Zamknij
REKLAMA

MF z kampanią "Weź paragon". O czym trzeba pamiętać?

10:30, 20.07.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Pod hasłem "Weź paragon" rusza ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna, która ma uświadomić Polakom znaczenie brania i wydawania paragonu fiskalnego. Akcja prowadzona będzie do końca sierpnia 2021 r. - poinformowało we wtorkowym komunikacie Ministerstwo Finansów.

Akcja "Weź paragon" to ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna Ministerstwa Finansów. Organizowana jest cyklicznie od 2002 r. Jej celem jest uświadomienie Polakom roli paragonu fiskalnego i minimalizowanie negatywnych skutków nierzetelnego ewidencjonowania obrotów na kasach rejestrujących przez przedsiębiorców - poinformował resort finansów.

- Duża grupa podatników, którzy sprzedają towary i świadczą usługi, ma taki obowiązek. Jednak część przedsiębiorców uchyla się od obowiązku instalowania kas. Są również i tacy, którzy mimo tego, że posiadają kasę rejestrującą, nie ewidencjonują wszystkich swoich obrotów, a powinni to robić za każdym razem - napisano.

- Takie nadużycia zmniejszają wpływy z VAT do budżetu państwa, co w efekcie negatywnie wpływa na społeczeństwo (...). Zmniejsza to konkurencyjność uczciwego sprzedawcy lub usługodawcy, który rzetelnie płaci VAT (...), takie zachowania przyczyniają się (także - PAP) do powiększenia szarej strefy i w efekcie osłabiają polską gospodarkę - wyjaśniło MF.

W akcji "Weź paragon" chodzi przede wszystkim o to, by sprzedawcy uczciwie rejestrowali sprzedaż na kasach fiskalnych i przestrzegali zasad uczciwej konkurencji - napisano w komunikacie.

- Otrzymanie paragonu to prawo konsumenta i podatnika. Paragon jest potwierdzeniem, że kwota podatku trafiła do budżetu państwa, czyli do naszej wspólnej kasy, a nie do kieszeni nieuczciwego przedsiębiorcy - mówi cytowany w komunikacie resortu minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Jak podano, jednym z najczęstszych motywów uchylania się od opodatkowania jest nierejestrowanie zawartych transakcji i co za tym idzie - niewydawanie paragonu fiskalnego nieuważnemu klientowi, bądź zbieranie paragonów fiskalnych, których klient nie zabrał ze sobą. - Może to mieć dalsze konsekwencje, czyli wystawianie tzw. "pustych faktur" - właśnie na podstawie niewydanych lub nieodebranych paragonów fiskalnych - dodano.

Resort poinformował, że często spotykaną sytuacją w punktach sprzedaży jest próba wydawania potwierdzenia zapłaty kartą płatniczą jako paragonu.

- Wydruk z karty stanowi wyłącznie dowód zapłaty kartą płatniczą lub kredytową i nie zastępuje paragonu fiskalnego - podkreśliło MF.

Innym przykładem nieuczciwego działania przedsiębiorców jest wydawanie paragonu niefiskalnego w gastronomii - jako paragon funkcjonuje tu często rachunek lub paragon kelnerski, w którego przypadku wartość podatku VAT z reguły i tak jest pobierana od konsumenta. Jak wyjaśniono, to konsument ostatecznie płaci podatek w cenie towaru lub usługi, ale nie trafia on do budżetu, lecz do kieszeni sprzedawcy.

- Ma to duże znaczenie z punktu widzenia uczciwej konkurencji, ponieważ osłabia przedsiębiorców, którzy rzetelnie płacą podatki - dodano.

- Kiedy przedsiębiorca nie wystawia paragonów fiskalnych, traci przez to budżet państwa, a tym samym wszyscy obywatele. Dlatego tak ważne jest branie i wydawanie paragonów fiskalnych - to dowód uczciwego obrotu gospodarczego - zaznaczył resort finansów.

(PAP) mfr/ mmu/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

i co?i co?

4 0

Jasne

MOPSy - co produkują PATOLOGICZNE postawy społeczne i rozwalają rodziny
UP - co szukają pracy jak wściekłe
Sądy = które na chorym prawie potrafią tylko alimenty orzekać
Służba zdrowia - nie dofinansowana do bólu od lat
Szkoły - studnia bez dna do przepalania pieniędzy

i co 18:08, 22.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WAZEKTOMIAWAZEKTOMIA

2 0

WAZEKTOMIA = ratuj się !!!!!!!!!!!

Dziś dzieci niszczą rodziców - WAZEKTOMIA !!!!!!!!!!!!!!!!! 08:59, 23.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%