Zamknij
REKLAMA

Podatkowa bitwa na argumenty. Jak udało się uniknąć podwyżki?

11:19, 29.11.2019 | M.B
Skomentuj
REKLAMA

Prezydencka propozycja podwyżek podatków od nieruchomości stała się powodem do szerokiej dyskusji radnych na czwartkowej sesji. Uchwały ostatecznie nie przyjęto. Jakie argumenty zaważyły na takiej decyzji?

Prezydent wraz z urzędnikami magistratu zaproponował uchwałę podnoszącą stawki podatku od nieruchomości. Miała to być kolejna podwyżka opłat za kadencji Jacka Wiśniewskiego.

W budżecie zabraknie 20 mln zł?

Ubiegłoroczna, okupiona szeroką dyskusją, miała przynieść wzrost dochodów budżetu o 4,5 mln zł. Wtedy jednym z argumentów za większymi opłatami była zapowiedź wzrostu cen energii. Do tego jednak nie doszło, a kwota z podatków zmniejszyła deficyt miasta. - Kiedy zdecydowałem, by zaproponować państwu podwyżkę podatków, obiecałem, że to będzie podnoszenie podatków jednorazowe, byśmy zabezpieczyli ten przyczółek dotyczący niespodziewanych wydatków w budżecie. Wtedy mieliśmy 2,6 mln - mówił. - Co się stało, że moja obietnice, że nie podniesiemy podatków się nie spełni? Nastąpiły zamiany w kraju.

Jacek Wiśniewski przywoływał tu kwestię obniżenia podatku PIT z 18 na 17 proc., zerowy podatek dla osób do 26. roku życia, wzrost płacy minimalnej, planowany wzrost kosztów energii od 20 do 70 procent i przede wszystkim - zmiany w oświacie. Rząd przyjął podwyżki dla nauczycieli, ale w dużej mierze wypłacić je będzie musiał właśnie samorząd miejski.

Według wyliczeń magistratu do oświaty miasto musi dołożyć 8,5 mln zł. Wzrost płacy minimalnej pochłonie 2 mln zł, a jeśli koszty energii wzrosną o 70 proc., to miasto zapłaci o 5,6 mln zł więcej.  Ponad 4 mln zł to planowany ubytek w dochodach z PIT i CIT. Łącznie w budżecie miasta brakować ma ponad 20 mln zł.

- Co się stanie jeżeli nie podniesiemy podatków? Stracimy zdolność kredytową, co w obliczu tak dużych inwestycji sprawi, że nasza zdolność zaciągania zobowiązań będzie niemożliwa ze względu na niski dochód miasta - wyjaśniał. - Ta propozycja podatków została tak wykrojona, byśmy jak najmniejszym kosztem mieszkańców mogli uzyskać dodatkowy wpływ 5 mln zł, by zbilansować dochody i wydatki.

Cięcia magistratu

By zbilansować wydatki, magistrat podjął pewne kroki. Między innymi obniżono wydatki w poszczególnych wydziałach, zrezygnowano z ochrony urzędu na rzecz monitoringu, wprowadzono zmiany w obsłudze kserokopiarek, powstaje też grupa zakupowa energii elektrycznej. Co z zatrudnieniem w urzędzie? Obecnie pracuje w nim 167 osób. Magistrat zatrudnił w ostatnim czasie 9 osób - ma to związek z tym, że w 2020 roku na emeryturę odejść ma 13 osób. Nowo zatrudnieni mają się szkolić i przejąć obowiązki odchodzących pracowników.

- To nie tak, że uderzamy w mieszkańców i przedsiębiorców. Staramy się to wszystko tak wyważyć, żeby pozwolić na to, by nasze miasto mogło funkcjonować, byśmy mogli realizować wszystkie zadania, a nie żebyśmy tylko zarządzali miastem - argumentował Jacek Wiśniewski. - Jak nie uchwalimy tych podwyżek, to nie ukrywam, że w projekcie budżetu będziemy musieli znaleźć 5 mln zł. A jeśli chcemy, by sport w Mielcu był na takim samym poziomie, to jest nam potrzebne kolejne 1,4 mln zł.

Podwyżka zbyt wysoka

Projekt nie zyskał pozytywnej opinii komisji finansów i gospodarki. - Prawo finansowe w kraju jest tak skonstruowane, że na dochody składają się podatki lokalne. Dyskusja była długa, ale na pewno odpowiedzialna - mówił Zdzisław Nowakowski, przewodniczący komisji. - Budżet musi być tak skonstruowany, że wydatki bieżące muszą być pokryte z dochodów bieżących i by budżet był stabilny, musimy mieć nadwyżkę operacyjną. Nie możemy jej generować z dochodów majątkowych czyli np. ze sprzedaży działek.

Komisja uznała, że podnoszenie podatków na tym poziomie jest za wysokie - podkreślał.

Prezydent wprowadził do pierwszego projektu stawek autopoprawki, które zmniejszyłyby planowane dochody z tego tytułu o 941 900 zł. To z kolei sprawiło, że tzw. nadwyżka operacyjna zmniejszyła się do 100 tys. zł. - Jest to strasznie mały margines bezpieczeństwa. Rozmawialiśmy na temat zagrożeń, bo do końca nie wiemy jak wzrośnie energia elektryczna. Zabezpieczyliśmy w budżecie tylko wzrost na poziomie 20 procent. Wypowiedzi sugerują, że może to być nawet 70 proc. A to będzie dodatkowe 4 mln zł. Nie będzie możliwości zwiększenia wydatków bieżących kredytami. Ze swej strony proszę - głosujcie za podwyższeniem podatków - powiedziała Barbara Wójcik, skarbnik miasta.

- Wszyscy kandydując na radnego czy władze miasta zobligowaliśmy się, by w sposób odpowiedziały podchodzić do tej misji publicznej. I tak chcę to zrobić. W piątek dostałem budżet, miałem zaplanowany wyjazd weekendowy, a w poniedziałek była komisja gospodarki i finansów, na której miałem się ustosunkować do propozycji. To co najmniej dziwne. Nie mogłem w sposób opowiedziały złożyć jakiejkolwiek poprawki - zaznaczał Marian Kokoszka. - Zdziwiony jestem, że jako opozycja potraktowani jesteśmy bardzo marginalnie. Na etapie tworzenia budżetu byliśmy pominięci, a oczekuje się od nas odpowiedzialności za podejmowane decyzje.

Marian Kokoszka podkreślał, że choć podwyżki są konieczne, to te zaproponowane przez prezydenta są zbyt radykalne. Wiceprzewodniczący rady miejskiej zaproponował też, by np. Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych włączyć do Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki komunalnej, co przyniosłoby oszczędności. Później proponował też odłożenie decyzji o podatkach o kilka dni.

„Chcemy ograbić mieszkańców”

Z kolei radny Jakub Blicharczyk przypominał, że kilka miesięcy temu zdecydowano o przeznaczeniu 6 mln zł wolnych środków na kilka inwestycji. - Moja propozycja była, by poszło to na zmniejszenie deficytu. Część tych środków została przejedzona na poidełka, drobne naprawy - mówił. - Są pieniądze, są wolne środki, a chcemy ograbić kolejny raz mieszkańców. Rok temu podniesiono je drastycznie, teraz niektóre o 50 proc. więcej. Nie chcę juz przypominać wywiadu, w którym pan prezydent mówił, że nie podniesie podatków. W przyszłym roku będzie kolejna podwyżka?

Radny Radosław Swół skomentował informację, która ukazała się na stronie Urzędu Miasta na dzień przed sesją. - Jej tytuł to „Zmiany w przepisach powodem wzrostu podatków” - to kłamstwo, manipulacja. „Z tytułu w zmianie PIT do miasta trafi nawet 8 mln zł mniej”. 8 mln, 5 mln - czy państwo to wiecie? Wzrost cen prądu - już raz na prąd pieniądze wzięliście - mówił. - Ceny nie wzrosły, a podatki z tamtego roku wciąż są utrzymywane. Gdzie jest 4,5 mln z tamtego roku i 4,5 mln nowych środków? Co państwo robicie z tymi pieniędzmi? Przejadacie, nie przeznaczając na to co trzeba.

- Dalej z artykułu „warto zaznaczyć, że proponowane stawki podatkowe w Mielcu są niższe od tych, które ogłosił minister finansów”. Niższe o parę groszy! Proszę o elementarną uczciwość, zachowanie jakichś proporcji - apelował. - „Głównym zadaniem prezydenta będzie utrzymanie podatków na niższym poziomie niż przewiduje to ministerstwo” - no tak, o parę groszy, ale po wykresie widzieliśmy, że zbliżamy się do lini maksymalnych stawek bardzo szybko, bo odkąd zmiana w mieście nastąpiła, pędzimy w tę linię z kosmiczną prędkością.

- Mówicie, że ubędzie 8 mln, tymczasem w budżecie na przyszły rok jest zaplanowane 300 tys. zł więcej wpływów z PIT. To będzie ich mniej czy więcej? Wszyscy mają więcej, rząd planuje więcej, inne gminy planują więcej, a nawet państwo planujecie o 1 proc. więcej z podatków niż w 2019 roku. Gdzie jest prawda? - pytał Radosław Swół. - CIT prognozowany jest na plus 4 proc, a my prognozujemy bezpiecznie, bo pani skarbnik z doświadczenia wie, że to nie będzie tyle, więc prognozujemy 6 mln. Ale to może jednak będzie te 6 mln więcej? Skoro trzymamy się tego, co proponuje Ministerstwo Finansów, że o 1 proc. wzrośnie podatek PIT, to może CIT też wzrośnie. Nie wiem czy możemy to tak wybiórczo traktować.

Kolejne obciążenie dla mieszkańców

Radny podkreślał, że to kolejna podwyżka opłat dla mieszkańców. - W tym roku 2019 podnieśmy wszystko co się dało - wodę, ścieki, śmieci, ciepło, podatki. Kolejny rok zaczynamy tak samo. Już wiemy, że w budżecie jest plus 100 proc. na śmieci. Mieszkańcy mocno dostaną po głowie, a państwo chcecie im jeszcze podatki zafundować - mówił. - To nie tak, że będzie 40 zł na rodzinę więcej z podatków. Obciążenia uderzą w przedsiębiorców, którzy będą musieli zrekompensować sobie te podwyżki w cenach towarów i usług.

- Państwo kreujecie politykę finansową, a zachowujecie się jak obcy najeźdźcy żeby złupić mieszkańców do spodu - powiedział Swół.

Radosław Swół apelował do radnych by głosowali przeciw podwyżce. - Uchwałę jednoznacznie trzeba negatywnie ocenić. Musimy podjąć dzisiaj decyzję, ale proszę, nie podnośmy podatków. Biorąc pod uwagę całość budżetu to państwo robią tak, żeby mieszkańców złupić, sport zlikwidować - kto się tak zachowuje? - dodawał.

PIT i CIT wyższe czy niższe?

- Chcę rozmawiać merytorycznie, nie chciałbym nie wdawać w typowe zachowania panów, które prezentujecie od roku, cały czas przygotowujecie się na to, żeby przygotować tezy dotyczące mojej osoby, mojego działania, pracy i urzędników z którymi współpracuje - odpowiadał Jacek Wiśniewski. - Kolejnym faktem, a chowacie głowę w piasek, to decyzje PiS na szczeblu rządowym. PiS przygotowało takie zmiany ustawowe, że my jako włodarze miast mamy problem ze spięciem budżetu. Jeśli nie będzie podwyżki, to zostaniemy z niczym.

- Jeśli pan swoim oświadczeniem, że przyszliśmy tutaj jako radni PiS z jakąś tezą, to ja informuję, że z żadną tezą nie przyszedłem i moi koledzy też nie. Jeśli to ma być forma wyciągnięcia ręki do opozycji po to, żeby szukać zrozumienia, to jak panu dziękuję za taką deklarację - reagował na te słowa Marian Kokoszka.

- To rząd premiera Morawieckiego obniżając podatki, spowodował wyższe wpływy do budżetu i to dane makroekonomiczne. Nie zawsze podnoszenie podatków powoduje zwiększenie wpływów - mówił Robert Wójcik. - Możemy podnosić podatki, ale w pewnym momencie ludzie zaczynają uciekać w szarą strefę i mimo że podnieśliśmy, dostaniemy mniej. Nie róbcie retorycznego chwytu, że PiS obniżył podatki, mamy mniej i musimy podnieść. To ten PiS jest zły, że obniżył podatki ludziom?

Kwestię dochodów z PIT i CIT wyjaśniała skarbik miasta. - Według szacunków ministerstwa w 2019 powinnismy otrzymać z PIT 68 867 417 zł, w 2020 - 68 386 058 zł, czyli mniej o około 500 tys zł - informowała Barbara Wójcik. - Parząc na trend w naszej gminie bardzo ładnie się te dochody zachowywały. Możemy przyjąć, że ten 1 procent możemy zaplanować, to założenia ekonomiczne na poziomie budżetu państwa. Porównujac nasze trendy z założeniami państwa, przyjęliśmy, że może to być nieco wyższa kwota.

- Jeśli chodzi o CIT to na 2019 r. zaplanowaliśmy dochody na poziomie 8 mln zł. Szacujemy, że do końca roku powinnismy uzyskać 6 mln. Zakładając, że jest spadek z 8 na 6 mln, proponujemy na 2020 rok przychód właśnie 6 mln zł, mimo że na poziomie budżetu państwa wskaźniki pokazują wzrost o 4 proc. - wyjaśniała.

Brak zgody

Dyskusję kończył Bogdan Bieniek. - Mamy 10 mln zł dodatkowych kosztów w budżecie - to oświata plus wzrost minimalnej płacy. Jakie są źródła dochodów w mieście? Podatki od nieruchomości i podatki PIT. Od każdej złotówki podatku, jaki każdy z nas płaci, 38 gr wpływa do gminy - mówił. - Zmiany wprowadzone przez rząd to działana dobre dla mieszkańców, ale rząd nie skompensował nam tych pieniędzy w budżecie miasta, byśmy mogli pokryć te 8,5 mln straty z tytułu wzrostu wynagrodzeń. Skąd mamy wziąć te pieniądze? Partie polityczne wykorzystują samorząd do realizacji swoich celów, ale też i naszych. W ostatnich wyborach Prawo i Sprawiedliwość skutki swojej kampanii pokryło finansami, które były zarezerwowane w budżetach samorządów.

- Dotarłem do stenogramu z komisji finansów sejmie - komisja mówiła o tej sytuacji z PIT. Na niej zgłoszono wniosek opozycji, żeby z 38 gr podnieść samorządom na 44 gr byśmy mieli większy udział. Ten wniosek nie przeszedł - powiedział Bieniek. - Dzisiaj mamy 10 mln, które trzeba wypełnić. NIe mamy dodatkowego PIT, zostały nam podatki i oszczędności. To nie żadna fanaberia.

Przed samym głosowaniem Jacek Wiśniewski mówił jeszcze o zagrożeniach jakie płyną z braku podwyżek podatków. -  Będziemy musieli dokonywać korekt, cięć w budżecie. Na pewno to dotknie sport, kulturę i organizacje pozarządowe - mówił. - Nie wiadomo, czy będziemy mieć halę sportową, bo nie spełnimy wskaźnika w 2020 roku i stracimy zdolność finansową. Na tym straci nasze miasto.

Ostatecznie uchwała dotycząca podwyżek nie została przyjęta przy 12 głosach przeciw, 7 głosach za i 4 wstrzymujących się. Od poniedziałku ruszają intensywne prace nad ostatecznym kształtem budżetu - wtedy też pewnie padnie decyzja o oszczędnościach.

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (58)

voltvolt

21 2

Od dawna nic mnie tak nie interesuje jak śmieci. Panie Radosławie dzięki za uchylenie rąbka tajemnicy: "Już wiemy, że w budżecie jest plus 100 proc. na śmieci". Doskonale zdaję sobie sprawę że podwyżka jest nieunikniona i to duża podwyżka ale 100%?. Mam nadzieję że wybijecie im to z głowy i skończy się na jakichś 30 - 50%. 12:03, 29.11.2019

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

KoloKolo

3 4

Chłopie jest ustawa, która mówi, że wplaty mieszkańców muszą pokrywać sumę za śmieci. 12:25, 29.11.2019


voltvolt

9 0

I co z tego? Przecież nie znają kwoty przetargu który otworzą za kilkadziesiąt dni więc jakim prawem zakładają że podniosą o 100%. 12:41, 29.11.2019


poinformowany śmiecipoinformowany śmieci

3 0

będzie drogo bo jak na początku 2019 tona śmieci tzw nadsita (przeznaczonego do przeróbki) w instalacjach kosztowała ok 200zł dziś wołają ok 1000 zł a sam marszałek podniósł swój podatek zwany opłatą środowiskowa o 60 % ze 170 w 2019r na 270 zł za tonę w 2020r 16:28, 29.11.2019


GggGgg

0 0

Taaaa, Pan Radosław Ci pomoże. .... Przygarnie odpady komunalne i sam je zagospodaruje. ... 16:52, 29.11.2019


GolikGolik

18 29

Wszyscy chcą inwestycji, ale skąd na ro brać to nikogo nie interesuje. Zaraz będzie nagonka, że tną stypendia, ale skąd na nie mają wziąć to nikogo nie obchodzi. 12:27, 29.11.2019

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

I same minusyI same minusy

6 8

Wlasnie to jest wasza wiedza. Nic was nie interesuje. Jak podnoszą podatki to źle i tyle. 13:13, 29.11.2019


voltvolt

10 2

Golik ale dlaczego akurat, naprzykład odemnie? Co ja jestem winny że pewien Pan naobiecywał, obietnice spełnił nie mówiąc że to nie z kasy państwa lecz płacąc pieniędzmi miast polskich? 14:34, 29.11.2019


voltvolt

10 1

Z drugiej strony koło się zamknie. Obietnice spełnione -> kasa nam zabrana (tak powinno być?) -> zapłacimy więcej będą nowe obietnice -> znowu je spełnią i wygrają -> znowu miasta dostaną po tyłku -> znowu nam podniosą opłaty . . . Wydaje mi się że nie tędy droga i dobrze że radni przerwali to błędne koło. Fakt miasto dostanie po tyłku, może wiele miast dostanie, wtedy rząd może się opamięta. 14:38, 29.11.2019


JJ

29 5

Podwyżka za śmieci 100%?!
Chyba kogoś pogrzało!
Dzikie wysypiska będą rosły że hej... 12:31, 29.11.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

xyzxyz

8 1

Już rosną... 15:56, 29.11.2019


jsjs

0 0

Pretensje do podwyżek do do PIS-u i ustawy śmieciowej a nie do samorządu miasta 19:43, 01.12.2019


Nowe MiastoNowe Miasto

25 5

Był taki "prezydent" który nie chciał inwestować w przetwarzanie śmieci bo Kozodrza wszystko załatwi. No to mamy efekty. W Krakowie mają swoje instalacje i podwyżek nie ma. Druga strona medalu to idiotyczne przepisy dotyczące odpadów, ale jak naród głosuje na telewizyjne i plakatowe gęby a nie na mądrych ludzi to takie są skutki. 12:33, 29.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZawiszaZawisza

9 6

Czyli kupili radni nowy samochód a na paliwo nie stać gdzie łeb, jak chłopstwo zaczynało rozrychy to policję państwowa napuszala szlachta i dziesiecinine
w górę a co łeb na dół i do motyki b o Pan na zakupy krawata samolotem leci z Rzeszowa do Warszawy, po co taka hala jak w lecie bojska puste w Jasionce stoj taki G2arena i czasami coś tam się zleci a koszty codzienne szkoda gadać i tu będzie to samo 12:36, 29.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

I dobrzeI dobrze

33 2

I bardzo dobrze. Nie będzie wydawania pieniędzy na głupoty typu barierki na górce. Swoją drogą to PiS był dobrze przygotowany. Radni z Naszego Mielca - ogromny zawód... W ogóle nikt z radnych koalicji nie zabrał głosu. Nie mają zdania czy co? 14:16, 29.11.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

i niedobrze i niedobrze

0 2

bo głosowałem na pana sąsiada z nasz mielec-niech mi ziemia lekką będzie-ale jest plus -nie głosowałem na pana sąsiada specjalisty od wf-niech mi matka wiadomo jaka pobogosławi i wybaczy mój błąd aby mi ziemia lekką była na wieki wieków .... 22:50, 29.11.2019


SzefSzef

3 22

Ja jako liberał lewicowy mówię w Mielcu za małe płacimy podatki. 14:35, 29.11.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

kixkix

7 0

Będziesz wtedy płacił więcej ludziom czy zaczekasz aż rynek sam to wymusi? 14:40, 29.11.2019


BronekBronek

23 11

Pan Jacek Wiśniewski nie potrafi zarządzać. Podobnie było z dyrektorem pod wiaduktem Pan Wojciechowski który jako człowiek jest mega w porządku i lubiany. Bardzo inteligenty nauczyciel który nie czyta gotowców z kartki tylko wiedzę przekazuje z głowy. Tylko co z tego, że nie potrafi zarządzać. Żałuję, że nie wyszedł Pan Kapinos. 14:39, 29.11.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

mielczankaVmielczankaV

8 15

Kapinos i spolka juz urzadzili nasze miasto.Z dlugow nie wyjdziemy przez nastepne 30 lat. 16:43, 29.11.2019


ZapamietamyZapamietamy

25 4

Będziemy pamiętać o radnych z "Naszego Mielca"... Jako jedyni chcieli podnieść ludziom podatki! Dobrze że reszta radnych się opamiętała... 16:24, 29.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REFERENDUM ODWOŁANIAREFERENDUM ODWOŁANIA

27 5

Trzeba zrobić REFERENDUM ODWOŁANIA Z FUNKCJI PREZYDENTA MIELCA Jacka Wiśniewskiego !!! 16:34, 29.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

MilloMillo

31 3

Trzeba zrobić REFERENDUM ODWOŁANIA Z FUNKCJI PREZYDENTA MIELCA Jacka Wiśniewskiego 16:36, 29.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zarządzanie...Zarządzanie...

21 5

Wg mnie problem to zarządzanie. Lewica i komuna uważa ,że wystarczy wydzierać kasę z ludzi właśnie w taki sposób. Brakuje 20 mln to się podwyższy podatki. Co tam 200 tys. na poidełka i kasa na parki sensoryczne. Wiśniewski nie rozumie ,że po to został wybrany żeby ogarniać takie sprawy i zwiększać przychody zachęcając inwestorów do przybycia do tej dziury. Jeśli odpowiedzią na dziurę w budżecie jest podniesienie podatków to nie trzeba mieć prezydenta tylko ustawę ,która to stwierdza automatycznie. Do stanów możemy latać wg kolejności alfabetycznej tak ,żeby każdy miał okazję. 17:18, 29.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Poseł na sejmPoseł na sejm

9 5

Pier****e głupoty ... z tego artykułu wynika że to radni PiS zatrzymali podwyżkę podatków.... DZIEKI RADNYM RDZM I ZIOMKA Z K15 PODWYZKA NIE WESZLA W ZYCIE... I TO IM POWINNISMY DZIEKOWAC. 18:17, 29.11.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

KozakKozak

8 2

Hahahahahahahaha hahaha... To się nam kawalarz tu trafil. Akurat ziomek to jest największe bydle, z całej tej ich stajni... 19:54, 29.11.2019


LulekLulek

0 0

Moim zdaniem jeszcze w grudniu podniosą podatki. Wszyscy będą skakać do góry bo nie 100% a tylko malutkie 50%. Jakby wystartowali z 50% to byłby krzyk i skończyło by się na 20%. Pożyjemy zobaczymy. 22:55, 02.12.2019


sumisumi

4 2

,,Poseł na sejm,, trafiłeś w sedno sprawy jakby się nikt nie wyłamał z koalicji to by były podatki ale tu widzę błąd prezydenta że nie wycofał się sam z podwyżki jak nie miał większości w sejmie jak się ostatnio Gowin postawił to PISy wycofały się z ustawą 18:34, 29.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EchEch

21 1

Przeżyj panie prezydencie za 1700 zł jak ja!! Wstydźcie sie!!
Szukajcie ciec w UM . Myśliwiec niech odda co zabrał. 18:35, 29.11.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

swsw

2 1

Dlaczego ma oddać przecież sąd polski uznał że tak trzeba pracować w Polsce 07:28, 30.11.2019


UczeńUczeń

12 1

Mama zawsze mi powtarza że jak nie będę się uczł to będzie dobrze jak zostanę wuefistą. 18:46, 29.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HejHej

13 6

Panie Kokoszka, pan to zawsze jest przeciwko podwyżkom. Szczególnie dobrze widzimy to na lotniczym. 19:24, 29.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieszkaniecMieszkaniec

22 4

Tak! Najlepiej sięgnąć do kieszeni zwykłego mieszkańca Mielca. Pytam się kto wydał ogromne pieniądze na poidełka? Kto zatwierdził projekt nowej hali sportowej za tyle milionów? Po co komuś taka hala? Miało być taniej a jak zwykle wyszło drożej. Kiedy w końcu zaczniecie słychać mieszkańców. Szukacie pieniędzy? Proszę poszukać u dyrektorów szkół, którzy oprócz pensji w szkole, w większości mają jeszcze diety z bycia radnymi. Kto podjął decyzję o tak fatalnej zmianie w kursach MKS i to za tyle pieniędzy bez konsultacji z mieszkańcami? A co ze spółkami miejskimi i ilością osób w zarządzie? Panie Prezydencie, a pana wyjazdy: Portugalia, Francja teraz słyszymy o USA. 19:34, 29.11.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

KikiKiki

11 3

Mądrze napisane. 19:39, 29.11.2019


jsjs

1 1

Jeżeli nie można sięgnąć do kieszeni mieszkańców to do kogo?. Państwo PIS dokłada zadania nie dając subwencji. Samorząd skądś musi mieć. Niech zwrócą te 20 milionów za przystosowanie szkół do absurdalnej zmiany w szkolnictwie a miasto będzie mniej zadłużone. 20:14, 01.12.2019


BeneficjonałBeneficjonał

13 2

Ciekawe kto jeszcze pamięta , że miasto przyznało ulgi w podatku od nieruchomości tym co się zagnieździli w strefie. Wówczas była to ulga na 15 lat. Te lata właśnie minęły , a miasto dalej chodzi po prośbie.
Dzisiaj chciałbym się dowiedzieć ile milionów odnaleziono w tych gniazdach. Bo wydaje mi się, że podatki z tego tytułu powinny być obniżone.Dość dopłacania przez społeczeństwo na wielu krezusów. 19:40, 29.11.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

jsjs

0 1

Ty przemądrzały jakie to ulgi niby to miasto przyznało? Miasto do zwolniania od podatku z tytułu CIT i PIT nie ma mocy . Ulgi to zwolnienie od podatku od zysku wynikające z ustawy o strefach ekonomicznych. Miasto pobiera podatki od nieruchomości CIT po 10 latach 50% a po 20 latach 100% i PIT pobiera w całości.Choc Kaczyści ostatnio zwolnili młodych inwestorów nie przekraczających 26 lat (dali nie swoje pieniądze tylko samorządu) 20:09, 01.12.2019


BrawoBrawo

20 1

Już widać konkretne działania oszczędnościowe magistratu. Deficyt 5 może 15 mln zostanie zniwelowany bo wprowadzono zmiany w obsłudze kserokopiarek. Brawo ja jeszcze podpowiem, że pewne oszczędności można uzyskać ograniczając ciśnienie wody w poidełkach o połowę 20:09, 29.11.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

He he He he

13 1

Jacek mistrz oszczędzania. Ale pojechał z tą drukarką. A może wystarczy jak przestanie jeździć po świecie za pieniądze mielczan 21:31, 29.11.2019


REKLAMA

teratera

9 2

Śmiecie nie były by tak drogie gdyby Balcerowicz i spółka nie sprzedali cementowni w ręce Niemców,Francuzów itp.,którzy mają w nosie nasze śmiecie,bo spalają sobie ich własne,a Polacy niech się duszą 21:36, 29.11.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

jsjs

0 1

A dlaczego nie kupiłeś tej cementowni tylko musieli Niemcy/. Myslisz ,że palił być śmieciami w cementowni trując dioksynami Rodaków? 20:00, 01.12.2019


TadeoTadeo

13 3

Jestem po AWF-wie. Chce być Prezydentem! 21:49, 29.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dziobakdziobak

1 9

obecne stawki podatkowe to jawna niegodziwość; za m2 mieszkania płacę jakieś 60% stawki maksymalnej wynoszącej niespełna złotówkę, a za m2 powierzchni pod działalność 100% stawki maksymalnej wynoszącej blisko 25zł/m2, proporcja powinny być równe, a stawki maksymalne odwrotne tj. 20zł za mieszkanie (podatek od przejadania) i 1zł od działalności (podatek odtworzenia PKB i miejsc pracy) 00:02, 30.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Polityczna drużynaPolityczna drużyna

9 2

fachowców po WSP Rzeszów, WF-ach, socjologiach i HGW po czym jeszcze. Która z dużych firm z porównywalnym do mieleckiego budżetem ma taką zacną kadrę zarządzającą ? 06:32, 30.11.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AS pikAS pik

4 0

Do podnoszenia podatków nie trzeba mieć żadnego wykształcenia 07:21, 30.11.2019


zenonzenon

8 3

Starosta był wcześniej kierowcą.... 08:42, 30.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wasz MielecWasz Mielec

12 2

Najlepsze jest to Pani radna z Naszego Mielca pracuje z biednymi, pomaga (tak twierdzi), rozumie ich problemy itp. Ale za każdym razem głosuje za tym aby ich los pogorszyć (podatki, śmieci, itp.). Co za obłuda... 14:27, 30.11.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

ASpikASpik

7 2

To jest wytłumaczalne ,bo im większa będzie bieda to jej działania będą miały większy sens działania. Dlatego wszystko robi żeby była większa bieda 16:31, 30.11.2019


MaciekMaciek

0 0

Niech ograniczy wydatki, zatrudnienie, inwestycje. Jak mnie nie stać to nie jade nawakacje, nie kupuję nowego auta, nie zatrudniam sprzątaczki. 22:58, 02.12.2019


a kukua kuku

8 2

Ta sama sitwa w mieście rządzi ( z drugiego rzędu ) mimo zmieniających się barw politycznych , stwórzcie ugrupowanie "ciągle mało " ... albo nauczcie się gospodarować a nie doić mielczan.?
22:34, 30.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PytajnikPytajnik

7 1

Może ktos się zaintereesuje, ile miasto wydaje na opłaty socjalne za tych, którym sie niechce pracować, tylko brać zasiłki z mopsu oraz zasiłki za granicą? Mieszkanie, woda, gaz itd. Wiadomo, o kogo chodzi, ale poprawność polityczna nie pozwala o tym głośno mówić. Podejrzewam, że rocznie są to koszty kilka milionów złotych. Każdy powinien być odpowiedzialny za swoje życie. Pracujesz, to Cię stać, nie pracujesz, to Cię nie stać. A są tacy, którzy jeżdżą samochodami za kilkadziesiąt tysięcy złotych, a misto opłąca im czynsz, gaz, wodę, prąd i jeszcze daje kasę na aktywziacje zawodową (vide Puławy - 2 mln zł, efekt nikt nie podjął pracy). Stop współczesnemu niewolnictwu! Stop wykorzystywaniu pracujących przez obiboków! 05:28, 01.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LiliLili

5 2

Poidelka nie potrzebne były
Hala sportowa lata temu rozebrana i nie potrafi rząd go wybudować jakimś cudem biblioteka moment stanęła nowa więc jak to możliwe że jedno się dało drugie nie podwyżki śmieci i pozostałych jest chore obecny prezydent miasta nie potrafi rządzić myśli tylko o sporcie a ludzi i Mielec ma daleko... Uważam że w mielcu nie za dobrze się dzieje jak i ogólnie w Polsce... 16:09, 01.12.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

jsjs

1 0

Podwyżki prądu to przykładowa wina rządu, bo odszedł od polityki źródeł energii odnawialne a postawił na giel wystarczyło przedstawić ścieżkę dochodzenia do 8% energii odnawialnej i nie płacilibyśmy miliardy za rzut C02. Śmieci do wprowadzenie ustawy śmieciowej bez przygotowania strategii utylizacji i segregacji. Dziś odbiorca śmieci jest firma koło Bydgoszczy jako jedyna z nadanym certyfikatem a samorządy ponoszą koszty transportu. Błagam pretensje do rządu a nie magistratu bo oni skądś muszą wziąć pieniądze jak nie z podatków to z czego? 19:50, 01.12.2019


PopoPopo

2 2

Bardzo dobrze niech nieroby idą do roboty i niech miasto przestanie sponsorowac patologii 16:13, 01.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

Stowarzyszenie Stowarzyszenie

2 1

Nasz Mielec - ostatni raz... 18:34, 01.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jsjs

3 3

Podwyżki prądu to przykładowa wina rządu, bo odszedł od polityki źródeł energii odnawialne a postawił na węgiel wystarczyło przedstawić ścieżkę dochodzenia do 8% energii odnawialnej i nie płacilibyśmy miliardy za rzut C02. Śmieci do wprowadzenie ustawy śmieciowej bez przygotowania strategii utylizacji i segregacji. Dziś odbiorca śmieci jest firma koło Bydgoszczy jako jedyna z nadanym certyfikatem a samorządy ponoszą koszty transportu. Błagam miejcie pretensje do rządu a nie magistratu bo oni skądś muszą wziąć pieniądze, jak nie z podatków- to z czego? 19:57, 01.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FranekFranek

0 0

Podniosą, podniosą, nie teraz to w styczniu.To rzeczywiście jest Ich Mielec. "Nasz Mielec" 23:02, 02.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REFORMA REFORMA

2 0

Rząd przyjął podwyżki dla nauczycieli, ale w dużej mierze wypłacić *%#)!& musiał właśnie samorząd miejski. Według wyliczeń magistratu do oświaty miasto musi dołożyć 8,5 mln zł.

Zwolnić połowę nauczycieli ??? 14:58, 03.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA