Zamknij

Jak może działać polska firma za granicą?

14:55, 16.12.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:55, 16.12.2018

Wiele polskich firm korzysta z prawa do swobody świadczenia usług i prowadzi aktywne działania za granicą. Prawo do tego daje nam przynależność do Unii Europejskiej. Jak wygląda to w praktyce?

Firma w kraju i działalność za granicą.

Najczęściej wybierane kierunki działalności Polaków, to Niemcy, Holandia, Irlandia i UK. Firma zarejestrowana w kraju na podstawie wpisu do CIDG, może prowadzić działalność własnymi siłami lub z udziałem zatrudnionych pracowników za granicą. Przedsiębiorca opłaca w Polsce składki ZUS i podlega kontrolom tej instytucji. Zgodnie z prawem, ubezpieczeniu społecznemu można podlegać wyłącznie w jednym państwie. Przedsiębiorca działający za granicą, powinien tam opłacać składki ubezpieczeniowe, a nie w miejscu zamieszkania, czy rejestracji firmy. Chcąc zachować ubezpieczenie społeczne w Polsce, należy skorzystać z samodelegowania.

Obowiązki podatkowe.

Przedsiębiorca posiadający firmę w naszym kraju, podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów. Jednak zgodnie z przepisami o unikaniu podwójnego opodatkowania, część dochodów uzyskiwanych za granicą rozlicza w miejscu ich uzyskania i tylko wykazuje je w deklaracji rocznej, jako dochód niepodlegający opodatkowaniu. Wraz ze zmianą prawa w styczniu 2019 roku, w tym zakresie nastąpią spore modyfikacje. Obowiązek podatkowy będzie wiązał się z naszą rezydencją podatkową. Nadchodzące zmiany sprawią, że delegowanie pracowników za granicę lub świadczenie usług na odległość za pomocą polskiej firmy będzie mniej opłacalne.

Firma za granicą.

W wielu przypadkach bardziej opłacalne jest założenie działalności za granicą. Dla przedsiębiorców świadczących usługi na terenie Wielkiej Brytanii, korzystne jest założenie tam spółki LTD. Jest to opłacalne również w przypadku delegowania tam pracowników na umowy długoterminowe. Pozwala to na optymalizację kosztów firmy, co pozytywnie wpłynie na pozostały zysk wypracowany w danym okresie. Przychód osiągany przez spółkę LTD w przypadku świadczenia usług na odległość nie podlega opodatkowaniu w naszym kraju. Rozliczany jest według brytyjskiego prawa podatkowego, na znacznie korzystniejszych zasadach. Daje to możliwość uniknięcia składek na ubezpieczenie społeczne. Dopóki nie przekroczy się dochodu 8425 GBP rocznie, nie odprowadza się składek na ubezpieczenie społeczne. Po przekroczeniu tej kwoty ich wysokość to około 300 zł miesięcznie. W tym czasie podatnik podlega ubezpieczeniu w UK, a okres ten wliczany jest do brytyjskiej emerytury. Do kwoty wolnej od podatku w wysokości 11,850 tys. funtów, nie pojawia się również podatek dochodowy. Z pomocą wykwalifikowanej kancelarii podatkowej można zgodnie z prawem optymalizować zobowiązania podatkowe nawet przy większych dochodach firmy. Firma za granicą to korzystne rozwiązanie, gdy nie mamy zakładu na terenie naszego kraju, ale także dla firm współpracujących długofalowo z kontrahentami za granicą. Na rynku międzynarodowym, brytyjska spółka Limited (odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) to prestiż, podnoszący zaufanie i wiarygodność firmy, co przekłada się na jakość współpracy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%