Zamknij

Dożynki Gminy Borowa w Surowej: wiara i tradycja [FOTO]

09:43, 16.08.2024 Aktualizacja: 12:04, 16.08.2024
Fot. Joanna Krupa Fot. Joanna Krupa

Już po raz 26. w Surowej, niewielkiej, nadwiślańskiej miejscowości w gminie Borowa, odbył się Gminny Przegląd Wieńca Dożynkowego połączony z tradycyjnym Świętem Plonów - dożynkami, które są zwieńczeniem plonów. Tegoroczne dożynki zgromadziły zarówno mieszkańców, jak i gości z okolicznych gmin.

[FOTORELACJA]11617[/FOTORELACJA]

Dożynki to jedno z najważniejszych świąt w polskim kalendarzu rolniczym, celebrujące zakończenie żniw i dziękczynienie za plony. Dla mieszkańców gminy Borowa, dożynki to nie tylko okazja do wspólnego świętowania, ale także do podtrzymywania tradycji. Tegoroczne dożynki odbyły się w miejscowości Surowa na terenach rekreacyjnych przy OSP Surowa i zgromadziły zarówno mieszkańców, jak i gości z okolicznych gmin.

- Z ogromną radością chciałbym powitać wszystkich uczestników dożynkowego świętowania. 15 sierpnia to pod wieloma względami wyjątkowa data. Data ta upamiętnia zwycięstwo Polski w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku tzw. „Cudem nad Wisłą”. Z drugiej strony wiążę się z wielowiekową tradycją dożynkową i kościelnym Świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. O tym jak ważne są wiara i tradycja przekazywane z pokolenia na pokolenia, nie trzeba chyba przekonywać. Możemy być z tego dumni, że rok w rok celebrujemy te wspaniałe tradycje zapoczątkowane przez naszych przodków - mówił podczas rozpoczęcia wójt Stanisław Mieszkowski.

Dożynki mają głębokie korzenie w polskiej kulturze ludowej. To czas, kiedy rolnicy dziękują za zebrane plony, a całe wsie i gminy angażują się w przygotowanie uroczystości. Tradycyjne elementy dożynek obejmują korowód dożynkowy, w którym uczestnicy niosą wieńce zbożowe symbolizujące urodzaj i dostatek, a także uroczystą mszę świętą, będącą centralnym punktem święta. W Surowej tradycja ta jest szczególnie pielęgnowana. 

Tegoroczne dożynki rozpoczęły się właśnie od tradycyjnego korowodu. Na czele pochodu szli starostowie dożynkowi, niosąc symboliczne wieńce dożynkowe. W korowodzie uczestniczyli także przedstawiciele lokalnych władz, grupy artystyczne oraz mieszkańcy ubrani w tradycyjne stroje ludowe.

- 15 sierpnia to niewątpliwie największe święto rolników. Tych, którzy przynieśli dzisiaj te wspaniałe wieńce, które tu widzimy, owoce swojej całorocznej i ciężkiej pracy. Doceniajmy ten wysiłek i trud, jakie rolnicy każdego dnia wkładają w uprawę roli i hodowlę zwierząt. To dzięki ich pracy mamy zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe. Dożynki to czas podziękowań i wdzięczności. W tym wyjątkowym dniu zatrzymajmy się na chwilę i pomyślmy, jak wiele jest rzeczy, za które możemy być wdzięczni - mówił wójt Stanisław Mieszkowski.

Dożynki to również okazja do skosztowania lokalnych przysmaków. Można było spróbować m.in. chleba wypiekanego z tegorocznej mąki, bigosu, wypieków i innych specjałów przygotowanych przez gospodynie wiejskie. Mieszkańcy z dumą częstowali gości swoimi wyrobami.

Nieodłącznym elementem dożynek były występy artystyczne. Na scenie zaprezentowały się lokalne grupy artystyczne, które przedstawiły wiersze i pieśni związane z regionem.

Następnie wystąpiła Kapela Ludowa Zastawnych, a po niej zabawa taneczna z zespołem Aspect, która trwała do późnych godzin nocnych. 

(jk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%