Zamknij
REKLAMA

Zmarł Jan Robak - wieloletni organista w parafii na Smoczce

12.39, 01.10.2022 mb Aktualizacja: 16.21, 01.10.2022
REKLAMA

W piątek 30 września zmarł Jan Robak - poeta, członek Grupy Literackiej Słowo i wieloletni organista w parafii Trójcy Przenajświętszej w Mielcu.

Jan Robak urodził się 17 stycznia 1954 r. Absolwent Liceum Ekonomicznego w Mielcu. Wiele lat przepracował jako referent w PKS O/ Mielec.

Zajmował się tu również działalnością kulturalną, współorganizując „Wieczory Poezji”, a także prowadząc kabaret „Gwint”, dla którego pisał teksty i muzykę. W latach 1990 - 2019 pełnił funkcję organisty w parafii Trójcy Przenajświętszej w Mielcu.

Jako autor wierszy zadebiutował w 1997 roku w lokalnym tygodniku „Głos Mielecki”. Następnie publikował swe utwory w prasie lokalnej i ogólnopolskiej. Przez pewien czas pisał również felietony do mieleckiego „Wizjera Regionalnego” pod wspólnym tytułem „Zderzenia z codziennością”. Jako członek mieleckiej grupy literackiej „Słowo” publikował swoje utwory w almanachach: „Z podróży na wyspy słowa” (Mielec 2007), „W rytmie słowa” (Mielec 2009), „Zanurzeni w słowie” (Mielec 2011), „Schowane między słowami” (2017) oraz w mieleckich rocznikach literackich „Artefakty”.

Był założycielem i kierownikiem zespołu wokalnego „Łódź Piotrowa”, dla którego pisał piosenki religijne. i rozrywkowe. W 2018 roku wydał książkę „Spotkania z panem Zygmuntem”, w której znalazły się opowiadania satyryczne oraz felietony. Jest również autorem współczesnych kolęd i pastorałek, z których kilka opublikowanych zostało w śpiewniku „Czy wybrałeś już drogę” wydanym przez wydawnictwo Muzo w 2012 roku, a także w śpiewniku internetowym „Giszowiec”.

Po niedawnym przejściu na emeryturę miał wiele planów związanych zarówno z jego własną działalnością kulturalną, jak też z Mielecką Grupą Literacką SŁOWO przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera w Mielcu, której był długoletnim i bardzo aktywnym członkiem.

Ostatni jego publiczny występ miał miejsce w dniu 18 września w Sali Audiowizualnej  Miejskiej Biblioteki Publicznej Samorządowego Centrum Kultury, gdzie brał aktywny udział w spotkaniu poetycko-muzycznym „Dwa słowa w Słowie”, które sam wyreżyserował.

Przygotowywał się także do następnego spotkania poetycko-muzycznego zaplanowanego przez Mielecką Grupę Literacką SŁOWO na 23 października. Nie zdążył też odebrać Dyplomu Uznania przyznanego mu kilka dni temu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, za zasługi na rzecz polskiej Kultury, którego uroczyste wręczenie zaplanowano na 9 października.

Pogrzeb Jana Robaka odbędzie się w poniedziałek 3 października o godzinie 13:00 w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Mielcu.

(mb)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
0%