prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. "Czternastka" jest przyznawana z urzędu, nie trzeba wypełniać żadnego wniosku.

- Dodatkowe świadczenie trafia do świadczeniobiorców wraz z listopadową emeryturą. Otrzyma je w sumie ponad 9 mln osób, w tym prawie 8 mln w pełnej wysokości. To istotne wsparcie domowych budżetów -  dodaje profesor.

Tzw. czternastka w 2021 r. wynosi 1250,88 zł brutto. Przysługuje osobom, które 31 października 2021 r. miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do świadczeń będzie zawieszone.

Pełną kwotę, czyli 1250,88 zł brutto, otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Na przykład, jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, wówczas czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł.

Czternasta emerytura podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie są dokonywane potrącenia i egzekucje.

Klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych coraz częściej decydują się na pobieranie swoich świadczeń na konto w banku. Już ponad trzy czwarte z nich posiada i korzysta z rachunku bankowego - przekazał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

(PAP) autorka: Olga Zakolska

ozk/ mhr/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

kubekkubek

0 0

mydlenie oczu to raz. a ciemny lud lyka ze P I S im dal - nic WAM nie dal!
faktyczne i odczuwalne byloby zdjecie podatku z emerytur (ktory w koncu byl przez caly okres pracy pobierany). wtedy to by zostalo duzo wiecej rocznie emerytom w kieszeni i nie potrzeba by bylo ich 13/14 ktore i tak sa niesprawiedliwie przydzielane, gdyz sa "karani" Ci, ktorzy wypracowali sobie latami czy warunkami szkodliwymi lepsze emerytury, a przy dzieleniu niestety Ci najbardziej zaradni, dostaja ochlap.
jak sie to potocznie mowi: Pic na wode i fotomontaz! 08:51, 22.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%