Zamknij

Partnerstwo publiczno-prywatne - co to takiego?

11:19, 03.07.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:20, 03.07.2019

Partnerstwo publiczno-prywatne to inwestycje, które są realizowane we współpracy podmiotów publicznych oraz prywatnych. Z reguły jest to długoterminowa współpraca instytucji publicznych ze szczebla ogólnokrajowego bądź samorządowego z podmiotami prywatnymi. Niektórzy błędnie nazywają partnerstwo publiczno-prywatne partnerstwem "publiczno-prawnym".

Partnerstwo publiczno-prywatne - informacje podstawowe 

Istotą partnerstwa publiczno-prywatnego jest działanie, którego głównym celem jest budowanie infrastruktury, która ma funkcjonować w sferze usług publicznych. Mowa tutaj o autostradach, drogach, liniach kolejowych, obiektach administracji publicznej, parkingach oraz o socjalnych obiektach mieszkalnych. W naszym kraju zasady funkcjonowania partnerstwa publiczno-prywatnego w sposób dokładny zostały opisane w aktach prawnych. 

Najważniejszym aktem prawnym regulującym zasady funkcjonowania partnerstwa publiczno-prywatnego jest ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz ustawa o umowie koncesji na roboty budowlane bądź usługi. Warto nadmienić, iż niezwykle istotnym wyróżnikiem partnerstwa publiczno-prywatnego jest fakt, iż jest ono powiązane z systemem zamówień publicznych. Uwarunkowane jest to publicznym charakterem środków, które są przeznaczane na cele realizacji inwestycji.

Jakie są zalety partnerstwa publiczno-prywatnego? 

Partnerstwo publiczno-prywatne posiada szereg zalet, które sprawiają, iż ta forma współpracy pomiędzy podmiotami publicznymi a prywatnymi zdobywa coraz większą popularność. Jedną z najważniejszych zalet tego innowacyjnego rozwiązania jest efektywność ekonomiczna - wynika ono z połączenia sił obu stron danej umowy. Partnerstwo publiczno-prywatne polega również na tym, iż podział zadań jest w jego ramach podzielony w odpowiedni sposób. To sprawia, że wszystkie strony umowy mogą w odpowiedni sposób wywiązać się ze swoich obowiązków - maksymalnie sprawnie oraz skutecznie. Warto wiedzieć, iż partnerstwo publiczno-prywatne jest stosowane na szeroką skalę z powodzeniem w innych krajach świata - przede wszystkim w Niemczech, Anglii i Francji. 

Obsługa partnerstwa publiczno-prywatnego 

Planując działania w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, warto zdecydować się na pomoc wykwalifikowanych partnerów. Dzięki temu zyskujemy gwarancję, iż wszystkie podmioty biorące udział w tej współpracy będą w odpowiedni sposób wywiązywały się ze swoich obowiązków. Jedną z kancelarii prawnych, która oferuje swoją pomoc podmiotom decydującym się na Partnerstwo Publiczno-Prywatne, jest Kancelaria Jacek Kosiński. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%