Zamknij
REKLAMA

Powstaje spółka na rzecz rozwoju przemysłu lotniczego

12:28, 09.10.2019 | M.B
Skomentuj
REKLAMA

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa oraz cztery firmy MŚP z branży lotniczej podpisały porozumienie powołujące spółkę, której zadaniem będzie rozwój przemysłu lotniczego w oparciu o doświadczenia firm z Podkarpacia, wspartych wiedzą i potencjałem Łukasiewicz - ILOT.

Przedstawiciele Agencji Rozwoju Przemysłu, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, Eurotech sp. z o.o., SZEL-TECH, P.W. METROL oraz PILC podpisali umowę o współpracy podczas odbywającego się w Rzeszowie Kongresu 590.

Sygnatariusze zgodnie wyrazili wolę utworzenia podmiotu, który będzie posiadał zdolność i uprawnienia do projektowania i produkowania konstrukcji lotniczych przy wykorzystaniu synergii zdolności produkcyjnych, organizacyjnych i finansowych zaangażowanych stron.

- Spółka będzie rozwijać potencjał polskiego przemysłu lotniczego. Łącząc narzędzia i środki oferowane przez ARP S.A., wiedzę pochodzącą z Łukasiewicz - Instytutu Lotnictwa, a także doświadczenie i umiejętności firm z Mielca tworzymy przedsiębiorstwo, które przyczyni się do rozwoju branży lotniczej – mówi Dariusz Śliwowski, Wiceprezes Zarządu ARP S.A.

Nowa spółka stawia przed sobą dwa cele. Po pierwsze, budowę ośrodka badawczo-rozwojowego służącego do przeprowadzania prób w locie i prób naziemnych, a także do produkcji niskoseryjnej. Po drugie, przygotowanie i uruchomienie produkcji seryjnej samolotów o masie startowej do 7 ton,  zgodnych ze specyfikacją kategorii statków powietrznych EASA (European Union Aviation Safety Agency) CS-23, a więc w segmencie charakteryzującym się dużym potencjałem rynkowym.

-  Starania, które Łukasiewicz- Instytut Lotnictwa podejmuje na rzecz rozwoju potencjału małych i średnich przedsiębiorstw nabierają dzisiaj realnego kształtu. To przełomowy moment w długim procesie odbudowy przemysłu lotniczego i cieszę się, że jako ŁUKASIEWICZ możemy brać w nim udział. Dzięki połączeniu potencjału polskich zakładów produkcyjnych z Podkarpacia, wiedzy naukowców Łukasiewicza oraz funduszy ARP powstaje podmiot zdolny realizować ambitne, kompleksowe projekty na światowym poziomie - zauważa Piotr Dardziński, Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

W skład spółki mają wchodzić ARP S.A., Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, a także cztery firmy z sektora MŚP z regionu. Są to przedsiębiorstwa związane z przemysłem lotniczym – Eurotech sp. z o.o. zajmująca się projektowaniem i produkcją instalacji lotniczych, SZEL-TECH produkująca elementy konstrukcji lotniczych, P.W. METROL z branży metalowej oraz PILC projektująca i produkująca instalacje i awioniki do samolotów.

- Powołanie spółki, która będzie w stanie projektować i co najważniejsze wdrażać polskie konstrukcje lotnicze jest kolejnym kamieniem milowym w konsekwentnej realizacji strategii instytutu, której jednym z celów jest rewitalizacja polskiego przemysłu lotniczego – podkreśla Paweł Stężycki, Dyrektor Sieć Badawcza Łukasiewicz- Instytut Lotnictwa.

Głównym udziałowcem spółki będzie Agencja Rozwoju Przemysłu, która będzie posiadać do 49 proc. udziałów. Firmy z sektora MŚP według zapisów umowy nie mogą posiadać więcej niż po 25 proc. udziałów każda. ARP S.A. wniesie także największy wkład w realizację planowanej inwestycji. Będzie on wynosił 15 mln zł. Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa wniesie wkład w wysokości 5 mln zł, zaś zaangażowanie gotówkowe czterech firm uczestniczących w przedsięwzięciu zamknie się w kwotach do 5 mln zł. Agencja Rozwoju Przemysłu udostępni także pod inwestycję tereny Mieleckiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

- Region podkarpacki to główny ośrodek produkcji lotniczej w Polsce. Liczymy na to, że nowo powstające przedsiębiorstwo przyczyni się do pełnego wykorzystania potencjału innowacyjnego i produkcyjnego tego regionu. Stać nas na to, by tworzyć rozwiązania i produkty konkurencyjne w branży lotniczej na rynku europejskim i do tego właśnie będziemy dążyć. Nasze przedsięwzięcie powstaje w partnerstwie podmiotów prywatnych i publicznych, ponieważ jest to najlepszy sposób wykorzystania uzupełniających się doświadczeń i kompetencji – dodaje Dariusz Śliwowski.

Zgodnie z przyjętymi ustaleniami w fazie rozwoju inwestycji projekt będzie koordynowany przez Instytut Lotnictwa. Późniejsza faza – wdrożenia i komercjalizacji inwestycji – będzie koordynowana przez Agencję Rozwoju Przemysłu.

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

NickNick

1 0

Zasadnicze pytanie, gdzie będzie miała siedzibę ta spółka i gdzie powstanie ten ośrodek badawczy? 08:46, 10.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Nowe MiastoNowe Miasto

3 0

Jak tylko dowiedzą się o tym w Rzeszowie to załatwią sprawę jak zawsze - wysokopłatne, dobre miejsca w Rzeszowie, prosta robota za najniższą krajową w Mielcu. 12:15, 10.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

torxtorx

1 2

od strony chorzelowa wykupic chalupy przylegajace do lotniska od wiesniakow zburzyc te chalupy porobic ladne dzialki z mediami i sciagnac do Mielca firmy z branzy lotniczej najlepiej z grupy UTC dzieki temu bylaby szansa na prawdziwy inpuls rozwojowy dla miasta i calego regionu. 01:47, 11.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ZzzZzz

0 0

Wiesniaki cie zywia reszty sie domysl 09:52, 23.10.2019


łoś19łoś19

0 1

1,dotacja unijna
2,wykonanie - kartonowy model
3,cba 19:39, 18.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA