Zamknij

Jak prawidłowo dobrać przedłużki do wideł? - krótki poradnik

14:37, 24.06.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:15, 24.06.2019

Przedłużki do wideł stanowią wygodne rozwiązanie dla wszystkich użytkowników wózków widłowych, którzy co jakiś czas potrzebują skorzystać z dłuższych, niż normalnie, wideł. Dzięki przedłużkom nie ma konieczności każdorazowej wymiany elementów w celu zwiększenia długości roboczej wideł. Tego, jak prawidłowo dobrać przedłużki, dowiecie się z poniższego artykułu.

Przedłużki do wideł - krótka charakterystyka

Przedłużki do wideł to solidne elementy wykonane ze stali, montowane bezpośrednio na widłach, w celu przedłużenia ich długości roboczej. Ze względu na charakterystyczny sposób montażu, inaczej nazywane są nakładkami na widły. Konstrukcja przedłużek do wideł jest stosunkowo lekka (w zależności od tego czy są wykonane z profilu otwartego czy zamkniętego). Mogą posiadać różne długości, szerokości a nawet grubości.

Bardzo ważne jest, iż montaż przedłużek do wideł nie zmienia (nie zwiększa) maksymalnego dopuszczalnego udźwigu wideł.

Ponadto należy bezwzględnie pamiętać, iż przedłużki nie powinny być montowane na uszkodzonych widłach i nie stanowią one elementów maskujących zużycie lub inną wadę wideł. Takie działanie może być niebezpieczne i zagraża bezpieczeństwu nie tylko samego ładunku, ale również operatorów.

Wypuszczone na rynek przedłużki do wideł powinny posiadać specjalne oznaczenia, które są gwarantem ich pochodzenia oraz dobrej jakości, w tym m.in.:

  • znak wytwórcy - potwierdzający oryginalność elementu;
  • znak CE - czyli deklarację producenta, mówiącą o tym, iż elementy spełniają dyrektywy Unii Europejskiej;
  • numer fabryczny;
  • rok produkcji.

Z punktu widzenia osoby montującej przedłużki do wideł oraz obsługującej pojazd, najważniejsze jest prawidłowe dobranie ich długości.

Jak dobrze dobrać długość przedłużek do wideł?

Przy dobrze przedłużek do wideł najbardziej istotną kwestią jest wyznaczenie prawidłowej dopuszczalnej maksymalnej długości przedłużek. Do czego może doprowadzić źle dobrana długość przedłużek? Przede wszystkim sytuacja ta grozi wygięciem się przedłużki, a w najgorszym przypadku nawet jej całkowitym złamaniem. łatwo wyobrazić sobie straty poniesione, gdy stałoby się to przy naładowanych widłach.
Co do długości przedłużek do wózków widłowych zaleca się, aby zamontowane na pojeździe widły stanowiły min. 60% długości przedłużki.
W tym przypadku łatwo obliczyć, iż jeśli:

  • długość wideł = 1000 mm - przedłużka nie powinna być dłuższa niż 1670 mm
  • długość wideł = 1200 mm - przedłużka nie powinna być dłuższa niż 2 000 mm
  • długość wideł = 1400 mm - przedłużka nie powinna być dłuższa niż 2350 mm
  • długość wideł = 1600 mm - przedłużka nie powinna być dłuższa niż 2670 mm.

Oczywiście przez długość wideł nie rozumie się sumy długości obydwu elementów, a jedynie długość pojedynczej widły.
Bardzo istotne przy doborze prawidłowych przedłużek do wideł jest także precyzyjne wymierzenie szerokości nakładki w stosunku do widły. Otwór wewnętrzny przedłużki nie może być zbyt luźny, optymalnie powinien być on szerszy od wideł o 1- 2 cm, tak aby móc bez problemu nałożyć przedłużkę, a jednocześnie nie obawiać się, iż mimo montażu mogłaby ona być niestabilna czy co gorsze - zsuwać się z widły.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając przedłużki do wideł?

1. Warto zainwestować w sprawdzoną i dobrą markę elementu. Firmowe przedłużki posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty i spełniają normy Unii Europejskiej.
2. Jakość wykonania - jak łatwo się domyślić, o ile wybieramy markowe elementy - jakość wykonania jest zwykle bardzo dobra, jednak w przypadku innych nakładek - warto dokładnie przyjrzeć się materiałowi, z jakiego zostały stworzone oraz samej dokładności i staranności wykonania.
3. Mocowanie - przedłużki do wideł muszą utrzymać nacisk nawet kilkunastu ton, dlatego ich mocowanie musi być bezpieczne i stabilne zarazem.
4. Istotny jest także rodzaj samych przedłużek - nakładki do wideł otwarte - są puste od środka, natomiast przedłużki wykonane z profilu zamkniętego są zdecydowanie bardziej wytrzymałe i trwałe.

Kiedy kupić przedłużki do wideł?

Przedłużki do wideł nie są elementem osprzętu, z którego korzystają wszyscy przedsiębiorcy. Warto wiedzieć zatem, kiedy mogą się przydać i ułatwić pracę, a kiedy są zbyteczne.
Nakładki do wideł stosuje się przede wszystkim w zakładach pracy, gdzie w ciągu dnia wymagana jest częsta zmiana długości wideł na jednym wózku. Może to dotyczyć magazynów, gdzie następuje duża rotacja różnorodnych towarów, czy centr przeładowczych.

Montaż przedłużek na widły jest także dobrym rozwiązaniem, gdy firma potrzebuje dwóch długości wideł w pojeździe, ale nie może pozwolić sobie na zakup nowej pary czy (tym bardziej) drugiego wózka. W tym przypadku wybór montowanych nakładek jest niejako oszczędnością. Warto jednak dokładnie przeanalizować, czy braki sprzętowe nie odbiją się negatywnie na produktywności całego zakładu.

Przedłużki do wideł - podsumowanie

Warto zadbać o zakup dobrej jakości, markowych przedłużek do wideł, które pozwolą wózkom na jeszcze wydajniejszą i sprawniejszą obsługę ładunków. Przy wyborze przedłużek do wideł najważniejsze jest zadbanie o ich odpowiednią długość oraz szerokość. Tylko prawidłowo dobrane nakładki są gwarancją bezpiecznej obsługi towarów.

Chcesz wiedzieć więcej o przedłużkach do wideł? Zapraszamy do artykułu: “Przedłużki do wideł - kiedy warto je wybrać?”, który znajdziecie tutaj!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%