Zamknij

Kwiecień w Mielcu ma być świętem nauki i techniki. Festiwal i otwarcie BCU

Kacper StrykowskiKacper Strykowski 21:54, 13.02.2025 Aktualizacja: 09:42, 14.02.2025
Fot. Kacper Strykowski / hej.mielec.pl Fot. Kacper Strykowski / hej.mielec.pl

Kwiecień stanie się w Mielcu świętem nauki i techniki. 3 kwietnia zainaugurujemy jubileuszowy XV Mielecki Festiwal Nauki i Techniki, którego hasłem przewodnim jest „W poszukiwaniu wiedzy, motywacji i pomysłu dla siebie” - mówi Zdzisław Nowakowski, dyrektor CKPiDN - organizatora Festiwalu.

Tegoroczna edycja Festiwalu będzie połączona z oficjalnym rozpoczęciem działalności programowej Branżowego Centrum Umiejętności - Kadry dla przemysłu lotniczego. To wart ponad 15 mln zł projekt, który jest już w fazie finalizacji - obiekt jest gotowy, a wciąż trwa proces wyposażania nowych pracowni w nowoczesny, specjalistyczny sprzęt. 

Najważniejszym dla rozwoju tutejszej ziemi jest kapitał społeczny - ludzki, to, że ci młodzi ludzie dzisiaj mają możliwość pokazać się z dobrej strony, mają możliwość uzyskania wysokich kwalifikacji. Mielecki przemysł jest wciąż nowoczesny, jest liderem postępu, a my w szkołach powiatowych - gwarantuję - działamy cały czas w tym kierunku, aby te szkoły dotrzymywały kroku nowoczesnemu przemysłowi - powiedział starosta Kazimierz Gacek.

[FOTORELACJANOWA]12364[/FOTORELACJANOWA]

Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu jest organizatorem Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki już 15 lat. Tegoroczna edycja tego wydarzenia odbywać się będzie od 3 do 15 kwietnia. W ramach Festiwalu zaplanowano szereg wydarzeń, które mają zachęcać młodych ludzi do kontynuowania edukacji technicznej, ale i rozwijać kadry pedagogiczne, a także wspierać mielecki przemysł.

- Dziesięć lat temu do organizatorów dołączyła Akademia Umiejętności Technicznych LEONARDO, która odnosi polskie, europejskie i światowe sukcesy w modelarstwie lotniczym i kosmicznym. W tym roku po raz pierwszy do grona organizatorów dołączyła Agencja Rozwoju Przemysłu - Oddział w Mielcu. Od tego momentu chcemy nasze festiwale organizować w gronie tych trzech instytucji - powiedział Zdzisław Nowakowski.

Mielec przykładem „innej filozofii kształcenia”

- Ewolucja tego Festiwalu pokazała, że on nie jest dedykowany - tak jak było na początku - tylko dzieciom i młodzieży, ale coraz mocniej dedykujemy program Festiwalu także mieleckim przedsiębiorcom - tym samym starając się zaścielić współpracę między edukacją zawodową a mieleckim przemysłem, przedsiębiorcami, bo taka jest potrzeba chwili - mieleccy przedsiębiorcy czekają na dobrze wykształconych w mieleckich szkołach ponadpodstawowych uczniów - podkreślił.

Organizatorzy, korzystając z tegorocznego Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki chcą otworzyć Branżowe Centrum Umiejętności, co ma być z kolei okazją do tego, „by pokazać, jak wygląda inna filozofia kształcenia - niezwiązana tylko z nabywaniem kwalifikacji w systemie szkolnym, ale nabywanie kwalifikacji w systemie kursowym, w ramach tzw. sektorowych ram kwalifikacji”.

Warto też podkreślić, że już drugiego dnia Festiwalu - 4 kwietnia - Mielec będzie gospodarzem II Ogólnopolskiego Konkursu Robotyki Przemysłowej. - Staramy się, aby ten konkurs od nowego roku był już olimpiadą robotyczną - laureaci tego konkursu będą zdobywać indeksy na wyższe uczelnie. Nie chcemy tego konkursu oddać, ponieważ jest to nasza mielecka inicjatywa - mówi Nowakowski. 

30 lat Stefy. „Chcemy wzmocnić współpracę”

Jak dodaje, „przy okazji Festiwalu będziemy promować te kierunki kształcenia, które chcielibyśmy, aby mieleckie szkoły zawodowe poprzez swoją rekrutację uruchomiły”. Mowa tu chociażby o zrobotyzowanych procesach spawalniczych, ale i technikach awioniki.

- W tym roku obchodzimy 30-lecie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zachęcając naszych przedsiębiorców do przyjścia do Strefy, zawsze podkreślaliśmy, że tu jest wykwalifikowana kadra. Dzisiaj odczuwalny jest już brak tej kadry - powiedział Krzysztof Ślęzak, zastępca dyrektora Agencji Rozwoju Przemysłu - Oddział w Mielcu.

- Od siedmiu lat jesteśmy związani z Akademią Umiejętności Technicznych LEONARDO, ale też od wielu lat współpracujemy z CKPiDN. W tym roku podjęliśmy wyzwanie organizatora tego Festiwalu i chcemy przede wszystkim wzmocnić współpracę przedsiębiorców z edukacją, szkołami średnimi, ale też z wyższą uczelnią - dodał Krzysztof Ślęzak.

Tradycje przemysłowe od II Rzeczpospolitej

- Chciałabym przy tej okazji zaprosić wszystkich uczniów klas ósmych szkół podstawowych i ich rodziców na XX już edycję Targów Edukacyjnych, które odbędą się 3 kwietnia na hali MOSiR - powiedziała Marta Mysona, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mielcu. - W tym roku hasłem targów będzie „Edukacja i biznes” - stąd oprócz oferty edukacyjnej, którą w oczywisty sposób przedstawimy, będziemy jeszcze chcieli pokazać rolę przedsiębiorców w kontekście edukacji i dynamicznie rozwijającego się rynku pracy - dodała.

- Powiat Mielecki to taki obszar, w którym tradycje przemysłowe sięgają II Rzeczpospolitej. Dzięki właśnie przemysłowi ta ziemia się rozwinęła - powiedział Kazimierz Gacek, starosta powiatu mieleckiego. - Dziś, gdy mówimy o kształceniu i młodym pokoleniu, trudno nie wspomnieć ich dziadków czy rodziców - to oni budowali podwaliny pod dzisiejszy sukces miasta i powiatu - podkreślił.

Symbioza między edukacją, przemysłem a technologią

- Dzisiaj po wielu latach mamy swoje przemyślenia, że najważniejszym dla rozwoju tutejszej ziemi jest kapitał społeczny - ludzki, to, że ci młodzi ludzie dzisiaj mają możliwość pokazać się z dobrej strony, mają możliwość uzyskania wysokich kwalifikacji. Mielecki przemysł jest wciąż nowoczesny, jest liderem postępu, a my w szkołach powiatowych - gwarantuję - działamy cały czas w tym kierunku, aby te szkoły dotrzymywały kroku nowoczesnemu przemysłowi - podkreślił Kazimierz Gacek.

- Kwiecień będzie miesiącem, kiedy uczniowie klas ósmych będą już po egzaminach i będą mieli ten gorący czas wyboru naszych szkół ponadpodstawowych. Jestem przekonany, że zdecydowana większość mieleckich ósmoklasistów wybierze nasze szkoły, bo one gwarantują naprawdę wysokie kształcenie - powiedział z kolei Andrzej Bryła, wicestarosta powiatu mieleckiego.

- Wielokrotnie podkreślamy symbiozę między edukacją, przemysłem a technologią. W naszych szkołach kształcących zawodowo kładziemy na to bardzo duży nacisk. Od wielu lat praktycznie co roku pojawia się nowa oferta edukacyjna, w której znajdują się nowe kierunki kształcenia - dodał Andrzej Bryła.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%