Mielecki Uniwersytet Dziecięcy oraz Młodzieżowa Akademia Umiejętności Technicznych Leonardo powstały z myślą o dzieciach z Mielca i okolic. Marzeniem twórców było zapewnienie dostępu do wiedzy zwykle niedostępnej podczas szkolnej edukacji. MUD i MAUT mają przede wszystkim pokazywać, jak atrakcyjna, ciekawa i wręcz fascynująca może być wiedza o świecie, jak niezwykłą podróżą może być poznawanie zagadnień z różnych dziedzin nauki, techniki, sztuki czy kultury.
[FOTORELACJA]8858[/FOTORELACJA]
MUD może poszczycić się patronatem merytorycznym najstarszej polskiej uczelni - Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. W tym roku akademickim dzieci będą miały możliwość uczestniczenia w spotkaniach, wykładach i warsztatach prowadzonych przez ludzi, którzy całe swoje zawodowe życie poświęcili zdobywaniu wiedzy i jej przekazywaniu.
Rok akademicki uroczystości rozpoczęli prof. dr hab. n. med. Tomasz Grodzicki, prorektor ds. Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a także dr hab. inż. Włodzimierz Adamski, członek Rady Programowej MAUT Leonardo.
Obecni na inauguracji mogli wysłuchać chociażby wykładu poświęconego najwybitniejszemu artyście i inżynierowi, jakim bez wątpienia był Leonardo da Vinci. Wykład poprowadzili nauczyciele II Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu. Z kolei uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych pokazali, jak w kilka minut zbudować most Leonarda da Vinci. Katarzyna Ruszała ze Stowarzyszenia Ekoskop w Rzeszowie próbowała odpowiedzieć na pytanie, czy ludzkość może przeciwdziałać globalnemu ociepleniu. Na scenie przeprowadzono też krótki wywiad z Emilią Wojdyło oraz Grzegorzem Goryczką zatytułowany „Uczeń mistrzem, nauczyciel przewodnikiem”. Finalnie Wojciech Koszelski zaprezentował ultralekki model samolotu.
1 2
Panowie ratujcie się puki możecie - WAZEKTOMIA
10 1
Wszystko byłoby OK, bo wykład Pani Małgosi i Pana Alfreda, nauczycieli II LO był bardzo ciekawy, a przyjęta przez prelegentów formuła pewnego rodzaju licytacji, kim bardziej był Leonardo da Vinci: artystą czy architektem, inżynierem, wynalazcą, była nietuzinkowa - brawo dla Was! Pytam tylko: po co Katarzyna Ruszała ze Stowarzyszenia Ekoskop w trakcie wykładów nawiązywała do bieżącej polityki? Po co w swojej prezentacji zamieściła slajd ze zdjęciem komina elektrowni, na którym widniał olbrzymi wizerunek M. Morawieckigo Premiera Rządu RP z napisem WSTYD? Pani prelegentce pomyliły się czas i miejsce na wygłaszanie swoich poglądów stricte politycznych oraz okazywanie osobistych frustracji. To miał być przekaz wiedzy o ekologii i ochronie środowiska skierowany do dzieci, a de facto pod płaszczykiem wykładu przemyciła pani indoktrynację polityczną.
Dla organizatorów imprezy temat do refleksji, aby w przyszłości zastrzegać, by w trakcie wykładów prelegenci nie przemycali podobnych treści i manifestów politycznych.