Zamknij

Gruz poremontowy - jak się go pozbyć legalnie?

15:15, 29.07.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:15, 29.07.2020

Likwidacja ścianki działowej, czy wykuwanie większych otworów drzwiowych - każde prace tego typu kończą się produkcją gruzu i resztek tynku. Co zrobić z takimi odpadami, aby nie zaszkodzić przyrodzie i nie złamać prawa?

Mimo rosnącej świadomości ekologicznej i promowania recyklingu wciąż zdarzają się przypadki wywożenia gruzu i odpadów pobudowlanych do lasu. Każdy podróżujący po Polsce przynajmniej raz widział stertę gruzu, zalegającą w obniżonym poboczu leśnej drogi. Jeśli mamy świadomość ekologiczną i takie zachowanie wydaje nam się horrorem, dobrze zrobimy, wybierając legalny i korzystny, albo przynajmniej neutralny dla środowiska wywóz odpadów.

Sposobów tych jest kilka:

- samodzielne dostarczenie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli PSZOK lub MPSZOK,

- znalezienie odbiorcy, który legalnie wykorzysta gruz do celów budowlanych,

- wynajęcie wyspecjalizowanej firmy.

Wybór metody na pozbycie się poremontowych odpadów będzie zależał od tego, jak wiele ich powstało podczas prac, które prowadzimy.

Oddajemy gruz do PSZOK

Jeśli w efekcie kucia i wiercenia zebraliśmy worek lub dwa gruzu betonowego, ceglanego, ceramicznego z płytek łazienkowych itp., a dysponujemy mniejszym samochodem dostawczym, a nawet osobowym z większym bagażnikiem, skorzystanie z usług firmy, która proponuje wywóz gruzu, może się nam nie opłacać. Jeden kurs z nagromadzonymi odpadami równie dobrze możemy wykonać sami.

Jak ustalić, gdzie w Warszawie działają miejskie PSZOK-i? Dane adresowe i telefoniczne wraz z godzinami przyjęć znajdziemy w internecie, np. na stronie warszawa.19115.pl. W stolicy działają MPSZOK-i w Wilanowie i na Białołęce. Odpady, które dostarczamy, powinny być zapakowane w szczelne worki. Pracownik zważy je i ustali z nami, jaki to rodzaj odpadów.

Co istotne, gruz oddamy w takim punkcie za darmo. Jedyny koszt, jaki poniesiemy, to koszt zużytego paliwa, ewentualnie wynajmu przyczepy do transportu worków, jeśli chcemy wybrać się do PSZOK autem osobowym.

Uwaga! Warszawskie MPSZOK-i wpuszczają na swój teren samochody nieprzekraczające dopuszczalnej masy całkowitej 3,5 tony.

Warto też wiedzieć, że podczas intensywnych obostrzeń, związanych z epidemią koronawirusa, warszawskie punkty zbiórki były nieczynne, jednak od 27 kwietnia znów przyjmują posegregowane odpady od mieszkańców stolicy.

Oddajemy gruz chętnym inwestorom

Odpady budowlane bywają przydatne do utwardzenia gruntu pod budowę dróg, tworzenia skarp do budowy tarasów, czy placów np. z przeznaczeniem pod elementy małej architektury typu ławki, siłownie na wolnym powietrzu itp. Dlatego odbiorem gruzu po remontach są zainteresowani indywidualni inwestorzy i firmy budowlane.

Ofert odbioru szukajmy na popularnych portalach ogłoszeniowych i wśród ogłoszeń w papierowych wydaniach dzienników. Z reguły odbiorca oferuje, że przyjmie wywóz gruzu, ziemi i wykarczowanych krzaków na wyznaczony teren np. działkę, lub do gotowego wykopu ziemnego. Zazwyczaj taka osoba oczekuje, iż dostawca przywiezie gruz sam. Jednak warto negocjować i jeśli mamy kłopot ze znalezieniem transportu, może się zdarzyć, że firma budowlana zgodzi się odebrać od nas odpady, jeśli zależy jej na czasie i pozyskaniu materiału utwardzającego grunt.

Ważne! Sprawdźmy, czy przyjmujący gruz zamierza go użyć legalnie, jeśli nie chcemy, aby nasze odpady znalazły się w miejscu, gdzie będą zagrażały równowadze środowiska naturalnego. W takiej sytuacji bowiem będziemy odpowiedzialni za niezgodne z prawem pozbycie się poremontowych resztek.

Wynajmujemy wyspecjalizowaną firmę, oferującą wywóz odpadów

Gdy w trakcie prac budowlanych i remontowych powstaje dużo gruzu, samodzielny wywóz do PSZOK lub na miejsce budowy chętnego odbiorcy może przekraczać nasze możliwości. W takiej sytuacji warto zamówić worki lub kontenery na gruz.

Korzystając z oferty przedsiębiorstwa z wieloletnim doświadczeniem w swojej dziedzinie, możemy liczyć na profesjonalną ocenę ilości gruzu, jaki powstanie podczas prac remontowych lub przebudowy domu, czy mieszkania. Wówczas na przykład nie będziemy inwestowali niepotrzebnie w kontenery na gruz, których nie zapełnimy w stu procentach odpadami.

Profesjonalna firma z reguły dobiera pojemniki do ilości odpadów. W przypadku mniejszej ich ilości oferuje tzw. Big Bagi, solidne worki na gruz. Wykonane z mocnej tkaniny, mogą w zależności od wielkości pomieścić od jednego metra sześciennego nawet do dwóch ton gruzu. Co ważne, są odporne na ostre krawędzie połamanych kafelków, czy rozbitych cegieł.

Jeśli zaś resztek będzie dużo, najlepiej sprawdzą się kontenery na gruz. Mogą one pomieścić od dwóch do trzydziestu sześciu metrów sześciennych odpadów budowlanych. Oczekujmy od wybranej przez nas firmy, że będzie wywoziła kontenery po ich napełnieniu. Dzięki temu unikniemy przestojów podczas prac remontowych i budowlanych oraz będziemy pewni, że postępują tak szybko, jak to możliwe.

Sposobów na legalne i nieszkodzące przyrodzie zutylizowanie odpadów jest więc kilka. Planując i rozpoczynając remont, możemy wybrać dla siebie najkorzystniejszy z nich.
 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%