Zamknij

Zwrot podatku z Niemiec – ile możesz otrzymać?

Artykuł sponsorowany + 16:00, 23.07.2024 Aktualizacja: 16:00, 23.07.2024

Mieszkańcy Mielca, którzy decydują się na pracę za granicą, często wybierają Słowację lub Czechy. Ale nie tylko – niektórzy mielczanie wyjeżdżają do Niemiec. Nawet sezonowa praca na terenie Niemiec może uprawniać do zwrotu nadpłaconego podatku. Ile można odzyskać? Sprawdź!

Jak ubiegać się o zwrot podatku z Niemiec?

Zagadnienie ubiegania się o zwrot nadpłaconego podatku dotyczy osób, które pracowały sezonowo, przez większość roku lub przez cały rok na terenie Niemiec. Proces ten wiąże się z koniecznością zgromadzenia dokumentów. Jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia się z niemieckim fiskusem? Należą do nich:

  • karty podatkowe z Niemiec (Lohnsteuerbescheinigung) – obowiązek ich przekazania pracownikowi spoczywa na pracodawcy;
  • informacje o dochodach uzyskanych w Polsce – jeżeli takie wystąpiły, konieczne będzie ich wykazanie w deklaracji składanej w niemieckim urzędzie skarbowym;
  • historia zatrudnienia – gdy podatnika będzie rozliczać biuro rachunkowe, będzie on musiał przekazać, gdzie i w jakim okresie był zatrudniony;
  • dokumenty, z których treści będzie wynikać prawo do skorzystania z ulg – przykładem są rachunki dotyczące dwóch gospodarstw domowych.

Co w sytuacji, gdy pracownik nie ma kart podatkowych z Niemiec? Rozliczenie się z fiskusem i odzyskanie nadpłaconego podatku wciąż jest możliwe – zeznanie można przygotować na podstawie tygodniowych lub miesięcznych odcinków wypłat, czyli Abrechnung.

Ile można otrzymać tytułem zwrotu podatku z Niemiec?

Jak można przeczytać na stronie internetowej https://www.decret.pl/zwrot-podatku-z-niemiec/, osoby pracujące na terenie Niemiec mogą liczyć nawet na 2390 euro tytułem zwrotu podatku. Przyjmując, że 1 euro kosztuje 4,30 zł, to do odzyskania jest ponad 10 000 zł. Jednak ostatecznie to, jaka kwota trafi na konto podatnika, zależy od kilku czynników. Jakich?

Po pierwsze, ważna jest wysokość zarobków. W Niemczech, podobnie jak w Polsce, obowiązuje kwota wolna od podatku. W 2023 r. było to 10 908 euro dla podatnika rozliczającego się samodzielnie i 20 694 euro dla podatników rozliczających się wspólnie. Jednocześnie trzeba pamiętać, że do zarobków uzyskanych na terenie Niemiec dolicza się też dochody uzyskane w innych krajach, np. w Polsce – takie dochody również należy wykazać.

Część osób pracujących na terenie Niemiec może skorzystać z ulg podatkowych. Jest ich wiele – to choćby ulga na dzieci, ulga z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego czy też ulga na wydatki związane z leczeniem. Uwzględnienie ulg nie pozostaje bez wpływu na wysokość ewentualnej nadpłaty podatku.

Jak rozliczyć się z niemieckim urzędem skarbowym?

Zdarza się, że nawet osoby pracujące na terenie Niemiec od dłuższego czasu mają problem z rozliczeniem się z fiskusem. Co wówczas robić? Z pomocą przychodzą biura rachunkowe specjalizujące się w składaniu rocznych deklaracji w imieniu klientów. Współpraca z doświadczonym biurem rachunkowym pozwala:

  • złożyć w Finanzamt deklarację podatkową bez błędów – dzięki temu zwrot nadpłaty może pojawić się szybciej na rachunku bankowym;
  • zyskać pewność, że w rozliczeniu zostały uwzględnione wszystkie ulgi – a zatem możliwe będzie uzyskanie maksymalnego zwrotu;
  • otrzymać wykaz dokumentów, jakie należy zgromadzić – do rozliczenia potrzebne są m.in. dokumenty z polskiego urzędu skarbowego.

Biura rachunkowe pomagają nie tylko osobom, które zdecydowały się na wyjazd do Niemiec – pomoc można otrzymać również wówczas, gdy praca była wykonywana na terenie Belgii, Szwecji czy Wielkiej Brytanii. Więcej na temat rozliczeń z belgijskim urzędem skarbowym można przeczytać tutaj: https://www.decret.pl/zwrot-podatku-z-belgii/.

Chcesz sprawdzić, ile zapłacisz za pomoc ekspertów? Niektóre biura rachunkowe zamieszczają na swoich stronach internetowych kalkulatory. Dzięki nim można szybko wyliczyć, ile będzie kosztować usługa rozliczenia podatku z Niemiec.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%