• Za nami uroczysta gala wręczenia statuetek LEONARDO - będąca jednym z wydarzeń trwającego XI Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki.
• Wyróżnienia przyznane zostały w czterech kategoriach: Mielecki talent, Nauka, Przedsiębiorstwo, Społeczna odpowiedzialność. Do kogo trafiły wyróżnienia?
• Mielecki talent: Emilia Wojdyło - złota medalistka MP w Modelarstwie Lotniczym i Kosmicznym. Nauka: dr Włodzimierz Adamski - od 40 lat związany z mieleckim przemysłem lotniczym, wykładowca Politechniki Warszawskiej i Politechniki Rzeszowskiej. Przedsiębiorstwo: firma NAVITEL - za szybkie opracowanie przydatnych w pandemii sterylizatorów powietrza. Społeczna odpowiedzialność: Bogdan Ostrowski - wieloletni pracownik PZL Mielec, popularyzator nauki badań i technologii.
[FOTORELACJA]8855[/FOTORELACJA]
Trwa XI Mielecki Festiwal Nauki i Techniki - wydarzenie koncentrujące się wokół rozbudzania wśród uczniów zainteresowań naukowo-technicznych związanych z inteligentnymi specjalizacjami województwa podkarpackiego, zrozumienia procesów wywołujących zmiany klimatyczne oraz promowania innowacyjnych rozwiązań w kształceniu zawodowym we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.
Jednym z punktów Festiwalu jest uroczysta gala wręczenia statuetek LEONARDO – patrona Stowarzyszenia Akademii Umiejętności Technicznych w Mielcu. W tym roku statuetki przyznano w czterech kategoriach. Mielecki talent, Nauka, Przedsiębiorstwo, Społeczna odpowiedzialność. Do kogo trafiły wyróżnienia?
Pierwszą statuetkę odebrała Emilia Wojdyło - kilkukrotna, złota medalistka Mistrzostw Polski w Modelarstwie Lotniczym i Kosmicznym, która za tydzień zadebiutuje w kadrze reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata.
Uczestniczka zajęć Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych LEONARDO w grupie Modelarstwo Lotnicze i Kosmiczne. Ukończyła Szkołę Podstawową w Chrząstowie, obecnie uczy się w Dwujęzycznym Liceum Uniwersyteckim im. Stanisława Barańczaka w Rzeszowie.
W kategorii Nauka wyróżniony został dr hab. inż. Włodzimierz Adamski - od 40 lat związany z mieleckim przemysłem lotniczym, wieloletni pracownik PZL Mielec na kierowniczych stanowiskach.
To znany specjalista i autorytet w dziedzinie komputerowych technik projektowania i wytwarzania. Działa w międzynarodowym przemyśle lotniczym od ponad 40 lat. Przez wiele lat pracował w PZL Mielec zajmując głównie stanowiska kierownicze: główny informatyk, dyrektor ds. rozwoju czy dyrektor techniczny. W tym okresie wdrożył ponad 150 projektów, gdzie technologia komputerowa była bardzo istotnym elementem.
- Nauka odgrywa bardzo wielką rolę w naszym życiu – przyznał Włodzimierz Adamski. - Być może w takiej małej perspektywie tego nie widzimy, ale w większej perspektywie – wszyscy, którzy są tutaj na sali, żyją lepiej, niż żył Król Jagiełło – mają lepsze warunki, narzędzia. To wszystko zawdzięczają nauce i inżynierom, którzy są bezimiennymi twórcami, którzy pomagają nam w życiu – dodał.
W kategorii Przedsiębiorstwo wyróżniono mielecką firmę technologiczną NAVITEL.
Firma została założona w 2007 roku. Swoją działalność prowadzi na terenie SSE. Jest bardzo dynamicznie rozwijającym się przedsiębiorstwem z branży zastosowań technologii GPS i innowacyjnych rozwiązań telekomunikacyjnych w przemyśle.
- Dlaczego ta firma? Ostatni rok mieliśmy trudny. Ta firma ma wyjątkowo duże sukcesy w obszarze walki z covidem – powiedział Zdzisław Nowakowski, dyrektor CKPiDN w Mielcu, inicjator Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki, nawiązując do sterylizatorów powietrza oraz bramek monitorująco-dezynfekujących, które właśnie firma NAVITEL wyprodukowała szybko po wybuchu pandemii.
- Dziękuję za to wyróżnienie. Jak wszyscy wiemy, wirus towarzyszy nam już od ponad roku i będzie towarzyszył jeszcze długo w innych odmianach. Kiedy świat nauki zdążył już przebadać emisję tego „nieszczęśnika”, dowiedzieliśmy się, że zakażamy się przez powietrze. Opracowaliśmy sterylizator, który czyści nam powietrze z wirusów, bakterii i grzybów - powiedział Wojciech Mordec, prezes Zarządu NAVITEL sp. z o.o.
- Jak wiemy, takie urządzenia są najbardziej skuteczne i rzeczywiście chronią przed emisją różnych wirusów i bakterii. Nie osiedliśmy na laurach, dopracowujemy te urządzenia. Chcemy, by były stosowane w innym użyciu - nie tylko w przestrzeniach wspólnych - powiedział Wojciech Mordec, wspominając również docenieniu przez Ministerstwo Zdrowia, które wpisało firmę NAVITEL na listę dostawców tych specjalistycznych urządzeń.
W kategorii Społeczna odpowiedzialność wyróżniono Bogdana Ostrowskiego.
Przez całe życie zawodowe związany z mieleckim przemysłem lotniczym. Aktywnie włączał się w popularyzację nauki, rozwój badań i technologii. Jego działalność przyczyniła się do powstania wielu inicjatyw, których celem było dostarczenie niezbędnej wiedzy młodym pokoleniom inżynierów i techników. Pełnił szereg kierowniczych stanowisk w PZL Mielec.
Niespodzianką tegorocznej gali było też wręczenie Srebrnej Odznaki za Zasługi dla Modelarstwa i Aeroklubu Polskiego – otrzymał ją Zdzisław Nowakowski – pomysłodawca i członek założyciel Stowarzyszenia Akademia Umiejętności Technicznych LEONARDO. - Dla Aeroklubu Polskiego to zawsze wielka przyjemność i zaszczyt, wyróżniać za zasługi osobę, która swoją postawą i czynami wspiera rozwój i promuje dyscypliny sportowe Aeroklubu Polskiego - przekazał od Jerzego Makuli, prezesa Aeroklubu Polskiego przedstawiciel Norbert Suwała.
11 0
Ależ ten Mielec mały 🙂
10 0
Sąsiedzi na jednym zdjeciu
5 0
padłem...
1 0
Tutaj nie ma normalności = tylko SZWECJA, NORWEGIA, KANADA
To Państwo ma za dużo prawa które jest piekłem = każdy za coś musi płacić ......
4 0
Emilia zapraszamy taki talent do większego lotnictwa.
0 0
Gratulacje dla Panów Ostrowskiego i Adamskiego ,dobra szkoła OBR SK Mielec . Panowie,w chwilach chwały nie zapominajcie kto z głupoty rozwiązał OBR SK Mielec .
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.mielec.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz