[FOTORELACJANOWA]12364[/FOTORELACJANOWA]
Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu jest organizatorem Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki już 15 lat. Tegoroczna edycja tego wydarzenia odbywać się będzie od 3 do 15 kwietnia. W ramach Festiwalu zaplanowano szereg wydarzeń, które mają zachęcać młodych ludzi do kontynuowania edukacji technicznej, ale i rozwijać kadry pedagogiczne, a także wspierać mielecki przemysł.
- Dziesięć lat temu do organizatorów dołączyła Akademia Umiejętności Technicznych LEONARDO, która odnosi polskie, europejskie i światowe sukcesy w modelarstwie lotniczym i kosmicznym. W tym roku po raz pierwszy do grona organizatorów dołączyła Agencja Rozwoju Przemysłu - Oddział w Mielcu. Od tego momentu chcemy nasze festiwale organizować w gronie tych trzech instytucji - powiedział Zdzisław Nowakowski.
- Ewolucja tego Festiwalu pokazała, że on nie jest dedykowany - tak jak było na początku - tylko dzieciom i młodzieży, ale coraz mocniej dedykujemy program Festiwalu także mieleckim przedsiębiorcom - tym samym starając się zaścielić współpracę między edukacją zawodową a mieleckim przemysłem, przedsiębiorcami, bo taka jest potrzeba chwili - mieleccy przedsiębiorcy czekają na dobrze wykształconych w mieleckich szkołach ponadpodstawowych uczniów - podkreślił.
Organizatorzy, korzystając z tegorocznego Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki chcą otworzyć Branżowe Centrum Umiejętności, co ma być z kolei okazją do tego, „by pokazać, jak wygląda inna filozofia kształcenia - niezwiązana tylko z nabywaniem kwalifikacji w systemie szkolnym, ale nabywanie kwalifikacji w systemie kursowym, w ramach tzw. sektorowych ram kwalifikacji”.
Warto też podkreślić, że już drugiego dnia Festiwalu - 4 kwietnia - Mielec będzie gospodarzem II Ogólnopolskiego Konkursu Robotyki Przemysłowej. - Staramy się, aby ten konkurs od nowego roku był już olimpiadą robotyczną - laureaci tego konkursu będą zdobywać indeksy na wyższe uczelnie. Nie chcemy tego konkursu oddać, ponieważ jest to nasza mielecka inicjatywa - mówi Nowakowski.
Jak dodaje, „przy okazji Festiwalu będziemy promować te kierunki kształcenia, które chcielibyśmy, aby mieleckie szkoły zawodowe poprzez swoją rekrutację uruchomiły”. Mowa tu chociażby o zrobotyzowanych procesach spawalniczych, ale i technikach awioniki.
- W tym roku obchodzimy 30-lecie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zachęcając naszych przedsiębiorców do przyjścia do Strefy, zawsze podkreślaliśmy, że tu jest wykwalifikowana kadra. Dzisiaj odczuwalny jest już brak tej kadry - powiedział Krzysztof Ślęzak, zastępca dyrektora Agencji Rozwoju Przemysłu - Oddział w Mielcu.
- Od siedmiu lat jesteśmy związani z Akademią Umiejętności Technicznych LEONARDO, ale też od wielu lat współpracujemy z CKPiDN. W tym roku podjęliśmy wyzwanie organizatora tego Festiwalu i chcemy przede wszystkim wzmocnić współpracę przedsiębiorców z edukacją, szkołami średnimi, ale też z wyższą uczelnią - dodał Krzysztof Ślęzak.
- Chciałabym przy tej okazji zaprosić wszystkich uczniów klas ósmych szkół podstawowych i ich rodziców na XX już edycję Targów Edukacyjnych, które odbędą się 3 kwietnia na hali MOSiR - powiedziała Marta Mysona, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mielcu. - W tym roku hasłem targów będzie „Edukacja i biznes” - stąd oprócz oferty edukacyjnej, którą w oczywisty sposób przedstawimy, będziemy jeszcze chcieli pokazać rolę przedsiębiorców w kontekście edukacji i dynamicznie rozwijającego się rynku pracy - dodała.
- Powiat Mielecki to taki obszar, w którym tradycje przemysłowe sięgają II Rzeczpospolitej. Dzięki właśnie przemysłowi ta ziemia się rozwinęła - powiedział Kazimierz Gacek, starosta powiatu mieleckiego. - Dziś, gdy mówimy o kształceniu i młodym pokoleniu, trudno nie wspomnieć ich dziadków czy rodziców - to oni budowali podwaliny pod dzisiejszy sukces miasta i powiatu - podkreślił.
- Dzisiaj po wielu latach mamy swoje przemyślenia, że najważniejszym dla rozwoju tutejszej ziemi jest kapitał społeczny - ludzki, to, że ci młodzi ludzie dzisiaj mają możliwość pokazać się z dobrej strony, mają możliwość uzyskania wysokich kwalifikacji. Mielecki przemysł jest wciąż nowoczesny, jest liderem postępu, a my w szkołach powiatowych - gwarantuję - działamy cały czas w tym kierunku, aby te szkoły dotrzymywały kroku nowoczesnemu przemysłowi - podkreślił Kazimierz Gacek.
- Kwiecień będzie miesiącem, kiedy uczniowie klas ósmych będą już po egzaminach i będą mieli ten gorący czas wyboru naszych szkół ponadpodstawowych. Jestem przekonany, że zdecydowana większość mieleckich ósmoklasistów wybierze nasze szkoły, bo one gwarantują naprawdę wysokie kształcenie - powiedział z kolei Andrzej Bryła, wicestarosta powiatu mieleckiego.
- Wielokrotnie podkreślamy symbiozę między edukacją, przemysłem a technologią. W naszych szkołach kształcących zawodowo kładziemy na to bardzo duży nacisk. Od wielu lat praktycznie co roku pojawia się nowa oferta edukacyjna, w której znajdują się nowe kierunki kształcenia - dodał Andrzej Bryła.