Zamknij

Na czym polega spiekanie ekogroszku i jakie są tego przyczyny?

17:53, 27.01.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 17:53, 27.01.2020

Kupując ekogroszek, warto zwracać uwagę, aby był on dobrej jakości. Czasem warto zainwestować w droższy opał, dzięki któremu pozbędziemy się różnych problemów i z przyjemnością będziemy nim palić. Przed zakupem paliwa, dowiedź się, jakie ma właściwości, a szczególnie sprawdź, jaką spiekalność ma dany produkt. Im wskaźnik spiekalności jest niższy, tym lepiej, ponieważ ryzyko powstawania spieków podczas spalania opału się zmniejsza. W poniższym tekście dowiesz się, na czym właściwie polega spiekanie się ekogroszku, jakie są jego przyczyny i czy możesz je jakoś ograniczyć.

Czym są i jak powstają spieki?

Spiekalność, czyli skłonność do tworzenia spieków, to jedna z najważniejszych właściwości opału, na jaką zwraca się uwagę, posiadając kotły z podajnikiem. Powstawanie spieków jest niekorzystnym procesem. Możemy wyróżnić dwa rodzaje spieków. Pierwszy z nich to spieki koksowe. Najprościej mówiąc, są to niedopalone kawałki opału, które powstają w wyniku odgazowania węgla pod wpływem wysokiej temperatury i które wydostają się z obszaru palnika, zanim zostaną do końca spalone. Powstają one głównie z węgla, który ma wysoki wskaźnik spiekalności RI. Najlepiej nie kupuj paliwa, które ma wskaźnik wyższy niżRI<20. Spieki koksowe nie są  jednak tak problematyczne, jak spieki żużlowe. Te drugie nie tworzą się z węgla, tylko z popiołu. Gdy w strefie żaru wystąpi zbyt wysoka temperatura, popiół zmienia się na twarde spieki żużlowe.

Jak ograniczyć powstawanie spieków?

Wyżej wspomnieliśmy, jak powstają spieki. Jeśli zastanawiasz, się czy możesz ograniczyć spiekanie ekogroszku i czy są różne tego przyczyny, zaraz poznasz odpowiedź na twoje pytania. Mając piec na ekogroszek, zainwestuj w dobry opał, który będzie miał niski wskaźnik spiekalności. Wybór dobrego produktu do spalania jest najważniejszą kwestią, jeśli chodzi o zminimalizowanie ilości spieków. Takie paliwo możesz znaleźć na przykład w sklepie internetowym wegielekotec.pl. Na powstawanie spieków mają też wpływ inne czynniki. Bardzo ważne jest to, czy prawidłowo użytkujesz piec, który posiadasz. Istotne jest, aby właściwie ustawić nawiew w piecu. Zbyt silny nadmuch powietrza również może być przyczyną spiekania się ekogroszku. Pamiętaj również, że za niskie umieszczenie deflektora nad paleniskiem powoduje wzrost temperatury na palenisku i zbyt szybkie, nieoptymalne spalanie się opału, co także skutkuje powstawaniem spieków.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%