Zamknij

Czy kogeneracja jest dobrym rozwiązaniem?

09:50, 06.08.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:50, 06.08.2019

Kogeneracja jest wytwarzaniem ciepła oraz energii elektrycznej w najbardziej skuteczny sposób, więc w jednym przebiegu technicznym, tzw. skojarzeniu. W Unii Europejskiej kogeneracja jest zalecana w wyjątkowy sposób. Nie jedynie z racji na jej skuteczność energetyczną, ale też połączone z nią duże zmniejszenie emisji dwutlenku węgla oraz pozostałych niebezpiecznych związków syntetycznych.

Czym jest kogeneracja?

Kogeneracją określamy wydzielanie ciepła oraz energii elektrycznej w jednym przebiegu technologicznym, więc tzw. powiązaniu. Unia Europejska zwraca wyjątkową uwagę na polecanie owej techniki, podkreślając nie jedynie skuteczność energetyczną, lecz też szansę dużego zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i pozostałych niebezpiecznych substancji syntetycznych. Jest to technika wzbudzająca zaciekawienie dziedziny węglowej i gazownictwa, chociaż można z nią łączyć też odnawialne źródła energii. Wyjście takie oczywiście wpłynie na obniżkę zastosowania tradycyjnego paliwa, jakim jest w Polsce zwłaszcza węgiel, w mechanizmach przemysłowych energii elektrycznej i termicznej.

Zintegrowane działania wytwórcy oraz dystrybutora ciepła pozwoli na utrzymywanie kogeneracji oraz optymalizację środków produkcji. Konsumentowi zapewnia się rozsądne ceny przy utrzymaniu właściwej klasy oraz trwałości dostaw. Odmienna zaleta to obniżenie emisji zabrudzeń, pochodzące z bardziej skutecznego zastosowania paliwa oraz narzędzi produkcyjnych. Likwiduje się dzięki temu niewielkie krajowe żródła węglowe, zatruwające powietrze w mieście.

Zalety kogeneracji

Największą korzyścią kogeneracji jest zdecydowanie większa skuteczność energetyczna. Zestawiając ją z klasycznym wyjściem, w jakim energia elektryczna jest produkowana w elektrowni, natomiast ciepło - w kotłowni, to wyjście może być chociażby o 30% bardziej efektywne. Wiąże się to niewątpliwie z oszczędnościami - większa efektywność znaczy niższe wykorzystanie paliwa, natomiast tymże samym niższe koszty. Kogeneracja znaczy także odpowiedniejsze, bardziej rozumowe zastosowanie zasobów. Takie wyjście służy ochronie otoczenia naturalnego. Do korzyści kogeneracji należy również podniesienie zabezpieczenia energetycznego kraju.

Agregaty spalinowe, stosujące energię słoneczną bądź ogniwa paliwowe
Agregaty kogeneracyjne stosujące napędy spalinowe o mocy kilkudziesięciu kilowatów stają się jeszcze bardziej powszechne na całym globie. Ze względu na małe skażenie środowiska oraz szansę wykorzystania paliwa ze źródeł odnawialnych w przyszłości prawdopodobnie powszechnie wykorzystywane będą agregaty z turbinami gazowymi. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%