Zamknij

Policjanci spotkali się z uczniami. Poruszyli ważne tematy

11:13, 16.01.2025 Aktualizacja: 11:13, 16.01.2025

Bezpieczeństwo w sieci i odpowiedzialność karna osób nieletnich było tematem przewodnim spotkania w Szkole Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza w Padwi Narodowej oraz w Szkole Podstawowej w Czajkowej, które w minionym tygodniu przeprowadzili mieleccy policjanci.

Mieleccy policjanci przeprowadzają cyklicznie prelekcje na temat cyberprzemocy, hejtu oraz odpowiedzialności prawnej osób nieletnich. Cyberprzemoc jest coraz częstszą formą przemocy wśród dzieci i młodzieży. - Sprawca czuje się anonimowy i bezkarny w sieci. Wykazuje większą śmiałość w ośmieszaniu, dyskryminowaniu innych, bo nie musi stanąć „oko w oko” ze swoja ofiarą. Taka forma przemocy jest szczególnie groźna, gdyż poniżające i kompromitujące treści dostępne są dla wielu osób, w bardzo krótkim czasie. Nawet jeśli sprawca zostanie ukarany, wpisy usunięte, to ich kopie i tak pozostają na wielu komputerach - przekazuje Komenda Powiatowa Policji w Mielcu.

Dlatego mieleccy policjanci cyklicznie odwiedzają szkoły, aby rozmawiać z uczniami na temat „agresji elektronicznej”. Działania profilaktyczne dotyczące przeciwdziałaniu cyberprzemocy oraz wpływu mediów społecznościowych na dzieci i młodzież kierowane są również do rodziców oraz kadry pedagogicznej.

W minionym tygodniu, na zaproszenie dyrekcji Szkoły Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza w Padwi Narodowej oraz w Szkoły Podstawowej w Czajkowej, mielecki profilaktyk społeczny mł. asp. Ewelina Ziemba i funkcjonariusz z Komisariatu Policji w Tuszowie Narodowym asp. szt. Ryszard Durda wzięli udział w spotkaniach z dziećmi.

Z najmłodszymi przeprowadzono pogadankę na temat bezpieczeństwa i zasad ruchu drogowego. Przypomniano, jak prawidłowo przejść przez przejście dla pieszych, na którym nie ma sygnalizacji świetlnej. Omówiono również zasady korzystania z numeru alarmowego 112 oraz poruszono kwestię używania elementów odblaskowych.

Na początku spotkania funkcjonariusze poruszyli temat odpowiedzialności prawnej młodych ludzi oraz omówili środki wychowawcze stosowane przez sąd wobec nieletnich dopuszczających się czynów karalnych. Następnie zwrócono uwagę na zagrożenia cyberprzemocą oraz na niebezpieczne „wyzwania”, które młodzież przesyła sobie za pomocą portali społecznościowych i aplikacji internetowych.

(dw)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%