Zamknij

Ministerstwo szykuje zmiany w opłatach za wodę. Samorządy biją na alarm

08:30, 15.10.2024 Źródło: money.pl Aktualizacja: 08:45, 15.10.2024
Skomentuj Fot. Freepik Fot. Freepik
reo

Ministerstwo Infrastruktury planuje wprowadzić zmiany, które Polacy odczują w rachunkach za wodę. Pierwszy tysiąc litrów ma być darmowy lub kosztować symboliczną złotówkę. Jednak samorządy zgłaszają obawy co do skutków tych planów.

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowelizacją ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków. Kluczową zmianą ma być wprowadzenie bezpłatnego pierwszego tysiąca litrów wody lub opłaty w wysokości "złotówki".

Celem takiego rozwiązania jest nie tylko promowanie oszczędzania wody, ale także zagwarantowanie dostępu do wody pitnej w określonym zakresie.

- Tysiąc litrów pozwoli na zaspokojenie podstawowych potrzeb każdego obywatela w zakresie dostępu do wody pitnej - tłumaczył wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski w rozmowie z money.pl.

Samorządy mają wątpliwości

Pomimo szlachetnych intencji ministerstwa, samorządy nie są przekonane co do efektywności wprowadzenia darmowej wody. Zarząd Śląskiego Związku Gmin i Powiatów ostrzega przed możliwymi konsekwencjami dla branży wodociągowej.

 - Wszelkie zmiany powodujące zmniejszenie przychodów dla branży mogą mieć katastrofalne skutki - alarmują przedstawiciele Związku.

Obawiają się, że brak środków finansowych uniemożliwi utrzymanie infrastruktury wodociągowej na odpowiednim poziomie.

Gminy zyskają więcej kontroli nad taryfami

W ramach nowelizacji samorządy mają odzyskać kontrolę nad ustalaniem taryf za wodę i ścieki. Obecnie taryfy zatwierdzane są przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, co budziło kontrowersje wśród lokalnych władz.

Wprowadzenie zmian może dać gminom większą elastyczność w dostosowywaniu cen do lokalnych potrzeb. Taryfy miałyby obowiązywać przez maksymalnie 3 lata, jednak Wody Polskie będą mogły interweniować w przypadku podwyżek przekraczających 15%.

Czy zmiany te zostaną wprowadzone i jak wpłyną na rachunki Polaków, okaże się w najbliższych miesiącach.

(Źródło: money.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

VoltVolt

0 4

Ciekawe jaka będzie cena kolejnych metrów. Jak kalkulacja miesięczna wyjdzie tak że cena wody będzie wyższa od ceny odbioru śmieci to będziemy mieć cud demograficzny w Mielcu. Samoujawni się większość oszustów z wynajmu mieszkań, ale też w zwykłych domach nie będzie się wymeldowywać byłych mieszkańców dla darmowej wody. Ciekawe jak to będą kontrolować i jak to ogarną. 09:02, 15.10.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

VoltVolt

0 2

Nie ma gdzie to tu. To Centrum artystyczne wydawało się dla mnie śmieszne do czasu aż zobaczyłem zdjęcie z fortepianem. Ono jest mi potrzebne, mam nadzieję że miastu też. Oby widownia była na tyle duża aby do Mielca zjechali artyści na koncerty. Może być fajna akustyka i fajne doznania nie to samo co w SCK czy na hali sportowej. Oby zjechali artyści z koncertami akustycznymi, ktoś typu Markowska, młody Cugowski czy Drzem i robili tam koncerty. Niech to powstanie dla nas koneserów dźwięku a nie miłośników muzyki na kalkulatorku która może być odtwarzana na hali sportowej z echem. 10:59, 15.10.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

złoczyńcazłoczyńca

1 1

Najbardziej oszczędzana jest woda ta zaczerpnięta i przyniesiona do domu własnoręcznie ze studni.
No ale nie da się jej opodatkować aż do granic wytrzymałości.
Pan Bóg dał, a człowiek nielegalnie pobrał z gruntu.
Teraz dzięki zdobyczom techniki, euro-urzędnicy będą zezwalać (lub nie) na używanie według własnego widzimisię każdej kropelki.
11:46, 15.10.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jajcarz DonekJajcarz Donek

1 1

Serducha uśmiechamy się .🤣🤣🤣 11:50, 15.10.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

krótko krótko

0 0

Do biedy, drożyzny , bezrobocia donek dołoży brud. 20:36, 15.10.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%