Zamknij

Trwałe meble do sypialni - z jakiego drewna powinny być wykonane

19:54, 22.08.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 19:54, 22.08.2019

Urządzenie sypialni może być prawdziwym wyzwaniem, w końcu ma być to miejsce odpoczynku i komfortowego snu. Właśnie dlatego meble wybierane do sypialni powinny być wygodne i solidne. Najlepiej zatem zdecydować się na mocne, drewniane meble, które posłużą długie lata. Jak zatem wybrać trwałe meble do sypialni, które pozwolą cieszyć się piękną i wygodną sypialnią przez długie lata? Oto kilka wskazówek.

Wybór materiału jest najważniejszy

Nie ma wątpliwości, że kluczową sprawą podczas wyboru mebli do sypialni jest wybór materiału wykonania. Już na początku, kiedy wybieramy meble i zależy nam na tych solidnych i trwałych koniecznie trzeba odrzucić meble z tzw. płyty. Na pierwszy rzut oka mogą się one niewiele różnić, jednak psują się znacznie szybciej i są bardziej podatne na zniszczenia mechaniczne. Co ciekawe, elementy stosowane do łączenia poszczególnych elementów także odznaczają się inną jakością. Najlepszym wyborem podczas kupna mebli z całą pewnością drewno. To najsolidniejszy materiał dostępny na rynku, który jednocześnie wygląda po prostu dobrze w każdym wnętrzu, jest naturalny i elegancki. Jak zatem wybrać drewno, które spełni oczekiwania i zapewni komfort przez długie lata? Dobrze jest zacząć po prostu od przyjrzenia się najpopularniejszym gatunkom drewna stosowanym do wyboru mebli. Dzięki temu łatwiej będzie wybrać podczas zakupów idealne meble do sypialni.

Jak wybrać rodzaj drewna?

Na rynku dostępne są meble wykonane z różnych rodzajów drewna. W sklepach można spotkać te wykonane z rodzimych gatunków, jak i te zrobione z nietypowych, egzotycznych rodzajów drewna. Jednak najlepiej przyjrzeć się tym najbardziej popularnym gatunkom. W sklepach meblowych najczęściej można spotkać meble wykonane z:

  • Drewna dębowego — meble z dębu są chyba najpopularniejszymi meblami. Dąb od razu kojarzy się z trwałością i klasyką. Samo drewno dębowe jest bardzo ciężkie w obróbce, co wynika z jego twardości oraz masywności. Kłopotliwa obróbka jest jednak minusem tylko na etapie wykonywania mebli. Gotowe meble bowiem służą bardzo długo, są wytrzymałe, stabilne i odporne na zniszczenia. Kolor jest brązowo-zielony, w zależności od rodzaju drewna i sposobu jego impregnacji. Wadą mebli z dębu może być ich waga, która utrudnia przesuwanie i przestawianie mebli, np. podczas sprzątania i przemeblowania. Kłopotliwa może być także dość wysoka cena, która jednak bez wątpienia idzie w parze z wysoką jakością. Wszelkiego rodzaju akcesoria i meble dębowe można znaleźć w ofercie sklepu ewood.pl
  • Drewna bukowego — jasnobeżowe, twarde i wytrzymałe drewno bukowe również dobrze sprawdza się jako budulec na meble do sypialni. Dla niektórych zaletą jest jego charakterystyczny kolor, który może wpadać w róż. Meble z drewna bukowego są wytrzymałe i solidne, a ich cena nie jest aż tak wysoka, jak mebli z dębu. Dzięki nietypowej, delikatnej barwie sprawdzi się ono w subtelnych sypialniach lub pokojach dziecięcych i młodzieżowych.
  • Drewno olchowe — jest mniej odporne niż wspomniane wcześniej rodzaje drewna, jednak odznacza się innymi zaletami. Mianowicie jest ono bardzo lekkie i łatwe w obróbce. Będzie znacznie bardziej przystępne w sprzątaniu, czy podczas przeprowadzki. Jednak bez wątpienia trzeba się liczyć z faktem, że meble wykonane z tego materiału nie będą jednym z najtrwalszych. Drewno sosnowe — jest równie chętnie wybieranym rodzajem drewna. Ponadto producenci chętnie wykonują z niego meble, gdyż jest przystępne w obróbce. Ma ładny, delikatny, jasny kolor. Jednak wytrzymałość nie jest aż tak wysoka, jak w przypadku drewna bukowego lub dębowego. Najlepiej sprawdzi się w pokojach dziecinnych, gdzie łóżko i inne meble i tak będą musiały zostać wymienione o kilku latach.

Sposób wykonania

Decydując się na zakup mebli do sypialni, nie wolno zapomnieć, że uwagę trzeba zwrócić także na sposób wykonania. Nawet najlepszy materiał i najdroższe drewno nie będą służyć długo, jeśli sposób wykonania jest kiepski. Jak zatem poznać, że meble zostały wykonane solidnie przez fachowca znającego się na swojej pracy?

Oto wskazówki:

  1. Meble nie powinny mieć w swojej strukturze żadnych przerw, luk ani ubytków, gdyż może to oznaczać, że nie został one odpowiednio skręcone,
  2. Każdy mebel powinien być stabilny. Bujające się łóżko i szafa mogą zwiastować kłopoty podczas dalszego użytkowania.
  3. Wyposażenie jak łóżko i krzesła powinny spełniać podstawowe zasady ergonomii, czyli powinny być dostosowane do ludzkiego ciała i jego podstawowych ruchów.
  4. Elementy stosowane do skręcenia mebli powinny być solidne i trwałe. Lepiej zrezygnować z mebli, które są klejone w miejscach, gdzie powinny być inne, trwalsze łączenia.

Podsumowując, przed kupnem mebla należy sprawdzić każdą śrubkę i każdy element. Właśnie po takich drobiazgach można pozna, czy meble zostały solidnie wykonane.

Testowanie mebli

Zanim kupi się meble z dębu, buku czy też innego drewna lub materiału warto je przetestować. Nie chodzi tu bynajmniej o zabranie mebli do domu, ale po prostu na sprawdzenie jak się na nich siedzi, a nawet leży, jeśli chodzi o meble do sypialni. Niektóre sklepy pozwalają na taką opcję. Można dużo mówić o trwałości mebli, ale jeśli nie będą one wygodne dla użytkownika i nie będą spełniały jego potrzeb, nawet trwałość nie sprawi, że będą służyć długo i dobrze. Dlatego warto pamiętać, że kupując np. łóżko, warto chociażby na nim usiąść. Z kolei wybór szafy warto rozważyć, sprawdzając półki, wieszaki i drążki znajdujące się w jej wnętrzu. Tylko dostosowanie mebla do swoich potrzeb sprawi, że trwałość będzie miała znaczenie.

Meble muszą się podobać

Wygląd także ma ogromne znacznie podczas zakupu mebli. W końcu muszą być one dopasowane do stylu wnętrza i muszą się podobać właścicielowi. Bez sensu jest kupować trwałe meble z dębu, które mają służyć lata, jeśli inwestor nie jest do nich przekonany. W końcu takie meble nie będą służyć rok czy dwa, ale znacznie dłużej. W związku z tym warto poszukać mebli idealnych, które nie znudzą się nawet po długich latach użytkowania. W takiej roli z pewnością najlepiej sprawdzą się meble o uniwersalnym charakterze i wyglądzie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%