Czym tak właściwie jest poranna sztywność stawów i skąd się bierze? Ten problem, który doskwiera osobom w różnym wieku, jest przyczyną wielu dolegliwości i sprawia liczne trudności przy poruszaniu się i próbie podejmowania rutynowych, codziennych czynności z samego rana. Jakie mogą być powody sztywności stawów i czy istnieją sposoby uporania się z nią?
Przyczyn, dlaczego rano bolą stawy, jest wiele, dlatego postawienie konkretnej i precyzyjnej diagnozy wymaga wizyty u specjalisty i wykonania badań diagnostycznych np. w centrum medycznym Enel-sport.
Sztywność stawów po przebudzeniu powodować może tak zwane reumatoidalne zapalenie stawów. Należy ono do zaburzeń autoimmunologicznych. System odpornościowy człowieka w przypadku tej choroby atakuje tkanki, traktując je jako ciało obce, mimo iż przynależą do ludzkiego organizmu. Najczęściej pierwsze objawy, również w postaci wspomnianej sztywności stawów, są odczuwalne po około 40. roku życia, choć choroba ta może pojawić się u każdej osoby — bez względu na wiek.
Sztywność stawów po nocy może być także symptomem wskazującym na chorobę zwyrodnieniową, która wiąże się z uszkodzeniem i postępowym niszczeniem chrząstki stawowej. Przede wszystkim traci ona na elastyczności, zwiększa się jej podatność na kruszenie, przez co jej powierzchnia ulega stopniowej redukcji. W konsekwencji jedna kość zaczyna ocierać o drugą, ze względu na brak odpowiedniej amortyzacji, co powoduje dolegliwości bólowe, stany zapalne, sztywnienie i ograniczony zakres ruchowy — szczególnie po przebudzeniu.
Sztywne stawy po przebudzeniu to także objaw u osób chorujących na osteoporozę. Może ona mieć charakter pierwotny lub wtórny. Przyczyną tej pierwszej jest wiek. Z kolei ta druga występuje jako skutek stosowania niektórych leków sterydowych i hormonalnych, czy w konsekwencji chorób autoimmunologicznych u pacjenta, takich jak cukrzyca.
Może ona także rozwinąć się u osób, które nadużywają alkoholu, palą papierosy, przebywają w długim unieruchomieniu, przez co brak odpowiedniej dawki aktywności fizycznej przyczynia się do osłabienia kości i elastyczności chrząstek, utrudniając poranne wstawanie.
Sztywność stawów po bezruchu pojawia się również u pacjentów chorujących na łuszczycowe zapalenie stawów. Jest to schorzenie o charakterze przewlekłym, które występuje niejako w konsekwencji zachorowania na łuszczycę skóry.
Jej przebieg może być zróżnicowany, wiązać się z okresami remisji lub zaostrzenia jej symptomów. Objawia się wspomnianą sztywnością i obrzękiem wokół stawów, dlatego każdy poranek może wiązać się problematycznym wstawaniem, również z powodu ewentualnych deformacji w zakresie stawu i stanów zapalnych.
Co jeszcze powoduje sztywność stawów? Można wspomnieć również o dnie moczanowej, której rezultatem jest odkładanie się kwasu moczowego w tkankach, co przekłada się na obrzęki i dolegliwości bólowe. Z tego względu, że zazwyczaj atakuje nocą, sztywność i wspomniany ból mogą być najbardziej dotkliwe o poranku.
W tym celu konieczna jest diagnostyka i wykonanie odpowiednich badań, które ułatwiają postawienie diagnozy, a tym samym dobór odpowiedniego leczenia.
Przede wszystkim w szczególności u osób otyłych konieczne jest zrzucenie nadprogramowych kilogramów, gdyż spadek wagi pomoże odciążyć stawy. Konieczne jest także — w miarę możliwości i po konsultacji lekarskiej — zwiększenie codziennej dawki ruchu. Warto także zadbać o odpowiednią suplementację z pomocą kwasu hialuronowego i kolagenu.
W miarę potrzeby i charakteru rozpoznania lekarz może wprowadzić także leczenie farmakologiczne, które pomaga ograniczyć bolesne objawy i spowolnić postępujące procesy zwyrodnieniowe stawów. Wskazanym jest ponadto uczęszczanie na fizjoterapię — specjalista pomoże zwiększyć zakres ruchu stawów, a także wskaże najlepsze ćwiczenia oraz upewni się, że są wykonywane prawidłowo i nie powodują dodatkowych uszkodzeń w obrębie tkanek.