Zamknij
REKLAMA

Dzisiaj 30. rocznica pierwszych wolnych wyborów w Mielcu [WIDEO]

09:26, 27.05.2020 | K.S
Skomentuj
REKLAMA

Dokładnie 27 maja 2020 roku mija trzydziesta rocznica pierwszych wolnych wyborów do rad gmin, które doprowadziły do odrodzenia w naszym kraju samorządu terytorialnego.

Przygotowanie przez odrodzony Senat RP projektu ustawy o samorządzie terytorialnym, uchwalonej 8 marca 1990 roku, było możliwe dzięki zwycięstwu sił demokratycznych podczas  częściowo wolnych wyborów parlamentarnych z 4 czerwca 1989 roku. W ten sposób został zakończony proces odbudowy demokratycznego ustroju państwa, zaprojektowany w 1981 roku przez wielki ruch społeczny Solidarność.

Dla naszego miasta 30-lecie samorządności to nie tylko powód do świętowania, ale także czas podsumowań. Każde miasto ma w swojej historii różne, raz lepsze, raz gorsze – okresy. Wracając pamięcią do roku 1990 możemy sobie uświadomić jaką drogę przeszliśmy, jakie trudności udało się nam pokonać.

Na początku lat 90-tych priorytetem było zbudowanie struktur zarządzania samodzielnością Gminy - samorządem i  pokonanie ogromnego bezrobocia po upadku WSK-PZL Mielec - wyrwanie miasta z zapaści gospodarczej i społecznej.

To uchwała Rady Miejskiej o zwolnieniu z podatków od nieruchomości obszaru  przemysłowego Mielca była jednym z filarów utworzenia Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To zbudowane tu firmy stały się źródłem utrzymania i bezpieczeństwa bytowego dla tysięcy mieszkańców regionu mieleckiego. Jednocześnie  po otwarciu granic na świat, wszyscy oczekiwali nadrobienia opóźnień cywilizacyjnych i zdecydowanej poprawy warunków życiowych.

Równolegle do tworzenia warunków dla powstawania nowych miejsc pracy zmieniała się infrastruktura miejska.  Przykładów na to jest wiele: oddanie do użytku stacji uzdatniania wody pitnej, poprawa układu komunikacyjnego, remonty dróg i chodników,  budowa nowych ulic wyprowadzających ciężki transport z centrum miasta, budowa nowoczesnej oczyszczalni ścieków, modernizacja wszystkich placówek oświatowych, przedszkolnych, żłobków, budowa bazy sportowo-rekreacyjnej , ścieżki rowerowe, odbudowanie działalności kulturalnej.

Dorobek 30-lecia mieleckiej samorządności to praca zbiorowa prezydentów naszego miasta, radnych wszystkich kadencji, urzędników i wszystkich mieszkańców, którzy przez minione trzy dekady zmienili Mielec w miasto europejskie, gdzie możemy żyć i się rozwijać.

Obchodzona w dniu 27 maja rocznica jest okazją do podziękowań wszystkim, którzy w minionych latach  dołożyli swoją „cegiełkę” do budowy naszej małej ojczyzny jaką jest Mielec.

Patronem naszego samorządu jest Jan Paweł II, którego przesłanie było i ciągle jest aktualne: „Miasto nie jest celem samo w sobie, lecz jego celem ma być człowiek, do którego miasto winno dostosowywać swe struktury i kryteria według których ma się rządzić”.

Zobacz fragment pierwszej sesji Rady Miejskiej w Mielcu:

(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (10)

Kulfon Kulfon

8 2

Wolne wybory teraz ? 09:29, 27.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

XDXD

6 4

Kto głosował wtedy na postkomunę łapka w górę 👍 👎 10:29, 27.05.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

RozbawionyRozbawiony

6 2

Nie głosowałem na kumpli towarzysza Piotrowicza i Tymuły 11:23, 27.05.2020


ETATyETATy

3 0

Teraz już nie ma lewicy / Prawicy / Liberałów prawdziwie broniących ideałów
Teraz są "KASTY" - dużo towarzystwa własnej adoracji walczące o SWOJE i TYLKO SWOJE ETATY
A Partie kupują te KASTY i dla tego to Państwo mimo ciężkiej pracy milionów obywateli nie może wstać z kolan!!

Przykład;
PO grało na nauczycieli i sędziów
PIS gra na socjal i kościół
PSL gra na rolników i część poPRL
Konfederacja - nie gra na nikogo - mówi co myśli i ma - 8%

TYLE - jest ustrój który nie do końca się chyba spisuje ???

15:47, 27.05.2020


MartaMarta

10 0

Paprocki i Bryła startowali? 10:30, 27.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jasko Jasko

5 5

Co.to za artykul.... Wspominki z epoki dinozaurow. Kogo obchodzi zeszloroczny snieg.... Dzis jest dzis i sa inne problemy. 10:50, 27.05.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

SwiadekSwiadek

1 0

Oj Ty pewnie nie znasz z autopsji PRLu i dlatego tak BREDZISZ 22:23, 27.05.2020


inaczejinaczej

7 2

a bylo tak - zomo paluje protestowac nie wolno rzadza klany powiazane z I sekretarzem..... a teraz po 30 latach mamy zupelnie inaczej - rzadzi zwykly szeregowy posel ... 15:20, 27.05.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

SwiadekSwiadek

3 0

Kontynuator dawnych komunistycznych praktyk. Dać gawiedzi coś na odczepne, a samemu bogać się i daj swoim się bogacić. Nawet się nie oglądniemy jak wytworzy się kasta potakiwaczy, wystraszonych i obojętnych. Tak to funkcjonowało w PRL. Ten zwykły poseł w tamtych czasach robił karierę na Uniwersytecie Białystok, ciągnie wilka do lasu. 22:34, 27.05.2020


DRWIĄ ?DRWIĄ ?

6 1

Wybory - może prezydenckie ale nie te lokalne???
W małych i średnich samorządach prawie "samo-wybieralność po przez ETATY" w szkołach itd....
Po co stworzono 800 000 etatów w szkołach = samo-wybieranlość i tuba propagandowa???
USTAWKA KASTOWO-RODZINNA 15:34, 27.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA