Zamknij
REKLAMA

Budowa nowych obwałowań Wisłoki na półmetku

00:43, 07.04.2020 | P.C
Skomentuj Fot. RZGW Rzeszów
REKLAMA

Ponad tysiąc mieszkańców gmin Mielec i Przecław, zamieszkujących zagrożone powodzią tereny położone na lewym brzegu Wisłoki, oczekuje na zakończenie budowy odcinka wału przeciwpowodziowego tej rzeki, oraz obwałowań cofkowych potoku Kiełkowskiego.

- Rozpoczęte w październiku ubiegłego roku roboty budowlane są już na półmetku. Dobra organizacja prac i sprzyjające warunkom atmosferycznym pozwoliły wykonawcy na znaczne przyśpieszenie robót dzięki czemu, w zaledwie pięć miesięcy od ich rozpoczęcia zrealizowane zostało już ponad 50% przerobu - informuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Układanie przesłony z folii hydroizolacyjnej na skarpie odwodnej. Fot. RZGW Rzeszów

W terenie wyraźnie widoczne są już budowle. - Pionowa przesłona hydroizolacyjna w podłożu została już wykonana w całości, co pozwoliło na uformowanie korpusów obwałowań i rozpoczęcie układania przesłon z folii hydroizolacyjnej. Równolegle, na odcinkach gdzie pozwalają na to warunki terenowe wykonywane są również ciągi komunikacyjne - przekazuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Panujące dodatnie temperatury pozwoliły też na realizację robót konstrukcyjno – montażowych związanych z wykonaniem śluz wałowych i żelbetowego muru oporowego. Rolą śluz będzie odprowadzanie nadmiaru wód z terenów położonych po stronie odpowietrznej obwałowań. Żelbetowy bulwar w formie muru oporowego o długości około 0,2 km, pełnił będzie rolę  obwałowania na odcinku, na którym, z uwagi na bliską zabudowę nie było możliwe uformowanie korpusu ziemnego.

- Termin realizacji tego zadania współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego zaplanowany jest na wrzesień 2021 roku. Jednak aktualne zaawansowanie prac pozwala sądzić, że zakończenie przedsięwzięcia będzie możliwe z około rocznym wyprzedzeniem - podkreśla Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Konstrukcja śluzy wałowej. Fot. RZGW Rzeszów

(P.C)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

boryna boryna

6 2

czy to oznacza że wał kiełkowski jest wyższy od rzochowskiego ...? - rada osiedla rzochów znowu zaspała ? 08:08, 07.04.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

XYZXYZ

2 0

komentarz na zasadzie sąd sądem ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie - śmieszne 11:09, 07.04.2020


WodnikWodnik

5 1

Czyżby te wgłębne prace przy korpusie budowanych obwałowań nie zwiastowały 4 metrowego spiętrzenia na zapowiadanym stopniu wodnym Mielec, którego eksploatacja spocznie w rękach prywatnego biznesu 13:18, 07.04.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WaluWalu

4 4

Wały wałami, ale w dobie gdzie już od początku wiosny zagraża nam susza to przydałaby się budowa polderów, zbiorników gromadzących wodę 13:16, 08.04.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

vb nvb n

1 0

to znaczy że budują wał? 17:21, 09.04.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BRAWOBRAWO

1 0

SZKODA ŻE TYLKO NA MINIMUM - POWINNI PODNIEŚĆ JE O KILKA METRÓW 10:51, 14.04.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA