[FOTORELACJA]11274[/FOTORELACJA]
- W tym roku wszystko toczy się wokół fotografii - mówi Janusz Halisz, kustosz Jadenrówki - Muzeum Historii Fotografii. - Połączyliśmy dwie epoki, czyli wiek XIX i XX. Oprócz trzech wystaw, które przygotowaliśmy, mamy dwa rodzaje pokazów technik szlachetnych, czyli cyjanotypia i ambrotypia - fotografie na szkle - mówi.
- Robimy też zdjęcia natychmiastowe, kolorowe - wydruki każdy dostaje „od ręki”. Oprócz tego wystawy: starych pocztówek w Galerii na Płocie oraz wystawa z okazji 120-lecia istnienia budynku Jadernówki, a także wystawa z Domu Spotkań z Historią, czyli „Ostrzej widzieć. Fotoreportaże „itd” 1960-1990” - dodaje.
Co ważne, wystawy pozostają w Jadernówce na dłużej - do końca wakacji, warto więc odwiedzić muzeum i zobaczyć szczególnie piękne zdjęcia fotoreportażowe.
- Jak co roku przygotowaliśmy bogaty program - mówi też Krzysztof Haptaś, kierownik Muzeum Historii Regionalnej w Pałacyku Oborskich. Już popołudniem dzieciaki wzięły udział w grze terenowej, na miejscu pojawił się „punkt werbunkowy do Legionów Polskich”, gdzie można było odebrać niemal prawdziwy certyfikat potwierdzający wstąpienie do tej legendarnej jednostki.
Jeśli muzeum to nie mogło zabraknąć wystaw. Muzealnicy oprowadzali zarówno po wystawie plenerowej - poświęconej nieistniejącym już dworom i pałacom ziemi mieleckiej, a także po wystawie czasowej w samym Pałacyku, która poświęcona została okresowi I wojny światowej. Krzysztof Haptaś zdradzał przy tej okazji wiele ciekawostek i anegdot - informacji, których nie można przeczytać na samej prezentacji wystawy.
Muzyczną odskocznią był koncert mieleckiego artysty Przemysława Pawłowskiego zatytułowany „Z patriotyzmem na Ty. Koncert”.
Wieczór zakończyła prezentacja filmu dokumentalnego o Mielcu właśnie w latach wielkiej wojny. - Nakręciliśmy z tej okazji film, zmontowaliśmy go również tutaj w muzeum. To była jego premiera. Moim nieskromnym zdaniem wyszedł on naprawdę interesująco - przyznaje kierownik muzeum w Pałacyku Oborskich.
Wystawa plenerowa przy Pałacyk Oborskich dostępna będzie do końca roku. Wystawa czasowa w samym Pałacyku - do 7 grudnia.
[WIDEO]3346[/WIDEO]