Zamknij

Czy powinniśmy spodziewać się powodzi? Statystyki wskazują, że tak...

04:39, 06.04.2014 Aktualizacja: 11:04, 07.04.2014
Skomentuj

W dniu 27 marca 2014 roku w siedzibie Regionalnego Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego połączone z obradami Komisji Rady Powiatu Mieleckiego: Infrastruktury; Regulaminowej i Porządku Publicznego; Rozwoju Gospodarczego, Rolnictwa i Ochrony Środowiska a także Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Starosty Powiatu.

Tematem była „Ocena gotowości sił i środków będących w dyspozycji organów właściwych w sprawach zarządzania kryzysowego oraz stanu infrastruktury melioracji do ochrony przeciwpowodziowej mieszkańców powiatu mieleckiego”.

W trakcie posiedzenia zaprezentowano, przedyskutowano i wypracowano szereg wniosków obejmujących program obrad dotyczących problematyki przeciwpowodziowej powiatu mieleckiego. Referenci mówili m.in. o realizowanych i planowanych zadaniach oraz o bieżącym poziomie bezpieczeństwa. - Z kilkunastoletniego doświadczenia mogę powiedzieć, że powodzie nawiedzają nas co 3-4 lata. Mieliśmy takową w 1997, 2001, 2004, 2007 i 2010 roku… Musimy być przygotowani na to, że takie zagrożenie w tym lub przyszłym roku może mieć miejsce – powiedział Jarosław Bargiel z Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Mielcu.

Powiat mielecki bezpieczny? Nie wszędzie…

Na terenie powiatu mieleckiego występuje 319 km rzek i potoków, w tym 275 km uregulowanych oraz 200 km wałów przeciwpowodziowych. - To bardzo dużo, bo dla porównania całe województwo lubelskie ma 200 km, a niektóre mają jeszcze mniej – nawet po kilkadziesiąt kilometrów – przyznał Stanisław Stachura, dyrektor Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie. - Tutaj jest co bronić, tej powierzchni, która jest chroniona jest dużo - to prawie 24 tys. hektarów – dodał.

Stachura  mówił o systematycznych badaniach technicznych urządzeń wodnych – w szczególności wałów przeciwpowodziowych. - Przeprowadzenie takich przeglądów obowiązuje nas przynajmniej raz na 5 lat. Jeśli chodzi o powiat mielecki to tych przeglądów dokonano na długości 180 km, co stanowi 90 proc. wałów. Ogólny stan urządzeń jest dobry, ale w niektórych miejscach stan  tej jest delikatnie mówiąc bardzo niezadowalający, zwłaszcza, jeśli będziemy obserwować odcinki wałów przy występującym przyborze wody w międzywalu – utrzymujący się dłuższy czas. Wtedy widzimy jak obficie występują przecieki pod korpusem wału – przyznał Stanisław Stachura.

Zdaniem dyrektora PZMUW jest to jednak spowodowane faktem, że większość wałów zlokalizowana jest na terenach starorzecza, gdzie na głębokości nawet do 30 metrów występują warstwy bardzo przepuszczalnie. Przez te warstwy następuje przebicie hydrauliczne powodujące  wzburzenie wału od spodu. Tak było m.in. w 1997 roku.

ks

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

wsofpollwsofpoll

0 0

cyt."Na terenie powiatu mieleckiego występuje 219 km rzek i potoków, w tym 275 km uregulowanych"-koniec cytatu.Ktoś tu uczył się matematyki???

09:48, 06.04.2014
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

malwin-kaaaamalwin-kaaaa

0 0

Statystycznie to idac z psem na spacer mamy po 3 nogi. I tyle w temacie.

09:54, 06.04.2014
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zykamuzykamu

0 0

sens tego jest taki, że występuje 219km rzek, a w przetargu uregulować trzeba było 275 :D

11:33, 06.04.2014
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

inżynieriainżynieria

0 0

A wy jak zawsze stale zachowujecie się jak fanatycy komentowania i wyrzywacie na redaktorze i portalu(hieny ortograficzno-matematyczne).Gdybyście tylko umieli dostrzec dobro twórcy artykułu,który podjął się takiego ambitnego tematu(prawdopodobnie mu zazdrościcie lub z czystego lenistwa wolicie go oczerniać zamiast pomóc).A co do statystyk to wszyscy wiemy że ludzie nie widzą także zapachów i sukcesów Naszej drużyny a mimo tego w nie wierzą :)

08:27, 07.04.2014
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DapekDapek

0 0

Niestety na znacznej części portali internetowych w których zamieszczane są artykuły wszelakiego rodzaju, możemy zauważyć upadek polskiej ortografii, stylistyki i (niestety coraz częściej) sensu. Słowa są przekręcane, powielane, a informacje są po prostu sprzeczne. Nie, że komentuje akurat ten artykuł, w którym de facto pojawiły się błędy. Chciałem tylko zaznaczyć, że polakami jesteśmy i po polsku gadamy i piszemy. Uczmy się więc tego pisania z sensem i bez błędów - co by w oczy nie kuło. Jeżeli taki artykuł publikowany jest na forum publicznym, warto żeby autor przeczytał go ponownie kilka razy w celu poszukiwania ewentualnych błędów. W innej sytuacji, kiedy tego nie robi i takie głupie błędy się pojawiają, wystawia się nie tylko na pośmiewisko ale i podważa wiarygodność (jakakolwiek by nie była) portalu oraz swoje kompetencje zawodowe. Nie wiem jak Wy, ale kiedy Ja czytam artykuł i widzę w nim błędy ortograficzne, stylistyczne albo znajduję informacje, które mają się do siebie nijak, to taki artykuł jest dla mnie bezwartościowy, a autor jako dziennikarz(yna), publicysta w swoim fachu- wątpliwy. Dziękuję, pozdrawiam.

10:27, 08.04.2014
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.mielec.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%