Zamknij

Jak skutecznie można wyleczyć chrapanie? Czy jest to możliwe?

10:59, 25.03.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:00, 25.03.2019

Co czwarty Polak chrapie. Ten uciążliwy dźwięk może negatywnie wpływać na samopoczucie całej rodziny. Nie trzeba się jednak godzić z tym stanem – istnieją terapie chrapania, które skutecznie eliminują problem. Dowiedz się, jak można wyleczyć chrapanie.

Chrapanie to efekt akustyczny, który ma wiele przyczyn, od trywialnych, jak pozycja na wznak w czasie snu, po takie problemy, jak otyłość czy przerost migdałków. Często przyczyną jest zwężenie dróg oddechowych  spowodowanych nieprawidłową budową anatomiczną – żuchwy, skrzywiona przegroda nosowa. Problem dotyczy przede wszystkim mężczyzn: czterech na pięciu mężczyzn w wieku powyżej 40 roku życia chrapie. Zależnie od przyczyny, metody leczenia chrapania są różne. Warto z nich skorzystać, ponieważ po latach chrapanie może przerodzić się w spłycony oddech lub obturacyjny bezdech senny – OBS, sprzyjający wystąpieniu bardzo poważnych chorób.

Kluczem do dobrania odpowiedniego leczenia chrapania jest kompleksowa diagnostyka problemu. Nowoczesne metody ułatwiają zbadanie pacjenta także w jego domu, gdyż najłatwiej wychwycić nieprawidłowości i monitorować sen tam, gdzie chrapiący czuje się swobodnie. Bardzo ważne jest badanie polisomnagraficzne, które rejestruje dane przez całą noc. Często potrzebne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego.

Co można zrobić?

Zabiegi chirurgiczne przeprowadzane w celu leczenia problemu chrapania i OBS mają na celu poprawić przepływ powietrza w drogach oddechowych. Septoplastyka to endoskopowa metoda korekcji przegrody nosowej. W przypadku przewlekłego zapalenia zatok przynosowych także można skorzystać z zabiegów endoskopowych, jak FESS. Niekiedy potrzebne jest usunięcie migdałków podniebiennych bądź migdałka gardłowego. Jeśli przyczyna chrapania leży w obniżonym napięciu mięśniowym w obrębie podniebienia miękkiego, można skorzystać z innowacyjnej i skutecznej metody wszczepienia implantów Pillar®.

Zastosowanie masek wspomagających oddychanie to nowoczesna i całkowicie nieinwazyjna metoda leczenia bezdechu i chrapania. Tego typu aparaty są indywidualnie dobierane dla każdego pacjenta i są bardzo skuteczne. Ich przykładem jest aparat nazębny, w bezpieczny sposób rozszerzający drogi oddechowe, a także aparat CPAP, który wytwarza dodatkowe ciśnienie w drogach oddechowych, co natychmiast poprawia jakość snu. CPAP mogą być zakładane na nos albo na nos i usta.

Jak i kiedy zacząć działać?

Kiedy najlepiej rozpocząć leczenie? Czy poza likwidowaniem chrapania konieczne jest także leczenie bezdechu sennego? Odpowiedź na te pytania można uzyskać po wypełnieniu prostej ankiety online na stronie bezchrapania.pl. Odpowiedzi są analizowane przez specjalistów. Chrapiący uzyskuje informacje między innymi o tym, czy znajduje się w grupie ryzyka wystąpienia niebezpiecznego OBS.

W wielu sytuacjach osoby chrapiące mogą poprawić jakość swojego snu i podarować ciche noce rodzinom, dzięki kilku dobrym zmianom. Każdy chrapiący lub cierpiący na OBS powinien zredukować nadprogramowe kilogramy, przestrzegać zdrowej diety, podjąć różnorodne formy aktywności fizycznej. Dodatkowo, należy powstrzymać się przez spożywaniem alkoholu przed snem i przyjmowania środków nasennych. Takie zmiany poprawiają samopoczucie i wspierają proces leczenia chrapania. Warto je wprowadzić możliwie najszybciej.  

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%