Zamknij
REKLAMA

Jak w Mielcu wygląda ustępowanie przejazdu karetce? Co z korytarzem życia?

14:23, 10.10.2021 | K.S
Skomentuj
REKLAMA

- Z przykrością muszę stwierdzić, że wielu kierowców ciągle ma problem z ustępowaniem pierwszeństwa przejazdu pojazdom uprzywilejowanym. Chcemy przypomnieć, że kierowca ma obowiązek prawny udzielenia pierwszeństwa pojazdom, które jadą w sygnale alarmowym - mówi Janusz Lombara, ratownik medyczny mieleckiego pogotowia.

Mieleckie pogotowie ratunkowe opublikowało materiał przypominający zasady tworzenia korytarza życia na drodze. Znalazła się też garść informacji przypominających prawidłowe zachowania kierowców w sytuacji, gdy dostrzeżemy pojazd uprzywilejowany.

ZOBACZ WIDEO:

Jak z perspektywy kierowcy karetki wygląda realizacja korytarza życia na polskich drogach?

Z przykrością muszę stwierdzić, że wielu kierowców ciągle ma problem z ustępowaniem pierwszeństwa przejazdu pojazdom uprzywilejowanym. Chcemy przypomnieć, że kierowca ma obowiązek prawny udzielenia pierwszeństwa pojazdom, które jadą w sygnale alarmowym.

W naszym rejonie dominują głównie jezdnie jednopasmowe o przeciwnych kierunkach ruchu. Tutaj zasada jest bardzo prosta: kiedy kierowca widzący lub słyszący w lusterku wstecznym nadjeżdżający pojazd uprzywilejowany powinien w miarę możliwości zjechać do prawej krawędzi jezdni w sposób umożliwiający przejazd. Jednocześnie chcemy zwrócić uwagę, żeby nie robić takiego manewru na zakrętach, ponieważ stwarza to zagrożenie zarówno dla osoby, która ustępuje pierwszeństwa pojazdowi, jak również dla załogi, która porusza się pojazdem uprzywilejowanym.

W sytuacji gdy mamy więcej niż jeden pas ruchu w jednym kierunku, kierowca poruszający się pasem lewym powinien zjechać do lewej strony jezdni, natomiast kierowca poruszający się prawym pasem powinien zjechać do prawej krawędzi jezdni. W przypadku, gdy jezdnia posiada więcej niż dwa pasy ruchu w jednym kierunku, kierowca jadący pasem lewym powinien zjechać do krawędzi lewej, natomiast kierowcy poruszający się pasem środkowym, bądź skrajnymi pasami prawymi, powinni zjechać do strony prawej. 

Jak kierowca może sobie pomóc, by usprawnić stworzenie korytarza życia na drodze?

Zdajemy sobie sprawę, że nasze sygnały nie są aż tak głośne, że kierowcy będą w stanie usłyszeć nas z dużej odległości, natomiast dobrym zwyczajem każdego kierowcy jest co jakiś czas sprawdzanie lusterek bocznych, bądź lusterka wstecznego i obserwowanie drogi w trakcie jazdy. Dzięki temu jest w stanie wcześniej zareagować na nadjeżdżający pojazd uprzywilejowany i w sposób bezpieczny zjechać do krawędzi prawej i udzielić pierwszeństwa przejazdu.

Co może utrudnić kierowcy realizację prawidłowego obowiązku tworzenia korytarza życia?

Zdajemy sobie sprawę, że słuchanie radia to jest wielka przyjemność, jednak może to rozpraszać kierowcę w trakcie jazdy i może dodatkowo utrudnić usłyszenie sygnału pojazdu uprzywilejowanego. 

(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (8)

GonzoGonzo

35 0

O czym my mówimy, ludzie mają problem z wrzuceniem kierunkowskazu ze zjazdu z ronda. Korytarz życia to dopiero zagadaka🙄 wtf😮 14:14, 10.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JaaJaa

10 3

Ostatnio kierowca autobusu postanowił zmienić pas bez kierunkowskazu, gdybym nie dał po hamulcach to byłaby kraksa, ale szkoda mi auta, ale jeśli zawodowi kierowcy to robią to czego wymagać od zwykłych ludzi.
To co kierowcy autobusów odwalają na strefie w godzinach porannego ruchu to jakiś kiepski żart, połowa z nich powinna zostać skierowana na ponowny egzamin bo jeżdżą na prawkach od 30 lat i z przeświadczeniem ze jestem stary i duży to mi sie należy, a zwróć takiemu uwagę to mu żyłka pęknie 15:30, 10.10.2021


JulekJulek

24 1

Jaki, korytarz. Drogi wąskie, pobocza nieutwardzone to nawet nie ma jak zjechać. W mieście krawężniki wysokie. 19:16, 10.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SZWECJA, NORWEGIA SZWECJA, NORWEGIA

4 2

Korytarz życia to emigracja z tego kraju najlepiej całą rodziną !!! 09:13, 11.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

DobreDobre

1 0

Dobre :D 10:52, 11.10.2021


......

6 0

Znam osoby które maja problem ze zjechaniem nie dlatego że nie chca tylko jak słysza syrenę to wpadaja w panikę i zachowuja się irracjonalnie. I właśnie naprzykład zatrzymuja się na zakręcie.
Ja z kolei często mam problem taki że krawężniki sa poprostu za wysokie i jak wjadę z duża prędkościa to potem mam do sprawdzania czy felga jest krzywa, zbieżność opon, zawieszenie i cały układ sterowania. Wystarczy że dzięki uprzejmości miasta mam już pęknięta przednia szybę od kamyczków, które sypia na jezdnie wiosna. 09:27, 11.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PanPan

0 0

Powinien zaprezentować jak należy zjechać w Mielcu na ul. Wolności na Smoczce. Z góry dziękuję. 17:36, 13.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wewe

0 0

non stop widzę karetki na mieście, ciekawe co oni tak jeżdżą, wypalają benzynę???? 18:07, 17.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%